Gündem / 28 Şubat 2018 - Haberler
Haberi Paylaş

Gündem / 28 Şubat 2018

AA - Haberler | Güncel
Gündem / 28 Şubat 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyaretiCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turu kapsamında Cezayir'deki resmi temaslarını tamamlamasının ardından ziyaretinin ikinci durağı olan Moritanya'nın başkenti Novakşot'a geçecek.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Afrika ziyareti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika turu kapsamında Cezayir'deki resmi temaslarını tamamlamasının ardından ziyaretinin ikinci durağı olan Moritanya'nın başkenti Novakşot'a geçecek.

Moritanya Uluslararası Novakşot Havalimanı'nda resmi törenle karşılanacak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Moritanya Cumhurbaşkanı Muhammed Veled Abdulaziz ile baş başa görüşecek.

Erdoğan, heyetler arası görüşme ve anlaşmaların imza töreninin ardından Abdulaziz tarafından onuruna verilecek yemeğe katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Moritanya Cumhurbaşkanı Abdulaziz ile ortak basın toplantısı düzenledikten sonra Afrika turunun üçüncü ayağı Senegal'e hareket edecek.

(Novakşot) (Fotoğraflı/Görüntülü)

2- AK Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, partisinin genel merkezinde "28 Şubat Darbesi: İnsan Haklarına Balans Ayarı" etkinliğine katılacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP MYK, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde toplanacak.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'nın konuğu olacak.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye'nin Afrin ilçesini işgal eden terör örgütü YPG/PKK-DEAŞ'a yönelik Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin gelişmeler izleniyor.

(İdlib/Azez/Afrin) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Bosna Hersek'in 25. bağımsızlık yılında "Doğu Batı Arasında Aliya" konulu sempozyuma katılacak.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İstanbul Üniversitesi Doktora Salonu'nda "28 Şubat: Post-Modern Bir Darbenin Anatomisi" konulu panelde konuşacak.

(İstanbul/13.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Polatlı İlçe Danışma Meclisi toplantısına katılacak.

(Ankara/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Su Kaynaklarının Sayısallaştırılması Projesi"nin açılış toplantısına iştirak edecek.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından düzenlenecek "28 Şubat Nadir Hastalıklar Günü" toplantısına katılacak.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Adana'yı Dinliyoruz" programının ardından çeşitli ziyaretlerde bulunacak.

(Adana/09.30-17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- TBMM'den

Genel Kurulda, İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde görüşmeler devam edecek.

(14.00) (Fotoğraflı)

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan Parlamentoları Dışişleri Komisyonları ortak toplantısı yapılacak.

(10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Anayasa Alt Komisyonu'nda siyasi partilerin seçim ittifakına ilişkin kanun teklifi ele alacak.

(11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'de Sanayi Ürünleri Güvenliği ve Uygunluk Değerlendirme Faaliyetleri Çalıştayına katılacak.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Maliye Bakanı Naci Ağbal, İnteraktif Vergi Dairesi tanıtım toplantısına iştirak edecek.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), ocak ayı uluslararası rezervler ve döviz likiditesini açıklayacak.(İstanbul/10.00)

4- TÜİK, ocak ayı dış ticaret istatistikleri ile geçen yılın 4. çeyreğine ilişkin inşaat işgücü endekslerini yayımlayacak.

(Ankara/10.00)

5- Hazine Müsteşarlığı, mart-nisan dönemine ilişkin borçlanma programını duyuracak.

(Ankara)

GÜNCEL

1- Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, idare tarafından hayata geçirilen "Ankara KuzeyKent Projesi" tanıtımı dolayısıyla şantiye gezisi düzenleyecek.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- FETÖ davaları

FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve tutuklanan yüksek yargı üyelerinin yargılandığı davaya, Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı belirlenen Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 473 kişinin yargılandığı dava Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(Ankara/09.30)

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığındaki eylemlerle ilgili, aralarında sözde "yurtta sulh konseyi" üyelerinin de bulunduğu 224 sanığın yargılandığı "çatı" davasının görülmesine Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Selimiye'de bulunan 1. Ordu Komutanlığı'nda yaşananlar ve Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünün Üsküdar yerleşkesinin ele geçirilmeye çalışılmasına ilişkin 128 sanığın yargılanması, Silivri'de sürecek.

(İstanbul/10.00)

Darbe girişiminde Bağcılar'daki Doğan Medya Center'in işgal edilip yayınının kesilmesi ve çıkan olaylarda bir kişinin şehit edilmesine ilişkin, 3'ü tutuklu 19 sanığın yargılanmasına Çağlayan'da devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Galatasaray Stadyum Müzesi açılışına, ENKA Spor Kulübü 2017 yılı Başarıları Ödül Törenine? katılacak.

