Gündem / 29 Aralık 2017

Gündem / 29 Aralık 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MKYK toplantısına katılacak.

Gündem / 29 Aralık 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin MKYK toplantısına katılacak.

(Ankara/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, AFAD'da düzenlenecek Afet ve Acil Durum Yüksek Kurulu toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Ekonomiye Değer Katanlar 2017 Ödül Töreni'ne iştirak edecek.

(Bursa/19.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Hoca Ahmet Yesevi ve Anadolu Yıldızları Sergisi ve Sunumu'na iştirak edecek.

(Ankara/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, TÜBİTAK'ta, "Girişimci ve Yenilikçi Üniversite Endeksi - 2017" sonuçlarını açıklayacak.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 2017 yılı değerlendirmesi ve 2018 yılı hedeflerine ilişkin basın toplantısı düzenliyor.

(Ankara/09.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- TÜİK, kasım ayı dış ticaret istatistikleri ile 2017 yılı bitkisel üretim verilerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- ABD'nin Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma kararına karşı işgal altındaki Batı Şeria, Kudüs ve Gazze'de düzenlenecek gösteriler takip edilecek.

(Kudüs) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- FETÖ Davaları

Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09,30)

FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, eski İstanbul İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Gürcan Sercan'ın da aralarında bulunduğu 73 jandarma personeli ile terör örgütünün jandarma yapılanmasında sözde "abilik" yaptığı belirtilen 19 sivil olmak üzere 92 şüphelinin yargılanmasına İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

FETÖ'nün darbe girişiminde Sualtı Taarruz (SAT) ile Kurtarma ve Sualtı komutanlıklarında görevli 38 asker ile bu personelden sorumlu sözde "Deniz Kuvvetleri Yapılanması"nın mahrem imamı konumundaki 14 sivil yöneticinin de arasında bulunduğu 42'si tutuklu 52 sanığın yargılanması, İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesinde sürecek.

(İstanbul/10.30)

İstanbul 33. Ağır Ceza Mahkemesince darbe girişimi sırasında, 4. Kara Havacılık Alay Komutanlığından helikopterlerle hareket ederek İstanbul çevresinde kalkışmaya katılan ve bir kısmı daha sonra Yunanistan'a kaçan 9'u tutuklu, 8'i firari 19'u eski askerin yargılanmasına Çağlayan Adliyesi'nde devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

FETÖ'nün darbe girişimi öncesinde ve sırasında Tuzla Piyade Okulu'ndaki faaliyetler ve eylemlere ilişkin 33'ü tutuklu 40 sanığın yargılanmasına Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

İzmir'de, askeri casusluk soruşturmasındaki usulsüzlükler ile bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ/PDY'nin TSK içindeki mensupları hakkında açılan davada 102 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İzmir/09.30)

Siirt'te, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Valiliği abluka altına almaya çalışan, aralarında rütbeli askerlerin de bulunduğu 99'u tutuklu 332 sanığın yargılandığı davanın görülmesine devam edilecek.

(Siirt/ 09.30)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Güneysu Gençlik Merkezi ve Gündoğdu Su Sporları Tesisi'nin temel atma törenlerine iştirak edecek.

(Rize/13.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- İstanbul Başakşehir Kulübü Başkanı Göksel Gümüşdağ, 3. İstanbul Başakşehir Fatih Terim Stadı'nda AA Spor Masası'nın konuğu olacak.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Basketbol THY Avrupa Ligi 15. haftasında Anadolu Efes, Almanya'nın Brose Bamberg takımıyla karşılaşacak.

(İstanbul/20.30) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- "Niyetimiz adanın tamamını rehabilite etmek"

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın:

"Sevakin Adası'yla ilgili fizibilite çalışmaları yapılacak. Kızıldeniz'e açıldığı için çok önemli bir potansiyel sunuyor. Sevakin Adası'nda TİKA, iki cami ve bir gümrük binasını restore etti. Devamı gelecek"

"Niyetimiz adanın tamamını rehabilite etmek ve bir turizm alanı haline getirmek. Çünkü Osmanlı'da da Cidde'ye geçmeden önce önemli bir Hac ve umre limanıydı orası"

"Afrika'daki bazı FETÖ okulları, Maarif Vakfı'na devredildi. Bu konuda Sudan ve Çad hükümetlerine, verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Bu tehlikenin farkına varmış olmaları bizim için memnuniyet verici bir durum. Afrika sathında FETÖ ile mücadelemiz bundan sonra da kararlı bir şekilde devam edecek"

(İlkay Güder/Ankara)

2- TRT dizileri dünya ekranlarında

Son zamanlarda Diriliş Ertuğrul dizisiyle ön plana çıkan TRT'nin yapımlarının satışından elde ettiği gelir geçen yıl 70 milyon liraya ulaştı

TRT Genel Müdürü İbrahim Eren:

"Eurodata'nın yaptığı son araştırmaya göre dünya genelinde tüketilen yabancı kaynaklı içeriğin yüzde 30'u Türk üretimi. Buradan da anlaşılacağı üzere ürettiğimiz içerik dünya ortalamasının üzerinde. Bu gerçekten çok büyük bir başarı"

"Dizilerimizin yurt dışında izlenmesi ekonomik getirinin ötesinde kültürel olarak o ülkelerde var olabilme adına çok önemli"

(Dilara Zengin/Ankara)

3- Türk iş adamları Afrika'dan "umutlu" döndü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Sudan, Çad ve Tunus'u kapsayan ziyaretlerine katılan iş adamları, Türkiye'ye yeni anlaşmalarla döndü

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:

"Gerek yapılacak yatırımlar gerekse bundan sonraki adımlarda karşılıklı işbirlikleri, Türkiye'nin desteğini alması o ülkeler açısından son derece önemli. Bizi gelecekte kendilerini kalkındıracak bir ülke olarak görüyorlar"

MÜSİAD Genel Başkan Yardımcısı Adnan Bostan:

"Sudan ile alakalı beklentilerimizin çok üstünde hem görüşmeler yaptık, hem de yapılmış olan anlaşmalar sonucunda umutlarımız değil yeşerdi, bence coşmuş hale geldi"

(Bahattin Gönültaş/Tunus)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.