Gündem / 15 Kasım 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i ve Kezban Hatemi ile beraberindeki Türk Demokrasi Platformu heyetini ayrı ayrı kabul edecek.

Gündem / 15 Kasım 2016
15.11.2016 09:01 | Son Güncelleme: 15.11.2016 09:01

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i ve Kezban Hatemi ile beraberindeki Türk Demokrasi Platformu heyetini ayrı ayrı kabul edecek.

Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenecek TRT World tanıtım gecesine katılacak.

(Ankara/16.30/17.30/20.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Binali Yıldırım, partisinin TBMM grup toplantısında konuşacak, Çankaya Köşkü'nde Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Dr. Frank-Walter Steinmeier'i kabul edecek.

Yıldırım, Türkiye İhracatçılar Meclisince, Grand Tarabya Otel'de düzenlenecek İhracat Zirvesi'ne katılacak.

(Ankara/11.30/13.30/İstanbul/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- CHP, HDP ve MHP TBMM grupları toplanacak.

(TBMM/13.30/12.30/10.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, AFAD tarafından Musul'a gönderilecek 108 yardım tırının, Gaziantep Serbest Bölgesi'nde düzenlenecek uğurlama törenine katılacak.

(Gaziantep/10.45) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ve Florida Üniversitesi iş birliğinde Bilkent Otel ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "1. Uluslararası Kadın Kongresi"ne iştirak edecek.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'yi temsilen Fas'ta gerçekleştirilen Dünya İklim Zirvesi'ne katılacak.

(Marakeş) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Sabancı Bulvarı ile Bağlıca bölgesini zırhlı birlikler arazisi içinden birbirine bağlayacak bulvar için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile bakanlıkta protokol imzalayacak.

(Ankara/15.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- TBMM'den

Genel Kurulda, Kamu Başdenetçisi seçimi yapılacak ve Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Tasarısı üzerinde görüşmelere başlanacak.

(15.00) (Fotoğraflı)

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Milli Eğitim Bakanlığının 2017 yılı bütçesi görüşülecek.

(10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan "İhracat Zirvesi 2016" toplantısının açılış konuşmasını yapacak, "İhracatın Gizli Şampiyonları Ödül Töreni"ne katılacak, "İhracat Forumu" programına iştirak edecek.

(İstanbul/09.30/10.30/15.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TÜİK, ağustos ayı işgücü istatistikleri ile 2015 yılı sağlık harcamaları istatistiklerini açıklayacak

(Ankara/10.00)

3- Hazine, 5 ve 6 yıl vadeli 2 tahvil ihalesi düzenleyecek.

(Ankara)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- KKTC 33 yaşında

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin 33'üncü kuruluş yıl dönümü tören ve etkinliklerle kutlanacak.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, KKTC'de kutlamalara katılacak.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edilecek Türkeş ve Kasırga, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber ve Başbakan Hüseyin Özgürgün ile ayrı ayrı görüşecek.

(Lefkoşa) (Fotoğraflı-Görüntülü)

Anadolu Ajansının objektifinden "Milli İradenin Yükselişi" sergisi, Yunus Emre Enstitüsünde Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş'in katılımıyla açılacak.

2- Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile görüşecek.

(Brüksel) (Fotoğraflı/Görüntülü)

3- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakanlıkta Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.00/10.30/11.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- ABD Başkanı Barack Obama, iki günlük ziyareti kapsamında Yunanistan'ın başkenti Atina'da Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ve Başbakan Aleksis Çipras ile bir araya gelecek, görüşmelerinin ardından, Obama ve Çipras ortak basın toplantısı düzenleyecek.

(Atina) (Fotoğraflı/Görüntülü)

5- Terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonuna ilişkin gelişmeler takip ediliyor.

(Bağdat) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- Suriye iç savaşına ilişkin gelişmeler izleniyor.

(Halep-İdlib-Lazkiye-Hama-Humus-Haseke) (Fotoğraflı-Görüntülü)

7- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Sana/Riyad) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Anadolu Ajansının global iletişim ortağı olduğu 4. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali kapsamında The Marmara Pera'da düzenlenecek "Bir Ustanın Gözünden Oyunculuk" söyleşisinde sanatçı Selçuk Yöntem konuşmacı olacak.

