Gündem / 19 Ocak 2018

Gündem / 19 Ocak 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası nezdinde kurulacak "Donör Fonu"na ilişkin işbirliği anlaşması imza törenine katılacak.

Gündem / 19 Ocak 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası nezdinde kurulacak "Donör Fonu"na ilişkin işbirliği anlaşması imza törenine katılacak.

(İstanbul/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığında (AFAD) araç teslim törenine iştirak edecek.

(Ankara/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Parti Meclisi, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanacak.

(Ankara/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Yarıyıl tatili başlıyor

Okul öncesi eğitim kurumları ile ilk ve ortaöğretimdeki yaklaşık 18 milyon öğrenci, karnelerini alarak yarıyıl tatiline çıkacak.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Eryaman Kooperatifler Birliği Ortaokulunda 2017 - 2018 eğitim öğretim yılı 1'inci dönem karne dağıtım törenine iştirak edecek.

(Ankara/10.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Bas¸bakan Yardımcısı Fikri Işık, "O¨nder Ögˆrenci Meclis Bas¸kanları Programı"na katılacak.

(Kocaeli/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, sosyal hizmet modellerinden yararlanan gençlerin atama törenine iştirak edecek.

Sarıeroğlu, "Örgütsel Temsil ve Yönetimin Temelleri ile Kadınların Değişim Projesi" sertifika törenine katılacak.

(Ankara/10.30/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayapınar Minikler Anaokulu karne dağıtım töreninde bulunacak, Sur bölgesindeki çalışmaları inceleyecek, Turkuvaz Medya Grubu Diyarbakır İnşaat Kurultayı açılış törenine iştirak edecek.

(Diyarbakır/09.30/13.15/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şehit ve Gazi Ailelerine Devlet Övünç Madalyası tevcih töreni ile uyuşturucuyla mücadele ve güvenlik toplantısına katılacak.

(Eskişehir/14.00/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Şehirlerin Ekonomik Beklentileri Forumu'na iştirak edecek, Valiliği ve Büyükşehir Belediye Başkanlığını ziyaret edecek.

(Erzurum/11.15-17.10) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Almanya'da Gıda ve Tarım Küresel Forumu ile 10. Berlin Tarım Bakanları Konferansı'na katılacak.

(Berlin) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, 15 Temmuz Milli İrade Ocakları Derneğinin "Ülkem için Birlik Gecesi 100 Anne 100 Projesi" törenine iştirak edecek.

(Malatya/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mali Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Tieman Hubert Coulibaly ile görüşecek, Karma Ekonomik Komisyonu tutanağını imzalayacak.

Elvan, Mali Cumhurbaşkanı İbrahim Boubacar Keita ve Başbakan Soumeylou Boubeye Maiga tarafından kabul edilecek.

(Bamako) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Kağızman İmam Hatip Anadolu Lisesinde karne dağıtım ile bazı açılış törenlerine katılacak.

(Kars/11.20-16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kasım ayına ilişkin uluslararası yatırım pozisyonunu açıklayacak.

(Ankara/10.00 )

6- TÜİK, Aralık 2017'ye ilişkin konut satış istatistikleri ile geçen yılın 4. çeyreğine dair Bina İnşaatı Maliyet Endeksi'ni duyuracak.

(Ankara/10.00)

7- TOBB, Aralık 2017'ye ilişkin kurulan ve kapanan şirket istatistiklerini yayımlayacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Suriye'de Beşar Esed rejimi ve destekçisi güçlerin İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki saldırıları takip ediliyor.

(İdlib) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- FETÖ davaları

Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsündeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

Darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndaki eylemlere ilişkin, aralarında kursiyer ve rütbelilerin de bulunduğu 164 sanığın yargılandığı davaya Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığındaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de bulunduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanığın yargılanmasına 26. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek

(İstanbul/10.00)

FETÖ'nün 15 Temmuz'daki darbe girişiminde, Vodafone Arena Stadı ile Ümraniye'deki Casper Plaza'nın pistine helikopterle asker indirip TRT'nin Ulus'taki yerleşkesi ve Digiturk binasını ele geçirmeye çalışan 58'i tutuklu 96 sanığın yargılanmasına Bakırköy Adliyesi Konferans Salonunda devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığındaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 12'si firari 86 sanığın, 5. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasına devam edilecek.

