Gündem / 12 Ocak 2018

Gündem / 12 Ocak 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'teki Marmara Üniversitesi Rektörlüğü binasında "Marmara Üniversitesi 135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı"na katılacak.

Gündem / 12 Ocak 2018

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk/ 6 Nisan 1920

1- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sultanahmet'teki Marmara Üniversitesi Rektörlüğü binasında "Marmara Üniversitesi 1135. Kuruluş Yıl Dönümü Programı"na katılacak.

(İstanbul/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) üyeleri, Birleşik Krallık Uluslararası Ticaret Bakanı Liam Fox ve Rolls Royce CEO'su Warren East ile MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ı ayrı ayrı kabul edecek.

(Ankara/10.00/12.00/15.30) (Fotoğraflı)

3- Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Anadolu Ajansı (AA) Editör Masasına konuk olacak.

(Ankara/09.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

YASAMA YÜRÜTME SİYASET

1- Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Milli İstihdam Seferberliği Toplantısı ile AK Parti İl Danışma Meclisi Toplantısı'na katılacak, Valiliği ziyaret edecek.

(Muş/14.30-17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile Somali Başbakan Yardımcısı Mahdi Mohammed Gulaid, Türkiye Somali Karma Ekonomik Komisyon 1. Dönem Toplantı Protokolü'nü Ekonomi Bakanlığında imzalayacak.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, BYEGM il müdürleriyle kahvaltı yapacak, medya temsilcileriyle buluşacak, Valiliği ve AK Parti İl Başkanlığını ziyaret edecek, Rumeli Balkan Buluşması'na katılacak.

(İzmir/10.00-19.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Afyonkarahisar'da 2017 yılında yapılan yatırımları basın toplantısında değerlendirecek, AK Parti Şuhut İlçe Kadın Kolları Kongresi'ne iştirak edecek.

(Afyonkarahisar/09.00/14.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, parti genel merkezinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi kapsamındaki uyum düzenlemelerine yönelik çalışmalara ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

6- AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, "Sosyal Politikalarda Gönül Adımları Trabzon'u Dinliyoruz Programı"na katılacak, partisinin il başkanlığını ziyaret edecek, şehit, engelli aileleri ve esnafla bir araya gelecek.

(Trabzon/09.30-16.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Grand Ankara Otel'de "2017 Yılı Ekonomik Değerlendirmesi ve 2018 Yılı Beklentileri" konulu MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı'nın açılışında konuşacak.

(Ankara/14.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, basın mensuplarıyla kahvaltının ardından Doğu Kollektör Hattı ile İnönü Üniversitesi OSB M.Y.O'nun temel atma törenlerine katılacak, Amatör Spor Kulüplerine Malzeme Dağıtım Töreni'ne katılacak, esnafla bir araya gelecek, Battalgazi AK Parti İlçe Yönetim Kurulu Toplantısı'na iştirak edecek.

(Malatya/09.00-17.30) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Maliye Bakanı Naci Ağbal, TESK Genel Merkezi'nde, Defter Beyan Sistemi tanıtım toplantısına katılacak.

(Ankara/10.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- TÜİK, geçen yılın kasım ayına ilişkin sanayi ciro endeksini, süt ve süt ürünleri ile kümes hayvancılığı üretimi istatistiklerini açıklayacak.

(Ankara/10.00)

5- Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kasım ayı ödemeler dengesi istatistikleri ile ocak ayı beklenti anketini yayımlayacak.

(Ankara/10.00/14.30)

DÜNYA DİPLOMASİ

1- Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, şehit diplomatların kabrini ziyaret edecek, Los Angeles Times gazetesinin editoryal toplantısına katılacak, Los Angeles World Affairs Council üyeleriyle bir araya gelecek.

(Los Angeles) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Çekya'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu düzenlenecek.

(Prag) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Tunus'ta hayat pahalılığına karşı yapılan protestolar takip ediliyor.

(Tunus) (Fotoğraflı-Görüntülü)

4- Yemen'deki çatışmalar izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

5- Suriye'de Beşar Esed rejimi ve destekçisi güçlerin, İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki saldırıları takip ediliyor.

(İdlib) (Fotoğraflı-Görüntülü)

KÜLTÜR SANAT

1- Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Valiliği, AK Parti İl Başkanlığı ile Sagalassos Antik Kenti'ni ziyaret edecek, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Camisi ile Bucak Eğitimde Kaliteyi Artırma Projesi açılışlarına katılacak.

(Burdur/11.15-16.30)

GÜNCEL

1- Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Amerika Diyanet Merkezinde basın toplantısı düzenleyecek, Cuma namazında hutbe irat edecek.

(Washington) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- FETÖ davaları

- FETÖ'nün darbe girişimi sonrasında görevlerinden ihraç edilen ve çıkarıldıkları mahkemelerce tutuklanan eski yüksek yargı mensuplarının yargılandığı davanın görülmesine Yargıtay 9. Ceza Dairesinde devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- Akıncı Üssü darbe davasında 486 sanığın yargılanmasına Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz kurumları Kampüsü'ndeki duruşma salonunda devam edilecek.

(Ankara/09.30)

- FETÖ'nün "futbolda şike" soruşturmasında "kumpas" kurduğu iddiasıyla 14'ü tutuklu 108 sanığın yargılanmasına İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Harp Akademileri Komutanlığındaki faaliyetler ve eylemlerle Akademi Komutanı Korgeneral Tahir Bekiroğlu'nun kaçırılarak cezaevine konulmasına ilişkin, aralarında 3 generalin de olduğu 116'sı tutuklu, 1'i firari 122 sanığın yargılanmasına Silivri'de devam edilecek.

(İstanbul/10.00)

- Mersin'de, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen ve dönemin eski Deniz Kuvvetleri Akdeniz Bölge Komutanı Tuğamiral Nejat Atilla Demirhan'ın da bulunduğu, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan 2'si firari, 21'i tutuklu 32 sanığın yargılanmasına 7. Ağır Ceza Mahkemesinde devam edilecek.

(Mersin/09.00)

- Hatay'da, FETÖ'nün darbe girişimine ilişkin, dönemin 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Hasan Polat ve eski emniyet mensuplarının da aralarında olduğu 37'si tutuklu 44 sanığın yargılandığı dava, Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülecek.

(Hatay/09.30)

- İzmir'de, "askeri casusluk soruşturması"ndaki usulsüzlüklerle bazı bilgilerin sızdırılmasına ilişkin FETÖ/PDY'nin TSK içindeki mensupları hakkında açılan davada 102 sanığın yargılanmasına devam edilecek.

(İzmir/10.00)

- Kocaeli'de, FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 51'i tutuklu, 12'si firari 86 sanığın, 5. Ağır Ceza Mahkemesince yargılanmasına devam edilecek.

(Kocaeli/09.00)

SPOR

1- Basketbol THY Avrupa Ligi'nin 17. haftasında Anadolu Efes, Sırbistan'ın Kızılyıldız MTS takımını konuk edecek.

(İstanbul/20.30) (Fotoğraflı)

2- Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin 13. haftası, Çanakkale Belediyespor-Nilüfer Belediyespor maçıyla başlayacak.

(Çanakkale/18.30) (Fotoğraflı)

ÖZEL HABER

1- Demircan acillerde "kırmızı ışık" uygulamasını tanıttı

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, acil servislerdeki yoğunluğa acil müdahale için geliştirilen "kırmızı Işık" sistemini, projenin tanıtımı için yüklenen kendi cep telefonundan açarak anlattı

Demircan:

"Şu anda biz acillerdeki yoğunluğu canlı izleyebiliyoruz. Son şekli verilmedi. Demo olarak benim telefonumda mevcut. Bu yazılımla telefonumdan şu anda hangi hastanenin acilinde yoğunluk olduğunu görebiliyorum"

"Sistem ne işe yarayacak? Başhekim anında müdehale edecek. Bu kapsamda, oradaki beklemeyi azaltmak için servis görevlisi oraya takviye edilebilir, icapçıları çağırabilir. Gerektiğinde sağlık personeli, teknik görevli gibi takviye yapılabilir. Adeta sel gelmeden önce haber verecek"

(Yeşim Sert Karaaslan/Ankara) 2- "Havadaki yükün" yüzde 72'sini İstanbul taşıdı

- Geçen yıl, Türkiye'de tüm havalimanları odaklı, geliş ve gidiş uçuşlarında taşınan 3 milyon 385 bin 522 ton bagaj, kargo ile posta yükünün 2 milyon 432 bin 966 tonluk kısmı, Atatürk ve Sabiha Gökçen havalimanlarındaki seferlerle yapıldı

- Türkiye'den geliş ve gidiş yapan uçaklarda yük taşınma işinin yaklaşık yüzde 72'si İstanbul havalimanları aracılığıyla gerçekleştirildi

(İzzet Taşkıran/İstanbul)

3- Engellilerin bürokrasideki ışığı

- Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliğine atandığı 2009'dan bu yana çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından birçok kez "Yılın En İyi Bürokratı" ödülüne layık görülen ve 2012 yılında üçlü kararnameyle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına Bakanlık Müşaviri olarak atanan görme engelli bürokrat Kenan Önalan, hayat öyküsünü AA muhabirine anlattı

- Önalan:

- "Bir engellinin en güzel şekilde yaşayacağı bir toplum oluşturmak; derdim, savaşım, mücadelem. Bunu da farkındalığı artırarak yapmaya çalışıyorum. Maalesef gücümün yetmediği zaman oluyor ama bunlar kademe kademe geçilecek şeyler"

- "Görme engelimi eksiklik olarak görmedim. Görme engellilik, körlük bence eksiklik değil farklılıktır. Çünkü benim körlüğüm dünyaya renk katıyor"

(Etem Geylan/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.