Gündeme Dair

Gündeme Dair

USD, dün gün içinde beklentilerin üzerinde açıklanan 3Q17 GSYH büyümesi ve Fed Başkanı Janet Yellen'ın açıklamaları neticesinde desteklenen bir görüntü içerisinde oldu.

Gündeme Dair

ABD'de 3Q17 GSYH büyüme verisinin üç yılın zirvesine çıkması ve Başkanı 'ın ekonominin istikrarlı bir şekilde iyileştiğine işaret etmesinin ardından USD pozitif hareket ederken, bu hareketin biraz da bugün PCE ve vergi reformunun beklenmesi çerçevesinde sınırlı kaldığını gözlemledik. ABD'de hisse senetleri vergi reformuna ilişkin belirsizliklerin halen piyasa üzerinde farklı yorumlanması ve endişe yaratmasından dolayı karışık bir şekilde seyretmiştir. Teknoloji sektörü hisselerindeki sert geri çekilme endekslerde bu görünümü yaratmıştır.

Fed Başkan Adayı Jerome Powell'ın finansal regülasyonların üzerine ek getirmeyeceğine dair ifadeleri 'da da bankacılık sektörü tarafında hoş karşılanırken, EU'da ekonomik güven ve Almanya enflasyonu gibi verilerin pozitif gelmesinin de etkileri olduğunu görmekteyiz. Bu kapsamda EUR yükselmiş, Avrupa tahvilleri değer kaybetmiş ve getiriler yükselmiştir. The Times'ın Dublin ve Londra'nın İrlanda sınırı konusunda anlaşmaya vardığına dair haberleri, Brexit anlaşmasına yaklaşıldığı iyimserliği ile beraber GBP'yi yükseltti ve bu kapsamda GBP son 2 ayın en yüksek seviyesine geldi. FTSE 100 ise günü değer kaybıyla tamamladı.

Çin'de Kasım ayı imalat PMI 51,8 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. Çin'de imalat PMI beklentilerin üzerinde geldiği bir ortamda Wall Street'teki kayıpların Asya hisse senetlerini olumsuz etkiledikleri, buna karşılık Japon hisse senetlerinin bankacılık sektörü öncülüğünde yükseldiği görülmektedir.

TRY, önceki gün USD'ye karşı %1,5 değer kaybettikten sonra dün %0,2 oranında hafif değer kazanmıştır. Buna karşılık Reza Zarrab'ın ABD'deki davada verdiği ifadeler doğrultusunda TRY'deki toparlanmanın anlamlı bir hareket olmadığını düşünüyoruz. Gün içinde Rusya ve Polonya gibi EMEA piyasalarının negatif bölgede olmasına rağmen, önceki gün kötü performans gösteren hisse senetlerine girişlerle Borsa İstanbul 100 endeksi yükselmiştir. Türk Hava Yolları, kamu bankaları (Halkbank ve Vakıfbank) ile Ereğli Demir Çelik hisselerine gelen alımlar endeksi pozitif bölgede tutmuştur. Endeksin bugüne yatay başlamasını bekleriz.

Kaynak: Bültenler