Gündem / 8 Aralık 2017

Gündem / 8 Aralık 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina'daki temaslarının ardından Gümülcine'ye geçecek, cuma namazını Kırmahalle Camisi'nde kılacak, Chris-Eve Otel'de gerçekleştirilecek soydaşlarla buluşma etkinliğine katılacak.

Gündem / 8 Aralık 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atina'daki temaslarının ardından Gümülcine'ye geçecek, cuma namazını Kırmahalle Camisi'nde kılacak, Chris-Eve Otel'de gerçekleştirilecek soydaşlarla buluşma etkinliğine katılacak.

(Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Ata Beyit ve Ürkün Anıtları'na çelenk bırakacak, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un mezarını ziyaret edecek.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) 7. Genel Kurul Toplantısı'na katılacak Kahraman, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov tarafından kabul edilecek.

(Bişkek) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, düşünce kuruluşu Chatham House'da "Türkiye'de demokrasi ve istikrar" başlıklı konuşma yapacak.

(Londra) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Bosna Hersek Başkanlar Konseyi Başkan Yardımcısı, Dış Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Bakanı Mirko Şaroviç ile görüşecek, Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) Açılış Oturumu ile KEK protokolü imza törenine iştirak edecek, Sivil İşleri Bakanı Adil Osmanoviç, Devlet Başkanlığı Konseyi Boşnak Üyesi Bakir İzzetbegoviç, Federasyon Başbakanı Fadıl Novaliç ile görüşecek, Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret ederek öğrencile bir araya gelecek.

(Bosna Hersek) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya belediyeyi ziyaret edecek, Hz. Bilal-i Habeşi filminin galasına katılacak, esnaf ve mülteci kampı ziyaretinde bulunacak, AK Parti Kilis İl Teşkilatı ile buluşma ve il değerlendirme toplantısına iştirak edecek.

(Kilis/09.30/10.00/12.30/13.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, belediye başkanları toplantısı programına katılmak için gideceği Antalya'da, partisinin il teşkilatı tarafından karşılanacak.

(Antalya/19.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Kağıthane Belediyesi tarafından düzenlenen "15 Temmuz Şehitleri Mahalle Konağı ve Sarıgöl Caddesi Prestij Cadde Uygulaması" açılış programına katılacak.

(İstanbul/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ekonomik İş Diyalog Toplantısı'na katılacak.

- Şimşek, Avrupa Politikalar Merkezi'nde "Türk ekonomisinin görünümü ve AB'yle gerçek yakınlaşma" konulu konferansta konuşacak, AB Komisyonu İstihdam, Büyüme, Yatırım ve Rekabetten Sorumlu Başkan Yardımcısı Jyrki Katainen ile ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Brüksel) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, STK ile Ortak Akıl toplantılarına katılacak.

(Ardahan/15.00/20.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ARES Tersanesi tarafından inşa edilen 150 Hercules Açık Deniz Karakol Gemisi'nin Katar Sahil Güvenlik Komutanlığına Devir Teslimi Töreni'ne katılacak.

(Antalya/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- TÜİK, kasım ayı finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını, ekim ayına ilişkin sanayi üretim endeksini ve perakende satış endekslerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararının ardından gelişmeler izleniyor.

(Washington/Ramallah/Kudüs/Tel Aviv) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı 24. Bakanlar Konseyi Toplantısı takip edilecek.

(Viyana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Birleşmiş Milletler gözetimindeki Suriye görüşmelerinin 8. turu muhaliflerin katılımıyla BM Cenevre Ofisi'nde devam edecek.

