Gündeme Dair

Gündeme Dair
Bültenler - Haberler | Güncel

Güney Afrika'da yapılan güven oylamasında Devlet Başkanı Jacob Zuma kendisine yetecek oyu aldı ve görevde kaldı.


Küresel piyasaların bir kez daha jeopolitik ve siyasi risklerle çalkalandığını görüyoruz. Dün Avrupa piyasalarının kapanışından sonra, akşam saatlerindeki gelişmelerle sabah çok farklı bir piyasa görünümüne uyandık. ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim günden güne büyğyor ve sıcak çatışma ihtimalinin artıyor olması başta Kore yarımadası ve Pasifik bölgesi olmak üzere dünyayı rahatsız ediyor. Trump, Kuzey Kore'nin ABD'yi tehditlerine devam etmesi durumunda büyük bir «öfke ve gazapla» karşılacağı yönünde oldukça sert bir açıklama yaparken, bunun hemen akabinde Kuzey Kore'nin Pasifik'teki Guam adası bölgesini uzun ve orta menzilli balistik füzeyle vurmayı operasyonel olarak planladığı açıklandı. Guam, Pasifik Okyanusu'nda ABD'ye bağlı bir ada ve ABD'nin çok sayıda bombardıman uçağının bu adayı üs olarak kullandığı biliniyor.

Türkiye'de Haziran ayında sanayi üretimi takvim etkisinden arındırılmış verilerle, bir önceki yılın aynı ayına göre %3,4 artarken; mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya göre %0,4 oranında gerilemiştir. Piyasanın medyan beklentisi ise sırasıyla %3,6 ve %0,4 artış olması yönündeydi. Haziran ayında çalışılan gün sayısının azlığı ve bayram nedeniyle bazı firmalarda daha uzun tatil yapma eğilimleri nedeniyle üretimde kayıp veya zayıflık yaşanabiliyor. Bu kapsamda Haziran'da da bir miktar daralma gerçekleşti. Genel itibariyle küresel tedarik zindirindeki konumundan dolayı, PMI ve RKGE gibi öncü göstergeler ışığında da Türk imalat sanayi ılımlı seyrini koruyor. İç talepte de görece canlılık devam ediyor. Bu gelişmeler bize ikinci çeyrekte de ekonominin %4-5 bandında güçlü bir büyüme oranı kaydedebileceğini gösteriyor.

Jeopolitik risklerin emsal hisse senedi piyasalarına yansıması açısından Asya EM'lerine baktığımızda; Çin Shanghai %0,23, Hindistan Sensex %0,37, Endonezya Jakarta %0,06, Malezya %0,21, Filipinler %0,48, Güney Kore KOSPI %1,07, Tayvan %0,93,0 Tayland %1,32 negatif seyretmektedir. LatAm borsalarının da tamamı dün negatif kapanış yapmıştır. Önemli bir ekonomik verinin olmadığı bugün, Kore yarımadası gerginliği nedeniyle küresel piyasalarda azalan risk iştahı; bu çerçevede de spot ve vadeli endekslerdeki negatif seyir kapsamında biz de negatif bir açılış olabileceğini düşünüyoruz. Gece Türk ETF'lerine yansıyan satış ve USDTRY'nin 3,54'e yaklaşması da düşüncemizi desteklemektedir.

Kaynak: Bültenler

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title