(İstanbul/16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- 16 Kasım'da sahnelenmeye başlayacak Fuerza Bruta'nın basına özel provaları Volkswagen Arena'da yapılacak.

(İstanbul/12.30)

3- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Atatürk Kitaplığı, İstanbul Görme Engelliler Bilgi Merkezi Projesi tanıtımı için basın toplantısı düzenleyecek.

(İstanbul/13.30)

4- "23. Sakıp Sabancı Sanat Ödülleri" Sakıp Sabancı Müzesi The Seed Etkinlik Merkezinde sahiplerini bulacak.

(İstanbul/14.30)

SPOR

1- Basketbol THY Avrupa Ligi'nin 7. haftasında Anadolu Efes-Unics Kazan ve Maccabi Fox-Fenerbahçe maçları oynanacak.

(İstanbul/20.00/Tel Aviv/22.05) (Fotoğraflı)

2- Basketbol FIBA Şampiyonlar Ligi'nde Banvit-Monaco ve Dinamo Sassari-Beşiktaş Sompo Japan karşılaşmaları yapılacak.

(Balıkesir/20.00/Sassari/22.30) (Fotoğraflı)

3- Voleybol Kadınlar CEV Şampiyonlar Ligi 3. eleme turu ilk maçında Eczacıbaşı VitrA, Belarus'un Minchanka takımına konuk olacak.

(Minsk/19.00)

ÖZEL HABER

1- Pakistan Başbakanı'nın Dış İlişkiler Danışmanı Sertaç Aziz:

"Ankara ve İslamabad yönetimleri, Afgan barış süreci ve diğer bölgesel sorunların çözümünde birlikte önemli bir rol oynayabilir"

"(15 Temmuz darbe girişimi) Türkiye'de demokratik sistemin güçlenmesine, halkın da demokrasiye inancını yeniden göstermesine şahit olduk"

"Trump'ın, ülkesinin Afganistan politikasında önemli bir değişikliğe gideceğine inanmıyorum"

"Ne zaman ki Taliban savaşarak bir şey elde edemeyeceğini anlarsa o zaman (barışa yönelik) görüşmeler daha ciddi olur"

"Yeni Delhi yönetimi Keşmir konusunda görüşmelere kapalı ve Keşmir'deki özgürlük mücadelesini terörizmle ilişkilendirmeye çalışıyor"

(İslamabad/Yusuf Hatip-Amir Latif) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- "Taliban'la çıkarlarımız örtüşüyor"

Rusya Devlet Başkanı Putin'in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov:

Şu an bizim Suriye'de vurduğumuz kişilere karşı Taliban Afganistan'da mücadele ediyor. Bu nedenle çıkarlarımız örtüşüyor"

"Taliban'la temasımız var. Onlarla Rus diplomatik temsilciliklerinin ve vatandaşlarının güvenliğinin sağlanması konusunda temasa geçiyoruz. Ayrıca temas kanalımız üzerinden Talibana ulusal ateşkese geçerek, savaşa son verme telkininde bulunuyoruz."

(Moskova/Hakan Ceyhan Aydoğan) (Fotoğraflı)

3- Dolar endeksi yılın zirvesinde

ABD'nin yeni başkanı Trump'ın maliye politikalarında genişlemeci adımlar atacağı, bunun enflasyonu yükselteceği ve Fed'in faiz artırımının hızlı olacağı beklentisiyle ABD 10 yıllık tahvil faizleri ve dolar endeksi sert yükseldi

Dolar, ABD başkanlık seçiminin ardından küresel ölçekte prim yaparken, 100,04 ile 11 ayın zirvesini gören endeks 99,68'e seviyesinde dengelendi

Ziraat Bankası ekonomisti Bora Tamer Yılmaz:

"Her ne kadar Türk lirası, küresel dalgadan etkilense de kayıplar daha sınırlı kalmakta. Çünkü Türkiye, Avrupa değer-tedarik zincirinin bir parçası"

DenizBank Özel ve Yatırım Grubu Yönetmeni Orkun Gödek:

"Harcamaların yaratması muhtemel enflasyonist baskıyla tahvil pozisyonları azaltılıyor, güvenli liman tercihinin ön plana çıkması ile dolar değer kazanıyor"

(Murat Birinci/Cihan Ünal/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler

title