(Cenevre) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

- FETÖ/PDY'nin yayın organı olduğu gerekçesiyle kayyuma devredildikten sonra kapatılan Zaman gazetesinin eski yönetici ve yazarlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda haklarında dava açılan Mümtaz'er Türköne, Ali Bulaç ve Şahin Alpay'ın da aralarında bulunduğu 22'si tutuklu 31 sanığın yargılanmasına İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün darbe girişiminde Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, sözde "Yurtta Sulh Konseyi" üyelerinin de aralarında bulunduğu 221 sanık hakkında açılan dava, Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(Ankara/09.30)

2- Hrant Dink cinayeti davası

- Agos gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesine ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, eski savcı Zekeriya Öz, eski emniyet müdürleri Ramazan Akyürek, Ali Fuat Yılmazer, Coşgun Çakar ve ana dava dosyası sanıkları Ogün Samast, Erhan Tuncel ile jandarma görevlileri, gazeteciler Ekrem Dumanlı ve Ercan Gün'ün de aralarında bulunduğu 85 sanığın yargılanmasına İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(İstanbul/11.00)

3- 28 Şubat dönemine ilişkin 103 sanığın yargılandığı dava, Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(Ankara/09.30)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası Etkinlikleri'nde konuşacak.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Süper Lig'de 15. hafta, Bursaspor-Fenerbahçe maçıyla başlayacak.

(Bursa/20.00) (Fotoğraflı)

3- TFF 1. Lig'de 15. haftanın açılış maçında İstanbulspor, Boluspor'u konuk edecek.

(İstanbul/18.00) (Fotoğraflı)

4- THY Avrupa Ligi 11. haftasında Kızılyıldız MTS-Anadolu Efes ve Barcelona Lassa-Fenerbahçe Doğuş maçları yapılacak.

(Belgrad/21.00/Barcelona/23.00) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- TERÖRSÜZ ŞEHİRLERDE DEĞİŞİM - Ağrı'nın çehresi görevlendirme ile değişiyor

İçişleri Bakanlığınca görevlendirme yapılan Ağrı Belediyesi, bir yandan yaşam standardını yükseltecek projeleri hayata geçiriyor, diğer taraftan belediyenin geçmişteki borçlarını ödüyor

Görevlendirmenin ardından alt ve üst yapı, temizlik, sosyal ve kültürel alanlar gibi bir çok projeyi hayata geçiren yeni belediye yönetimi kısa sürede halkın takdirini kazandı

Ağrı Valisi ve Belediye Başkan Vekili Süleyman Elban:

"Hizmetlerimizi tamamıyla belediyemizin öz gelirleri ile yapıyoruz, bunu her belediyede olduğu gibi biz de İller Bankasından gelen düzenli paylarla yapıyoruz. Bunun dışında ilave ciddi kaynak temini yok"

(Orhan Güngör/ Ağrı) (Fotoğraflı/ Görüntülü)

2- İcra takibi "elektronik" ortama taşınıyor

Adalet Bakanlığı, elektrik, su, doğalgaz gibi abonelik sözleşmesinden kaynaklanan alacaklara ilişkin icra takiplerinin elektronik ortamda gerçekleştirilmesine yönelik kanun tasarısı taslağı hazırladı

Ödeme ihtarı ve tebliğe ilişkin zarf bilgileri UYAP bünyesinde oluşturulacak Merkezi Takip Sistemi üzerinden PTT'ye iletilecek. Evrak çıktılarını alacak PTT, ödeme talebini borçluya tebliğ edecek

Haciz aşamasına kadar olan takip işlemlerinin fiziki ortam yerine elektronik ortamda yapılmasıyla icra dairelerinin iş yükü azaltılacak

(Kemal Karadağ-Ankara)

3- İstanbul savunmada atağa kalktı

İstanbul'da savunma ve havacılık sanayi sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yılın 11 ayındaki ihracatı 2016'nın aynı dönemine kıyasla yüzde 54,2 artarak 419 milyon doların üzerine çıktı

Türk savunma ve havacılık sanayi sektörünün yılın 11 ayında gerçekleştirdiği 1 milyar 536,2 milyon dolarlık dış satımın yüzde 27,3'ü İstanbul'da bulunan şirketler tarafından karşılandı

(Belgin Yakışan Mutlu/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.