Gündoğmuş'ta Göç Nüfusu 2 Bine Düşürdü, Vatandaşlar Önlem Alınmasını Bekliyor
Haberler » Güncel » Haber

Gündoğmuş'ta Göç Nüfusu 2 Bine Düşürdü, Vatandaşlar Önlem Alınmasını Bekliyor

Antalya'nın Gündoğmuş İlçesi Halkı Nüfusun 2 Binin Altına Düşmemesi İçin Yetkililerin Bir An Önce Önlem Almasını İstiyor.gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Köyden Kente Göçü Önlemenin Yolunun 'İnsanları Doğdukları Yerde Doyurmaktan' Geçtiğini Söyledi.

Gündoğmuş'ta Göç Nüfusu 2 Bine Düşürdü, Vatandaşlar Önlem Alınmasını Bekliyor

Antalya'nın Gündoğmuş ilçesi halkı nüfusun 2 binin altına düşmemesi için yetkililerin bir an önce önlem almasını istiyor.Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, köyden kente göçü önlemenin yolunun 'insanları doğdukları yerde doyurmaktan' geçtiğini söyledi.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 1936 yılında ilçe yaptığı Gündoğmuş, 8 yıl içinde nüfusu 4 bin 800'den 2 bine düştü. Antalya'nın doğu bölgesi sakinleri son nüfus sayımında 2 bine düşen nüfuslarının daha aşağı düşmemesi için acil önlemler alması istiyor. İlçe halkı, Antalya merkez, Alanya ve Manavgat ilçelerine göçte en önemli etkenin cezaevi ve Gündoğmuş Tarım Kredi Kooperatifi'nin kapatılması, orman kesimlerinde ihalelerin ilçe dışına verilmesi ve Çevre ve Orman Bakanlığı'nın kıl keçisi üretimini kademeli olarak düşürmesi olduğunu belirtiyor.

Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren, köyden kente göçü önlemenin yolunun 'insanları doğdukları yerde doyurmaktan' geçtiğini söyledi. Son nüfus sayımında ilçe nüfusunun 2 bin olduğunu belirten Belediye Başkanı Mehmet Özeren, Gündoğmuş'ta toplam açık iş yeri sayısının 86 olduğunu kaydetti. İnsanların doğdukları yerde doyması ve göçün önüne geçmek için Akdeniz Üniversitesi ile birlikte çalışma yaptıklarını belirten Mehmet Özeren, Gündoğmuş'ta Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcepe'nin destekleriyle ormancılık ve arıcılık bölümlerini açacaklarını ifade etti. Özeren, "Bölgemizin büyük bir alanı ormanla kaplı olduğu için tarım alanları kısıtlı. Yöremizde mermer ocakları bulunmasına rağmen çıkartılması sırasında çevreye, bitki çeşitliği ve doğaya büyük zarar verdiği için yapamıyoruz. Bölgemizde istihdama yönelik yapılacak en önemli yatırım organik tarım, arıcılık, eko ve yayla turizmi. İlçemize Akdeniz Üniversitesi tarafından ormancılık ve arıcılık bölümleri açılırsa nüfusu yukarı çekeceğimize inanıyorum. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu(UNESCO) 2008 yılında dünyada yaşanılabilir en güzel 100 yer arasında Gündoğmuş Alara Vadisi'ni ilk 19'un içinde yer alıyor." diye konuştu.

Gündoğmuş Belediyesi eski Başkanı Ahmet Demirel ise, ilçenin göç vermesinde en önemli etkenin orman kesimlerinde ihalelerin şehir dışından gelenlere verilmesi olduğunu söyledi. Yöre insanının en önemli gelirinin ormancılık, arıcılık ve kıl keçisi yetiştiriciliği olduğunu belirten Ahmet Demirel, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın ormanlık alanlara zarar verdiği gerekçesiyle kıl keçisi yetiştiriciliğini yasaklamasını yanlış bulduklarını ifade etti. Demirel, "Gündoğmuş'ta her geçen gün nüfus düşüyor. 8 yıl önce ilçemiz cıvıl cıvıldı. Şimdi ise Gündoğmuş'a tayini çıkan memur burası mahrumiyet bölgesi diye durmak istemiyor. Bunun yanında cezaevi, tarım kredi kooperatifinin kapanması ve kıl keçi üretimin yasaklanması göçü tetikledi."diye konuştu.

KIL KEÇİSİ YETİŞTİRİCİLİĞİNİN YASAKLANMASI ŞEHRE GÖÇÜ HIZLANDIRDI

Gündoğmuşlu Mustafa Erdal, Ayhan Akan, Orhan Eren ve Hüseyin Demirel isimli vatandaşlarda kırsal alandan şehre göçün önlenmesi için kıl keçisi yetiştiriciliğinin yeniden yaygınlaşması gerektiğini kaydetti. Orhan Eren, "Çevre ve Orman Bakanlığı kıl keçisi yetiştiriciliğini yasaklayarak büyük haya etti. Keçilerin ormanlara zarar verdiği sözü de gerçekçi değil. Bakanlık bize Saanen keçisini tavsiye ediyor. Saanen keçisi Gündoğmuş'ta yaşayamaz.. Saanen keçisi vücut yapısı ve beslenme alanı İsviçre. Kıl keçisi yasaklanınca sürüsünü satan çoban Manavgat ve Alanya'ya taşınıyor. Kıl keçisi yetiştiriciliğinin serbest bırakılmasını istiyoruz. Ayrıca yöre insanı doğup büyüdüğü yerin ormanlarında istifade etmeli."diye konuştu.

Gündoğmuş, Ümütlü köylüleri de kıl keçisinin yeniden yaygınlaşması için Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'na toplu imza göndereceklerini belirtti.