(İstanbul/11.00/17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Ligi çeyrek finalinde Sopron Basket-Fenerbahçe ve Yakın Doğu Üniversitesi-Bourges Basket maçları yapılacak.

(Sopron/20.00/İstanbul/20.30) (Fotoğraflı)

3- Basketbol FIBA Kadınlar Avrupa Kupası çeyrek final ilk maçında Galatasaray, İtalya'nın Spar Citylift Girona takımını konuk edecek.

(İstanbul/19.30) (Fotoğraflı)

4- Voleybol Erkekler CEV Şampiyonlar Ligi B Grubu'nda Halkbank-VfB Friedrichshafen, E Grubu'nda Zaksa-Arkas Spor ve A Grubu'nda Knack-Fenerbahçe maçları oynanacak.

(Ankara/17.30/ Kedzierzyn Kozle/20.00/Roaselera/22.30) (Fotoğraflı)

5- Voleybol Kadınlar CEV Kupası çeyrek final rövanşında Eczacıbaşı VitrA, Rusya'nın Yenisei takımıyla karşılaşacak.

(İstanbul/19.30) (Fotoğraflı)

6- Hentbol Kadınlar Süper Lig 17. hafta erteleme maçında Osmangazi Belediyespor ile Kastamonu Belediyespor karşı karşıya gelecek.

(Bursa/16.00) (Fotoğraflı)

7- Hentbol Erkekler Süper Lig 15. hafta erteleme maçlarında Göztepe ile Nilüfer Belediyespor ve Selka Eskişehir Hentbol ile MYK Hentbol karşılaşacak.

(İzmir/17.00/Eskişehir/18.00) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- MEB, özel öğretim kurumlarında "karekod" dönemi başlattı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okulların da aralarında bulunduğu tüm özel öğretim kurumlarının, tabelalarında ve her türlü reklam ve ilanlarında 20 Nisan'a kadar "fotografik karekod" uygulamasına geçmesini kararlaştırdı

Uygulama sayesinde telefon, tablet veya diğer elektronik cihazlara karekodlar okutularak kurumlar hakkında ön bilgiye sahip olma imkanı oluşacak

Karekodu bulunmayan veya yanlış ve yanıltıcı bilgi veren özel öğretim kurumları, ilçe veya il milli eğitim müdürlüklerine bildirebilecek

MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Kemal Şamlıoğlu:

"Karekod uygulamasını daha da geliştirerek vatandaşların bir özel öğretim kurumundan beklediği tüm bilgilere bu sistem ile kolaylıkla erişebilmesini hedefliyoruz"

(Selma Kasap/Ankara)

2- Yabancı yatırımcı bürokrasiyi "tek durak"la aşıyor

Yabancı yatırımcıya kolaylık için pilot uygulama olarak İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) çatısı altında hizmete giren Tek Durak Ofisi, bünyesindeki 8 kurumun temsilcisi ile yabancı yatırımcının iş gücü temini konusu da dahil tüm izin ve ruhsat işlemlerini tek bir noktadan gerçekleştiriyor

Beyoğlu İstiklal Caddesi'ndeki ofisten şu ana kadar 26 yatırımcı hizmet aldı

İSTKA Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz:

"Kurduğumuz ofis sadece İstanbul'un değil, Türkiye'nin yatırım ortamına bir giriş noktası haline gelmeye başlıyor"

"Yatırımcının doğru enformasyona ulaşmasını sağlıyoruz. Buna bir de bu kurumları bir araya getirerek tek noktadan bürokratik işlemlerin yapılmasını sağlıyoruz. Dolayısıyla Invest in Istanbul, pratik Türk aklıyla icat edilmiş yeni bir ofis oldu"

(Musab Turan/İstanbul)

3- Prim borçluları için Ziraat Bankası desteği yarın başlıyor

Ziraat Bankası Nakit ve Ürün Yönetimi Grup Başkanı Turgut Gülcihan:

"Bağkur kapsamında hizmeti olan ve bu hizmetler dikkate alındığında borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanacak esnaf ve çiftçilerin birikmiş sigorta prim borçlarını ödeyebilmeleri için uygun koşullarda kredi imkanı sunacağız. Başvurular yarın başlayacak"

"Kredi, 48 aya varan vade avantajı ve aylık yüzde 1,28 faiz oranı ile sunulacaktır. Kredi kapsamında herhangi bir komisyon tahsil edilmeyecektir"

"2011 ve 2016 yıllarındaki iş birliği kapsamında vatandaşlarımıza sırasıyla 1 milyar 489 milyon lira ve 156 milyon 122 bin lira kredi kullandırdık"

(Murat Birinci/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

AA - Son Dakika Haberleri
title