Gündem / 29 Mart 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov'u kabul edecek, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına başkanlık edecek.

Gündem / 29 Mart 2018
29.03.2018 09:01 | Son Güncelleme: 29.03.2018 09:01

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov'u kabul edecek, Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/12.00/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Avrupa Konseyi Denetim Komisyonu raportörleri Marianne Mikko ve Nigel Evans'ı kabul edecek.

(TBMM/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Başbakan Yıldırım'ın Bosna Hersek ziyareti

Başbakan Binali Yıldırım, Esenboğa Havalimanı'ndan Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'ya hareket ediyor.

Saraybosna'da Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdic tarafından resmi törenle karşılanacak Yıldırım, Zvizdic ile Bosna Hersek Parlamentosunda yapacağı baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

Yıldırım, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyeleri ile Bosna Hersek Parlamentosu Temsilciler ve Halklar Meclisleri Başkanlık Divanı üyeleriyle görüşecek, Uluslararası Saraybosna Üniversitesinde düzenlenecek programda akademisyen ve öğrencilerle bir araya gelecek.

(Ankara/09.00/Saraybosna) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Türk Silahlı Kuvvetlerinin terör örgütleri YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Tuğla ve Kiremit Sanayicileri Derneğince düzenlenen "Tuğla ve Kiremit Zirvesi"ne katılacak.

Sarıeroğlu ayrıca Kamu Personel Danışma Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/11.30/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, UNESCO Türkiye Milli Komisyonunca düzenlenen "Mirasın Rengi ve Kokusu: Çiğdem ve Nevruz" sergi, konferans ve resepsiyonuna katılacak.

(Ankara/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Belarus'un Ankara Büyükelçisi Andrei Savinykh'i makamında kabul edecek.

(Ankara/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- TBMM'den

Genel Kurulda, Katma Değer Vergisi Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik öngören kanun tasarısı üzerinde görüşmeler devam edecek.

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün teşkilat ve görevlerine ilişkin kanunda değişiklik öngören yasa tasarısı üzerinde görüşmeler başlayacak.

(TBMM/14.00/11.00) (Fotoğraflı)

EKONOMİ

1- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 9. Enerji Verimliliği Forum ve Fuarı açılışına iştirak edecek.

(İstanbul/10.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Tarım Sektör Toplantısı'na ve TZOB sertifika törenine katılacak.

(Sakarya/10.00/12.20) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- TÜİK, Türkiye ekonomisine ilişkin 2017 büyüme verisi ile ocak ayı inşaat maliyet endeksini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

4- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, haftalık para ve banka istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/14.30)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, iki ülke arasındaki demir yolu hattının açılışına katılacak.

(Bakü) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Mısır'da cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından oy sayım süreci takip edilecek.

(Kahire) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- İngiltere ve Rusya arasında yaşanan casus krizinin ardından bazı ülkelerin Rus diplomatları sınır dışı etmesine ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Londra/Moskova)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 152'si asker, 3'ü sivil 155 sanık hakkında açılan davanın görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesince devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Darbe girişiminde Kara Kuvvetleri Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 158 sanığın yargılandığı davaya Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Darbe girişimi sırasında Mamak 28. Piyade Tugay Komutanlığına bağlı tank taburu personelinin katıldığı eylemlere ilişkin 64 kişinin yargılanmasına Ankara 18. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

15 Temmuz sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Örgütün iş dünyası yapılanmasına ilişkin, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON'un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri Mustafa Muhammet Günay ile Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 86 sanığın yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

Darbe girişimi sırasında 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin 143 sanığın yargılaması Büyükçekmece Mimar Sinan Spor Salonunda sürecek.

