Haberler

Zürafa Marius'un Aslanlara Yem Edilmesine Tepkiler Dinmiyor

Güncel Haberler

Kopenhag Hayvanat Bahçesi tarafından çelişkili gerekçeler öne sürülerek 18 aylık zürafa Marius'un hayatına son verilmesi tartışmalarına ABD Büyükelçisi de dahil oldu ABD'nin Kopenhag Büyükelçisi görüntülerle şok olduğunu açıkladı Tepkiler dünya çapında sürerken son olarak hayvanat bahçesinin web sayfası saldırıya uğradı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki hayvanat bahçesinin sakinlerinden 18 aylık zürafa Marius'un çocukların önünde kesildikten sonra aslanlara yem edilmesine tepkiler sürüyor.

Hayvanat bahçesinin yönetimi, önce ellerindeki zürafa sayısı arttığı için yer kalmadığı ve Avrupa'daki diğer hayvanat bahçelerinin teklif ettikleri zürafayı almak istemedikleri, ardından genetik uyumsuzluk gibi sebepleri gerekçe göstererek 18 aylık zürafa Marius'u sosyal medya üzerinde organize olan bütün tepkilere rağmen planladıkları gibi pazar sabahı kesti.

Olayın ardından İngiltere ve Kanada'daki iki hayvanat bahçesinin zürafayı almak istediği, ayrıca iki kişinin zürafa Marius'u almak için yüklü bir para teklifinde bulunduklarının ortaya çıkması üzerine hayvanseverlerin kızgınlığı daha da arttı. Hayvanat bahçesi yönetiminin zürafa Marius'u çocukların önünde kestikleri görüntüler ise bütün dünyada tepkilere neden oldu.

Son olarak Danimarka'daki ABD Büyükelçisi Rufus Gifford da zürafa Marius'un öldürülmesi görüntülerini izleyince şoka uğradığını açıkladı.

Kendisi de bir yaban hayatı fonunun üyesi olan ve veteriner partneri ile yaşayan Büyükelçi Gifford, sosyal paylaşım sitesi Facebook sayfasına "Korkunç bir durum. Öldürülme videosunu izlemek kolay değil" şeklinde yazdı.

ABD Büyükelçisi Rufus Gifford, sayfasında, görüntülerin yarattığı şoka rağmen partneri Stephan ile Kopenhag Hayvanat Bahçesi'ne giderek yetkililerin yapacağı açıklamayı önyargısız bir şekilde dinlemeye hazır olduklarını da bildirdi. Ancak büyükelçi, açıklamalarına gelen tepkiler üzerine "Amerika'da hiçbir zaman hayvanat bahçelerinin sağlıklı hayvanları öldürdüğünü duymadım. Avrupa'da bu şekilde bir olayın yaşanması beni çok şaşırttı" dedikten sonra "Hiçbir şekilde Marius'un öldürülmesinin endişe verici olduğunu kastetmedim. Bu yanlış bir çeviri. Marius olayını geçmişte bırakmak benim için iyi olacak" diyerek konuyu kapattı.

Öte yandan, Hollywood yıldızlarından Kirstie Alley, görüntüleri izledikten sonra Twitter'da "Hayatımda çok istismar gördüm ama bu bebek zürafanın öldürülmesi tahammül ötesi, ağlama yürüyüşüne çıkmak zorundayım" diye yazdı.

Marius'un öldürülmesinden sonra Kopenhag Hayvanat Bahçesi yetkililerinin sosyal medya üzerinden çok sayıda tehdit aldıkları da açıklanmıştı. Son olarak pazartesi gecesi web sayfası saldırıya uğrayan hayvanat bahçesinin yetkilileri, basına uygulamanın ne kadar gerekli ve tüm hayvanat bahçeleri ile yaban hayatı parklarında uygulanan normal bir işlem olduğu yönünde açıklamalarda bulunuyor. - Danimarka

Kaynak: AA / Güncel

İngiltere Danimarka Kopenhag Avrupa Politika Güncel Haberler

title