Gündem / 19 Mayıs 2017

Gündem / 19 Mayıs 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak.

Gündem / 19 Mayıs 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı tüm yurtta, dış temsilciliklerde ve KKTC'de törenlerle kutlanacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde; Başbakan Binali Yıldırım ise Çankaya Köşkü'nde gençleri kabul edecek.

(Ankara/14.30/16.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs yürüyüşlerine, Zübeyde Hanım Kültür Evi Açılışı ve Gençlik Şöleni'ne iştirak edecek.

(Ankara/14.00/İstanbul/17.30/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Anıtkabir'i ziyaret edecek, bakanlıkta gençlerle buluşacak, Bayrak Yürüyüşü'ne katılacak.

(Ankara/09.15/11.00/Samsun/18.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Iğdır'da bayram etkinliklerine iştirak edecek.

(Iğdır/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Beylikdüzü KentPark açılış törenine katılacak.

(İstanbul/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Sakine Kalyoncu Özel Eğitim Uygulama Merkezi Yıl Sonu Gösteri ve Sergisi'ne katılacak.

Bakan Kaya, kuruluş bakımı altında olan ve çeşitli yarışmalarda başarı kazanan sporcularla buluşacak.

(İstanbul/11.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Karayazı ilçesinde Kur'an kursu açılışına katılacak, Köprüköy ve Pasinler'de ziyaretlerde bulunacak.

(Erzurum/10.00-18.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Valiliği, Belediye Başkanlığını, AK Parti İl Başkanlığını, Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret edecek, Ahşap Fuarı açılışı ile Tosya OSB Bilgilendirme Toplantısı'na katılacak.

(Kastamonu/11.00-17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, EXPO 2016 Antalya Fuarı'nın sezon açılışı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun "10. Yılımızda Kırsal Kalkınma Buluşması" etkinliğine iştirak edecek.

(Antalya/16.00/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Doğanşehir Kız İmam Hatip Okulu Temel Atma Töreni'ne katılacak.

(Malatya/13.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yatırımcı iş adamlarıyla toplantı yapacak, esnafla buluşacak, Bahçeşehir Koleji Açılışı ile TOBB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Temel Atma törenlerine iştirak edecek.

(Iğdır/13.00-16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Musul kent merkezinin batı yakasının terör örgütü DEAŞ'tan geri alınması operasyonu takip ediliyor.

(Musul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Hayatını kaybeden seslendirme sanatçısı ve oyuncu Payidar Tüfekçioğlu için Üsküdar Tekel Sahnesi'nde tören düzenlenecek. Sanatçının cenazesi, öğle vakti Kerem Aydınlar Camisi'nde kılınacak namazın ardından Çengelköy Mezarlığı'nda defnedilecek.

(İstanbul/11.00/13.08) (Fotoğraflı-Görüntülü)

GÜNCEL

1- Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Ulu Camii'de cuma hutbesi irat edecek, Türkiye Diyanet Vakfı Yayınevi'nin açılış programına katılacak.

(Van/12.00/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü) SPOR

1- THY Avrupa Ligi Dörtlü finali CSKA Moskova-Olympiakos ve Fenerbahçe-Real Madrid maçlarıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda başlayacak.

(İstanbul/18.30/21.30) (Fotoğraflı)

2- Spor Toto Süper Lig'de 32. haftanın açılış maçında Galatasaray ile Osmanlıspor karşı karşıya gelecek.

(İstanbul/20.00) (Fotoğraflı)

3- 4. İslami Dayanışma Oyunları, Azerbaycan'da devam ediyor.

(Bakü) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- Çalışanlar otomatik "BES"i sevdi

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek:

"Otomatik BES uygulaması hızla büyümeye devam ediyor. Sistemdeki çalışan sayısı 2,9 milyon kişiye, fon büyüklüğü de 364 milyon liraya ulaştı"

"Çalışanların yüzde 58'i faizsiz fon seçeneğini tercih etti. Bu haliyle otomatik BES, faize duyarlı vatandaşlarımız için de ideal bir yatırım aracı oldu"

(Zeynep Akyıl/ Ankara)

2- Passolig, potaya da fileye de girebilir

Aktif Bank Genel Müdürü Serdar Sümer:

"Passolig, futbolda şiddeti azalttı. Passolig sistemini, zaman zaman şiddetin yaşandığı basketbol, voleybol ve diğer spor dallarında da yaygınlaştırmak için görüşmeler yapıyoruz"^

"İlk başta gönüllü olsun, isteyen biletini Passolig'den alabilsin. Bu noktada federasyonla da görüşüyoruz, kulüplerle de... Passolig diğer sporlarda da başlayabilir"

"Önümüzdeki sezon blok ceza uygulamasının kalkacağını düşünüyorum"

(Musab Turan/İstanbul)

3- "Enerjide tasarrufla bir çeyrek altı cepte"

Enerji Verimliliği Derneği İstanbul Şube Başkanı Rasim Mazlum:

"Evde alacağınız küçük önlemlerle hem dünyanın geleceğine katkı sağlayabilir hem de yıllık enerji tüketiminizi dörtte bir oranında azaltabilirsiniz. Bu da 4 kişilik bir ailenin faturaları dikkate alındığında yılda bir çeyrek altın ediyor"

"Bulaşıklar için en verimli yıkama sıcaklığı 50 derecedir. Filtre ve tahliye kısımlarını temizlemeyi unutmayın. Buzdolabı kullanımında buzluk ve soğutma sıcaklıklarını doğru ayarlayın. Soğutma bölüm sıcaklığı 4-5 derece, dondurucu bölüm sıcaklığı eksi 20, eksi 18 derece olmalı"

"Buzdolabını diğer beyaz eşyalara yakın yerleştirmeyin, dolap ısısını düşürür. Güneş alacak yerlerden, radyatör ve ısı kaynaklarından uzağa yerleştirin ki enerji tüketiminiz yüzde 25 azalsın"

(Eda Topcu/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.