(İstanbul/10.00)

FETÖ'ye mensup oldukları iddiasıyla Başbakanlık Sektörel İzleme ve Değerlendirme Birimi çalışanlarına yönelik yürütülen soruşturma sonucunda haklarında "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan haklarında dava açılan 13 sanığın Çağlayan'daki İstanbul 25. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanmasına devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

ByLock kullandığı belirlenen ve FETÖ sanığı eski emniyet müdürlerinin eşleri ve kardeşlerinin de aralarında bulunduğu 12 sanığın, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan, 15'er yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına Çağlayan'da başlanacak.

(İstanbul/10.00)

FETÖ'nün Konya'daki askeri yapılanmasına ilişkin davada 31 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(Konya/10.00)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Spor Toto 2. Medya Çalışanları Basketbol Turnuvası kapsamında gösteri maçında forma giyecek.

(Ankara/19.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Basketbol THY Avrupa Ligi 29. hafta maçında Khimki-Fenerbahçe Doğuş ve Anadolu Efes-Barcelona Lassa maçları yapılacak.

(Moskova/18.45/İstanbul/20.45) (Fotoğraflı)

3- Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Kupası yarı final rövanşında Hatay Büyükşehir Belediyespor, deplasmanda İtalya'nın Reyer takımıyla karşılaşacak.

(Venedik/20.00)

4- Hentbol Kadınlar Süper Lig 20. hafta erteleme maçında İzmir Büyükşehir Belediyespor ile Kastamonu Belediyespor karşı karşıya gelecek.

(İzmir 19.00) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- Afrin'de teröristlerin beton fabrikası bulundu

Zeytin Dalı Harekatı ile terör örgütünden temizlenen Afrin'de arama tarama çalışmalarını sürdüren Mehmetçik, teröristlerce tünel ve mevzi yapımında kullanılan beton blokların üretildiği tesisi buldu

İlçe merkezinde ortaya çıkartılan ve teröristlerin mevzi oluşturdukları iki binayı yer altından bağlayan beton bloklardan oluşturulmuş 30 metre uzunluğundaki tünelde mayın araması yapıldı

(Sarp Özer/Afrin) 2- FETÖ üyeleri son dönemde "2048"den haberleşmiş

FETÖ'nün "askeri mahrem" yapılanmasına yönelik operasyonda Sivas Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri tarafından İstanbul'da gözaltına alınan ve etkin pişmanlıktan faydalanan örgütün "asker imamı" E.Ş, terör örgütü üyelerinin 2017 yaz aylarından itibaren haberleşmek için "2048" programını etkin olarak kullanmaya başladığını anlattı

Bütün yazışmaları 24 saat içinde otomatik silen programın detayları hakkında bilgi veren E.Ş, örgüt üyelerinin Yunanistan'a kaçış için de bu programdan haberleştiklerini itiraf etti

E.Ş'nin ifadesinden:

"2017 yaz aylarında Yasin kod adlı Y.E. bulunduğu gaybubet evine gelerek artık 2048 isimli programa geçildiğini söyledi ve APK'sını (kurulum dosya belleği) bize verdi"

"2048 programının kurulumu, üst sorumlunun referans onayı dahilinde gerçekleşmektedir ayrıca başka bir şahıs ile görüşme yapabilmek için kişi eklendiğinde üst sorumlunun onayı gerekmektedir"

(Halife Yalçınkaya-Abdullah Özkul/Sivas-Niğde)

3- Siyasetçileri down sendromlu çocuklar için birleştirdi

-CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin'in, imza kampanyası ile desteklediği down sendromlu bireylere yönelik Meclis araştırma komisyonu kurulması talebi dört partiyi birleştirdi

-Destekleriyle komisyonun kurulmasını sağlayan tüm parti gruplarına teşekkür eden Engin, bu kez kas hastaları için çaba harcayacak

-Engin:

-"Milletin gerçek vekili olmanın gereğini hep birlikte, el ele gerçekleştirdik. Dört parti çözüm için çok önmeli bir ilk adım attık. Down sendromlu bireylerimizin seslerini duyuyoruz dedik"

(Seval Güler/TBMM)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA

title