Gündüz Tekin Onay Yarın Toprağa Verilecek

Gündüz Tekin Onay Yarın Toprağa Verilecek

Futbol Federasyonu Araştırma, Planlama, Eğitim ve Geliştirme (Arpeg) Genel Koordinatörü ve Başkan Başdanışmanı Gündüz Tekin Onay'ın Cenazesinin, Yarın İstanbul'da Toprağa Verileceği Belirtildi.

Gündüz Tekin Onay Yarın Toprağa Verilecek

Futbol Federasyonu Araştırma, Planlama, Eğitim ve Geliştirme (ARPEG) Genel Koordinatörü ve Başkan Başdanışmanı Gündüz Tekin Onay'ın cenazesinin, yarın İstanbul'da toprağa verileceği belirtildi.

Gündüz Tekin Onay'ın cenazesinin, yarın Levent Camii'nde ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verileceği açıklandı.

Gündüz Tekin Onay, 1942 yılında Çankırı'da doğdu ve futbola 1957 yılında Eskişehir'de başladı. Onay, Bursa Akınspor, Kardemir Karabükspor, Muhafızgücü, Ordu Milli Takımı, Karşıyaka, Şekerspor ve Kastamonuspor'da futbol oynadı.

26 yaşında Kastamonuspor'da antrenörlüğe başladı. 27 yaşında Genç Milli Takım Antrenörlüğü yaptı, (A) Milli Takım yardımcı antrenörü oldu. Bu görevlerine 1969-1972 yılına kadar TFF bünyesinde devam etti.

30 yaşında Profesyonel 1. Lig'e Adanaspor ile adım attı ve aralıksız 21 yıl Türkiye 1. Liglerinde Zonguldakspor, Beşiktaş, Bursaspor, Mersin İdmanyurdu, MKE Ankaragücü, Kayserispor, Gençlerbirliği, Adana Demirspor, Konyaspor, Denizlispor takımlarında teknik direktörlük yaparak, 462 maçla lig rekoru kırdı.

TÜFAV, Türkiye Futbol Federasyonu Vakfı, Türkiye Futbol Vakfı kurucusu olarak yönetim kurullarında görev yaptı. TÜFAD'da genel sekreterlik ve asbaşkanlık görevlerinde bulundu.

Teknik direktörlük yaptığı Adanaspor Kulübü'ne daha sonra başkanlık yaparak bir ilki gerçekleştirdi.

Çeşitli gazetelerde spor yazarlığı ile futbol adına 14 kitap yazarak, özellikle gençlerin gelişiminde önemli rol oynadı. Yurt içinde kurs ve seminerlerde eğitimcilik yaptı. Ayrıca, yurt dışında UEFA-UEFT gibi 30'a yakın seminere katıldı.

1997-2004 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Genç Milli Takımlar Koordinatörü ve Başkan Baş Danışmanı olarak bir çok projeye imza attı.

UEFA (U19) Avrupa Şampiyonası'nda ikinci olan Genç Milli Takım'ın sorumlusuydu.

2007 yılında TFF ARPEG Genel Koordinatörü olarak, ''Van Futbol Köyü Projesi'' ile Türk futbolu adına Türkiye'de bir ilke imza attı. Bu proje sayesinde, tüm Türkiye'den katılan çocuklarla birlikte futbol adına doğu ve batı sentezini birleştirdi. ''Van Futbol Köyü'' projesini hayata geçirerek, yılın projesi dalında birçok ödül ve UEFA tarafından, bu proje ile ilgili kendisine kutlama mesajı gönderildi.

2007 yılı UEFA TFF Grassroots Yaz Etkinlikleri çerçevesinde, I. Uluslararası Riva Düş Köyü Grassroots Futbol Festivali'ni birçok yabancı ülke çocukları ile ve aynı yıl içerisinde I. Grassroots Engelliler Futbol Festivali'ni geçekleştirdi.

2007 yılında, Türk Spor Ajansı tarafından Memorial Hastanesi sponsorluğunda organize edilen 11 Altın Adam yarışmasında yılın altın yöneticisi ödülünü aldı. 2007 yılı aralık ayında, Grassroots etkinlikleri çerçevesinde farklı yaş gruplarındaki çocukları futbol oynamaya davet etmek amacıyla, Türkiye Futbol Federasyonu Beylerbeyi Gündüz Tekin Onay Grassroots Merkezi'ni, ücretsiz olarak açtı.

UNESCO tarafından 2007 yılının Mevlana yılı ilan edilmesi nedeniyle, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği tarafından, futbol adamı dalında ''Hoşgörü ve Örnek Davranış'' ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, Milliyet Gazetesi'nin düzenlediği 2007 yılı 54. yılın sporcusu anketinde, Namık Sevik ödülünü aldı.

Gündüz Tekin Onay, evli ve 2 çocuk babasıydı.