Haberler

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Mahuta: "Büyük güçler arasında çatışma ihtimaliyle karşı karşıyayız"

Son Güncelleme:
Abone Ol

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, "Birkaç nesildir ilk kez büyük güçler arasındaki çatışma ihtimaliyle karşı karşıyayız. Bunun olmasına izin veremeyiz.

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Nanaia Mahuta, "Birkaç nesildir ilk kez büyük güçler arasındaki çatışma ihtimaliyle karşı karşıyayız. Bunun olmasına izin veremeyiz. Hepimiz için riskler çok yüksek." dedi.

Dışişleri Bakanı Mahuta, Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, küresel ölçekte çatışma ihtimali olduğunu söyledi.

Mahuta, "Birkaç nesildir ilk kez büyük güçler arasındaki çatışma ihtimaliyle karşı karşıyayız. Bunun olmasına izin veremeyiz. Hepimiz için riskler çok yüksek." ifadesini kullandı.

"Küresel ısınmayı 1,5 derecede tutma yolunda değiliz." diyen Mahuta, "Çatışma ve krizler en ağır şekilde kadınları ve çocukları etkilemeye devam ediyor. Yanlış bilgi ve yanlış bilgilendirme nedeniyle demokratik ilkelerin yapısı sorgulanıyor ve zayıflatılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Mahuta, Rusya-Ukrayna savaşına değinerek şunları söyledi:

"Rusya'nın geçen yıl Ukrayna'yı yasa dışı işgali, BM üyesi bir devletin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne doğrudan bir saldırıydı. BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) daimi bir üyesinin egemen bir devlete sebepsiz saldırı başlatmasına, topraklarını ilhak etmeye çalışmasına ve sivil halka savaş açmasına tanık olmak şok ediciydi ve olmaya da devam ediyor. Rusya'nın eylemleri uluslararası hukukun en temel ilkelerini ihlal ediyor. Güvenlik Konseyi'nin daimi bir üyesi, BM Antlaşmasına bu kadar temelden aykırı bir davranışta bulunurken genç nesiller BM'ye nasıl güvenebilir?"

Mahuta, Rusya'nın hem Uluslararası Adalet Divanı'nda (UAD) hem de Uluslararası Ceza Mahkemesi'nde (UCM) hesap vermesini sağlama çabalarını güçlü bir şekilde destekliklerine dikkati çekerek, "Rusya'nın devam eden saldırganlık savaşının sonuçları çok sert. Ukraynalıların acısı çok büyük. Ukrayna'nın komşuları ağır bir yük taşıyor. Ne yazık ki çocukların bu adaletsiz savaşta silah haline getirildiğini görüyoruz. Bu her bakımdan yanlış." değerlendirmesinde bulundu.

"Gıda güvensizliği yüz milyonlarca insanın hayatını tehdit ediyor"

Mahuta, Afrika Boynuzundaki kuraklık ile Sahel bölgesi, Afganistan, Suriye ve Myanmar'daki istikrarsızlık ve şiddetin milyonlarca insanı acil insani yardıma muhtaç hale getirdiğini dile getirdi.

"Gıda güvensizliği dünya çapında yüz milyonlarca insanın hayatını tehdit ediyor." diyen Mahuta, "Son yetmiş yılın büyük bölümünde bölgemizde refah ve güvenliğin temelini oluşturan düzenin giderek yıpranmasından endişe duyuyoruz." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Birleşmiş Milletler Yeni Zelanda Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Kardeşlerim YENİ BÖLÜM (108. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Kardeşlerim yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Adım Farah YENİ BÖLÜM (24. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Adım Farah yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Gönül Dağı YENİ BÖLÜM (117. BÖLÜM) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Gönül Dağı yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Güldür Güldür Show YENİ BÖLÜM (354. Bölüm) ne zaman, fragman yayınlandı mı? Güldür Güldür Show yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? BUGÜN (9 ARALIK CUMARTESİ) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 9 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Erden Timur istifa etti mi? Murat Bozok kimdir? MasterChef Şef Murat Bozok kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 9 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 9 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 9 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 9 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 9 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 9 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 9 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Turabi kimdir, hangi yıllarda yarıştı? 9 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? Kullanılmayan eşyalar ev ekonomisine katkı sağlayacak! Selçuklu 2. El Pazarı açıldı
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title