Gündem / 19 Haziran 2017

Gündem / 19 Haziran 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti MYK toplantısına başkanlık edecek.

Gündem / 19 Haziran 2017

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde AK Parti MYK toplantısına başkanlık edecek.

(Ankara/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan'da resmi temaslarda bulunacak.

(Atina) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşünün beşinci gününe Kızılcahamam Orman Deposu mevkisinden başlıyor.

(Ankara/09.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Paris Havacılık Fuarı'nı ziyaret edecek, ikili temaslarda bulunacak.

(Paris) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Şuhut ilçesinde iftar programına katılacak.

(Afyonkarahisar/20.33) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nda, AB büyükelçilerine Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasına tepki yürüyüşü ile ilgili bilgilendirme ve sonrasında basın açıklaması yapacak.

(Ankara/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneğinin (TÜMSİAD) iftar programına iştirak edecek.

(İstanbul/20.47) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Rekabet Kurumunun iftar programına katılacak.

(Ankara/20.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin müzakereler başlayacak. AB Komisyonunda yapılacak ilk tur müzakerelere İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ile AB Başmüzakerecisi Michel Barnier katılacak.

(Brüksel) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Musul kent merkezinin batı yakasının terör örgütü DEAŞ'tan geri alınması operasyonu takip ediliyor.

(Musul) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana)

4- Suriye iç savaşındaki gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/İdlib/Hama/Humus/Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Katar ile bazı Arap ülkeleri arasında yaşanan kriz izleniyor.

(Riyad)

KÜLTÜR SANAT

1- Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, İsviçre'de UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova ile görüşecek, ardından Türkiye'ye iade edilmeden önce Cenevre Üniversitesinde sergilenecek Anadolu kökenli Herakles Lahti'nin ziyarete açılış törenine katılacak.

(Cenevre) (Fotoğraflı-Görüntülü)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Vilayetler Evi'nde, "Ömer Tuğrul İnançer ile Ruh-u Ramazan" söyleşi programına iştirak edecek.

(Ankara/18.15) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- A Milli Kadın Basketbol Takımı, Avrupa Şampiyonası B Grubu'ndaki son maçında Belarus ile karşılaşacak.

(Hradec Kralove/16.00)

3- Galatasaray'ın UEFA Avrupa Ligi 2. ön eleme turundaki rakibi belli olacak.

(Nyon/15.30)

4- Galatasaray, yeni sezon hazırlıklarına başlayacak.

(İstanbul/19.00)

ÖZEL HABER

1- Milli Savunma Bakanı Fikri Işık:

"Harita Genel Komutanlığımızın işlediği bütün yükseltileri, maniaları, elektrik hatlarını tablet bilgisayarlara aktaracağız ve bunu portatif olarak GPS de takıp helikopterlere hemen vereceğiz. En geç üç ay içinde tüm helikopterlerimizde pasif helikopter engel tanıma sistemi hazır olacak"

"Bir kanun değişikliği yapmayı hedefliyoruz. Yükselti yapan her kurum bunu Harita Genel Komutanlığına belli süre içerisinde bildirmek zorunda olacak. Harita Genel Komutanlığı da bildirilen her yükseltiyi hemen kendi sistemine işleyecek ve bunları helikopterlere hemen aktaracak"

"Ben artık bu FETÖ'nün Türkiye'de sistematik bir darbe yapacağına kesinlikle inanmıyorum. Böyle bir güçleri yok. Bireysel birtakım girişimlerde bulunabilirler ama ülkede bir darbe yapma gücüne kesinlikle sahip değiller. Burada teenniyi elden bırakmamak gerekiyor ama olayı bir paranoyaya da götürmemek gerekiyor"

"(Almanya'nın İncirlik Üssü'nden çekilme kararı) Türkiye olarak hiçbir zaman Almanya ile ilişkilerimizin gerilmesini istemeyiz ama Almanya'nın da Türkiye'nin hassasiyetlerine dikkat etmesini bekleriz"

(Sarp Özer/Ankara)

2- "Türkiye'nin büyümesi artarak devam edecek"

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci:

"İlk çeyrekte herkesi şaşırtan yüzde 5 büyüme oranı yakaladık. Beklentimiz o ki bu oran, 2017'nin ikinci ve üçüncü çeyreğinde daha da artarak devam edecek"

"Mayıs ayı itibarıyla işsizlik yüzde 11,7'lere düştü. Önümüzdeki aydan itibaren bu düşüş daha keskin bir şekilde devam edecek ve tek haneli rakamlara doğru ineceğini umut ediyoruz"

(Emrah Gökmen/Malatya)

3- Bayram tatilinde yollardaki "kara noktalara" dikkat!

Türkiye'de 2008-2016 yılları arasında Ramazan ile Kurban bayramlarında tatil olan 123 günlük dönemde, şehirler arası yollarda meydana gelen 15 bin 336 trafik kazasında bin 137 kişi hayatını kaybetti, 44 bin 941 kişi de yaralandı

Emniyet Genel Müdürlüğünce yapılan çalışmada, bayram tatillerindeki trafik kazalarının yoğunlaştığı 36 kara nokta tespit edilerek, gerekli düzenleme ve denetimlerim yapılması için il emniyet müdürlükleri uyarıldı

Emniyet yetkilileri, yoğun bayram trafiğinde sürücüleri uykusuz direksiyon başına geçmemeleri, aşırı hız ve hatalı sollama yapmamaları, emniyet kemerini takarak yolculuk yapmaları ve tüm trafik kurallarına uymaları konusunda uyardı

(Arif Yakıcı/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.