(Kocaeli/09.00)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Türkiye'nin ev sahipliğine aday olduğu 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) için logo ve slogan tanıtım toplantısına, Kocaeli'de Türkiye Öğrenci Meclis Başkanları Kurultayı'na katılacak.

(İstanbul/10.00/Kocaeli/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Süper Lig'de 2017-2018 sezonu ikinci yarısı, Kasımpaşa-Aytemiz Alanyaspor maçıyla başlayacak.

(İstanbul/20.00) (Fotoğraflı)

3- Basketbol THY Avrupa Ligi'nin 19. haftasında Anadolu Efes ile Fenerbahçe Doğuş karşı karşıya gelecek.

(İstanbul/20.30) (Fotoğraflı)

4- Ziraat Türkiye Kupası, çeyrek ve yarı final kura çekimi, Türkiye Futbol Federasyonu'nun Riva'daki tesislerinde yapılacak.

(İstanbul/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

ÖZEL HABER

1- E-devlet'te "tercüme edilmiş" sabıka kaydı yoğunluğu

Adalet Bakanlığının yaptığı çalışmayla 153 bin kişi, "e-devlet" üzerinden 6 dile tercüme edilmiş sabıka kaydına ulaştı

Bugüne kadar 128 bin 138 İngilizce, 7 bin 200 Fransızca, 14 bin 143 Almanca, 2 bin 912 İtalyanca, 183 İspanyolca ve 158 Flemenkçe'ye çevrilmiş sabıka kaydı alındı

(Kemal Karadağ/Ankara)

2- Dünya borsalarının değeri 80 trilyon doları aştı

Dünya borsalarının değeri, 2017'de bir önceki yıla kıyasla yüzde 15,5 artarak 80 trilyon 838 milyar dolar oldu

New York Borsası, sahip olduğu 22,1 trilyon dolarlık piyasa değeri ile dünya borsaları arasında zirvedeki yerini korurken, 10 trilyon dolarla Nasdaq ikinci sırada yer aldı

Borsa İstanbul'un değeri, 2017 sonunda bir önceki yıla göre 69,8 milyar dolar artarak 227,5 milyar dolara ulaştı

Geçen yıl piyasa değerini en hızlı artıran borsalar Belarus, Seyşeller ve Vietnam olurken, Borsa İstanbul da yüzde 44,3'lük oranla 10'uncu sıraya yerleşti

(Belgin Yakışan Mutlu/İstanbul)

3- "Kırık not" kırık kalplere neden olmasın

Uzmanlar, karnelerindeki düşük notları nedeniyle stres ve kaygıyla boğuşan öğrencilerin ailelerine, "kırık not, kırık kalplere neden olmasın" uyarısında bulunarak, olumlu ve sevgiyle yaklaşımın, sorunun çözümü için alternatifler üretmenin, her zaman kazanç sağladığını vurguluyor

Pedagoji Derneği Başkanı Mehmet Teber:

"Çocuklar, kırık notla nasıl baş edeceğini genelde bilmez. Aile bu durumda problemi, alternatifler sunarak çözmeye çalışırsa, çocuk problem karşısında üzülüp kenara çekilmeyi değil, insiyatif alıp çözmeyi, zorlukların şefkatle ve ilgiliyle aşılabileceğini, ebeveyn ilişkisinin notlardan daha önemli olduğunu öğrenir"

MÜ Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Halil Ekşi:

"Çocuğa öfkeli bir şekilde yaklaşmak, yargılayıcı ve suçlayıcı tavırlar içine girmek, çocuğu motive etmekten ziyade yaşadığı üzüntünün artmasına ve başaracağına dair olumlu duyguların ortadan kalkmasına neden olabilir"

Üsküdar Üniversitesi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Başak Ayık:

"Karnedeki kırık notlar, ne koşulda gelirse gelsin ebeveynlerin ani ve aşırı olumsuz tepkiler vermemesi, bu sonucun altında yatan faktörleri araştırıp, sorunu ortadan gidermek için kendi üzerlerine düşen görevleri yapması gerekir"

(Çiğdem Alyanak/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.