Gündem Özeti / 7 Mart 2016

Gündem Özeti / 7 Mart 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'deTürkiye-AB Zirvesi kapsamında Avrupa Parlamentosunda, AP Başkanı Martin Schulz ile görüşecek ve ortak basın toplantısına katılacak Davutoğlu, AB Konseyinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelecek, ardından Konsey Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP Başkanı Schulz ile dörtlü görüşme yapacak.

Gündem Özeti / 7 Mart 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel'de

Türkiye-AB Zirvesi kapsamında Avrupa Parlamentosunda, AP Başkanı Martin Schulz ile görüşecek ve ortak basın toplantısına katılacak Davutoğlu, AB Konseyinde Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya gelecek, ardından Konsey Başkanı Donald Tusk, Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ve AP Başkanı Schulz ile dörtlü görüşme yapacak.

Başbakan Davutoğlu, Türkiye-AB Zirvesi'nin ardından liderlerle aile fotoğrafı çekimine katılacak, Tusk, Juncker ve Schulz ile ortak basın toplantısı düzenleyecek, NATO Ana Karargahı'nda Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile bir araya gelecek ve düzenlenecek basın toplantısına katılacak.

(Brüksel)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/14.00)

2- Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Habur Sınır Kapısında incelemelerde bulunacak, Cizre Kaymakamlığını ve ilçe esnafını ziyaret edecek.

(Şırnak/10.30/13/30/14.30)

3- TBMM Genel Kurulunda, 2016 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Tasarısı'nın görüşmelerine devam edilecek.

(TBMM/11.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD, Rusya ve Uluslararası Suriye Destek Grubu ortakları arasında, Suriye'de kısmi ve geçici ateşkes niteliğindeki, çatışmaların sonlandırılması anlaşmasının ardından diplomasi trafiği ve ülkedeki iç gelişmeler takip ediliyor.

(Halep/Washington/Moskova)

2- Suriye'deki iç savaş, bölgedeki yansımaları ve Rusya'nın hava saldırılarına ilişkin gelişmeler ile Suriye rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerde insani durum izleniyor.

(Halep/İdlib/Şam)

3- Rus hava saldırıları nedeniyle Halep'in kuzeyindeki bölgelerden Türkiye sınırına göç eden Suriyelilerin durumu ile Tel Rıfat'ta, terör örgütü PYD'nin ilerleyişi ve muhaliflerle arasındaki çatışmalar takip ediliyor.

(Halep)

4- İsrail ile Filistinliler arasında yaşanan gerginlik ile ilgili gelişmeler izleniyor.

(Kudüs/Ramallah/Gazze)

5- ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun, terör örgütü DAEŞ hedeflerine düzenlediği hava saldırıları ve Irak'taki çatışmalara ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Erbil/Bağdat)

6- Mısır'daki Müslüman Kardeşler mürşidi Muhammed Bedii'nin de yargılandığı "İsmailiyye olayları" ile Muhammed Bedii ve beraberindeki 36 kişinin yargılandığı "Rabia operasyon odası" davalarının duruşmaları izlenecek.

(Kahire)

EKONOMİ

1- Türkiye İstatistik Kurumu, 2015'e ilişkin "İstatistiklerle Kadın" bültenini yayımlayacak.

(Ankara/10.00)

SPOR

1- Spor Toto Süper Lig'de 24. haftanın son maçında Beşiktaş ile Eskişehirspor, Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda karşı karşıya gelecek.

(İstanbul/20.00)

2- Spor Toto Basketbol Ligi'nde 20. hafta Banvit-Fenerbahçe maçıyla tamamlanacak.

(Balıkesir/20.00)

3- PTT 1. Lig'de 24. haftanın kapanış maçında Adanaspor ile Kayseri Erciyesspor karşı karşıya gelecek.

(Adana/19.00)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA