Gündem / 1 Ağustos 2016 - Haberler
Haberi Paylaş

Gündem / 1 Ağustos 2016

Gündem / 1 Ağustos 2016

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 19201- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Bakanlar Kurulu Toplantısı'na başkanlık ediyor.

Kurucusu: Mustafa Kemal Atatürk / 6 Nisan 1920

1- Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde düzenlenecek Bakanlar Kurulu Toplantısı'na başkanlık ediyor.

CHP Genel Merkezi'nde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşecek Yıldırım, ABD Genelkurmay Başkanı Joseph Dunford'u da Çankaya Köşkü'nde kabul edecek.

(Ankara/09.00/14.00/17.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Fetullahçı Terör Örgütü'nün başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminin ardından yaşanan gelişmeler ile yurt içi ve yurt dışındaki tepkiler izleniyor.

(Fotoğraflı-Görüntülü)

EKONOMİ

1- Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, sektördeki son gelişmeleri, Anadolu Ajansı Finans Masası'nda değerlendirecek.

(İstanbul/11.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- TÜİK, geçen yıla ilişkin hanehalkı tüketim harcamaları istatistiklerini paylaşacak.

(Ankara/10.00)

DÜNYA-DİPLOMASİ

1- Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Bulgaristan'a yapacağı günübirlik resmi ziyarette Başbakan Boyko Borisov ile görüşecek, Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev tarafından kabul edilecek.

(Sofya) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Suriye'deki iç savaşla ilgili gelişmeler takip ediliyor.

(Şam/Halep/Lazkiye/İdlib) (Fotoğraflı-Görüntülü)

3- Yemen'deki iç savaşla ilgili gelişmeler izleniyor.

(Sana) (Fotoğraflı-Görüntülü)

SPOR

1- Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Rio Olimpiyatları'na katılacak sporcu heyetiyle, Başbakanlık Dolmabahçe Ofisi'nde bir araya gelecek.

(İstanbul/19.00) (Fotoğraflı-Görüntülü)

2- Futbolda kulüplerin yeni sezon hazırlıkları ve transfer çalışmaları takip ediliyor.

(Fotoğraflı-Görüntülü)

ÖZEL HABER

1- Stratfor'un karanlık dünyası

Darbecilerin aradığı Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağını havadayken deşifre eden Stratfor, şeffaflık iddiasına rağmen gizemli işleriyle sivriliyor

Gizemli şirketin yabancı orduların içinden para karşılığı rapor alabilecek kadar iyi ilişkileri var

Eski Venezüela lideri Chavez'in helikopter "kaza"sını planladığını belirten isimlerin yönettiği Stratfor personeli arasında eski CIA ve ABD Dışişleri görevlileri var

En büyük müşterileri arasında ABD Dışişleri Bakanlığı, Pentagon ve Amerikan silah şirketleri olan kuruluş Amerikan güvenlik bürokrasisine oldukça yakın

"Neocon" ve İslam karşıtı George Friedman'ın kurduğu Stratfor'un başında halihazırda David Sikora bulunuyor

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Birol Akgün:

"Stratfor eskiden beri CIA'in arka bahçesi veya gayriresmi gölge yapılanması olarak bilinen bir kuruluştur"

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Uysal:

"Nerdeyse Erdoğan'ı darbecilere yakalatmak üzerine bir çabası olduğunu, bir bilgi paylaşımı değil de yerini ihbar etme anlayışıyla bunu yaptığını söyleyebiliriz"

(Ekip-Ankara)

2- "Dedem Mehmet Akif, sanki şu günleri görmüş de yazmış"

İstiklal Marşı şairi Ersoy'un torunu Selma Argon:

"Dedem Mehmet Akif, sanki şu günleri görmüş de yazmış bazı şeyleri. Hiç kimsenin gözü bizim üstümüzden ayrılmıyor. Emelleri hiç bitmiyor"

"Bu (FETÖ'nün darbe girişimi), bir ihanetti, çok kötü bir olaydı. Sayın Cumhurbaşkanımızın anonsuyla millet meydanlara çıktı, onu ne kadar sevdiğini, bayrağına, vatanına ne kadar düşkün olduğunu gösterdi. Çok çabuk atlattığımızı düşüyorum"

(Şengül Oymak/Kocaeli)

3- "Moody's ve Fitch'ten olumsuz değerlendirme beklemiyorum"

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem:

"Moody's ve Fitch'ten olumsuz bir değerlendirme beklemiyorum. Türkiye'nin makroekonomik verileri ortada iken, bu kuruluşların göz göre göre kendi itibarlarını sarsacak bir değerlendirme içerisinde olacağını düşünmüyorum"

"Dolar/TL'de 3,00 seviyesi psikolojik sınırdı. Geçen haftanın son işlem gününde 3'ün altına indiğini gördük. Dolar/TL'nin 3'ün altında kalıcılık sağlayacağını ve bu şekilde devam edeceğini düşünüyorum"

"Türkiye'de 100 milyar doların üzerinde çeşitli fonlar bulunmaktadır. İşsizlik Fonu ve benzer diğer fonlar var. Esasında bütçe disiplinini sarsmayacak şekilde Türkiye bunları değerlendirebilir ve aktif olarak kullanabilir. Ama bunlardan ayrı olarak birikim sağlayarak yeni bir varlık fonu oluşturabilir. Önümüzdeki günlerde netleşecek. Bu muhakkak olacak."

(Murat Birinci/İstanbul)

***

Anadolu Ajansının yayımladığı haber, görüntü, fotoğraf ve internet ile wap için oluşturduğu her türlü bilgi, abone olmayanlar tarafından hiçbir şekilde kullanılamaz. Abonelerimiz de sözleşme kapsamı dışında bu yayınları çoğaltamaz, başka kurum ve kuruluşlara aktaramaz. Aykırı davrananlar hakkında, hukuki ve cezai her türlü başvuru hakkımız saklıdır.

***

Sayın abonelerimiz, Haber Destek Masası hizmete girmiştir. Haber ve haber operasyonlarıyla ilgili soru ve sorunlarınız için 312 999 29 29 numaralı telefon hattı veya 530 102 88 88 numaralı whatsapp hattından destek masasına ulaşabilirsiniz.

AA - Son Dakika Haberleri

Haberi Kaydet
title