Haberler

Yaraların Skar Dokusu Yerine Yenilenen Bir Cilt Oluşturması Sağlandı

ABD'li bilim adamları, yaraların, skar dokusu yerine yenilenmiş bir cilt oluşturması için bir yöntem geliştirdi.

ABD'li bilim adamları, yaraların, skar dokusu yerine yenilenmiş bir cilt oluşturması için bir yöntem geliştirdi.

Pennsylvania Üniversitesi Perelman Tıp Fakültesinin liderliğinde, California Üniversitesi Plikus Rejeneratif ve Gelişimsel Biyoloji Laboratuvarının katkısıyla yürütülen araştırma çerçevesinde yaralarda en yaygın görülen hücre türü yağ hücrelerine dönüştürülerek, yaraların iyileşme sürecinde skar dokusu yerine yenilenmiş bir cilt oluşturmasının sağlandığı bildirildi.

Sonuçları Science dergisinin ocak sayında açıklanan araştırmada, kıl foliküllerinden de faydalanıldığı, yağ hücreleri ve kıl foliküllerinin ayrı ayrı geliştiği, öte yandan birbirlerinden bağımsız olmadığı belirtildi.

Araştırma ekibinden George Cotsarelis, "İşin sırrı, önce kıl foliküllerini yeniden canlandırmak. Yağ, bu foliküllerden gelen sinyallere cevaben canlanıyor." dedi.

Normalde ciltte bulunan yağ hücreleri, yara açıldığında ve bu yara, skar dokusu oluşturduğunda ortadan kayboluyor. Skar dokusuyla bağlantılı herhangi bir kıl folikülü de bulunmuyor. Bu, iyileşen yaranın cilt üzerinde anormal bir görüntüye sahip olmasıyla sonuçlanıyor.

Keşfin özellikle dermatoloji alanında çığır açacak potansiyele sahip bir gelişme olduğu ifade edildi.

Kaynak: AA / Güncel

California Üniversitesi Politika Güncel Haberler

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

Merkez Bankası faizi yüzde 50'de sabit tuttu

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

TFF'nin yeni yönetiminde deprem! Bayram Saral seçimden 5 gün sonra görevinden istifa etti

Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki 'Korku Evi'nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

Rusya'nın Dağıstan bölgesindeki "Korku Evi"nde çıkan yangında, sandalyeye bağlı oldukları için kaçamayan iki genç kadın yanarak can verdi

Bakmadan Geçme

Masumiyet Müzesi dizi mi oluyor? Masumiyet Müzesi konusu ne? Devlet Bahçeli Sinan Ateş davası hakkında ne dedi? Devlet Bahçeli son açıklama! Prens 3. sezon ne zaman? Prens nerede yayınlanıyor? Prens 3. sezon ne zaman yayınlanacak? Stefan Savic kimdir, kaç yaşında ve nereli? Trabzonspor'a Stefan Savic transfer olacak mı? Stefan Savic hangi takımlarda oynadı? Rams Başakşehir- La Fiorita maçı ne zaman? Başakşehir- La Fiorita maçı saat kaçta, hangi kanalda? HPV aşısı sağlık ocağında yapılıyor mu? Sağlık ocağında HPV aşısı olunur mu? HPV aşısı ücretsiz mi? HPV aşısı nerelerde, kimlere ücretsiz? Faiz sabit kalırsa altın ne olur? Faiz sabit kalırsa altın düşer mi? Faiz sabit kalırsa dolar, euro artar mı? MB döviz kuru! Temmuz ayı faiz kararı ne oldu? MERKEZ BANKASI TEMMUZ AYI FAİZ ORANI YÜZDE KAÇ? Merkez Bankası faiz oranı geçen aydan farklı mı? Temmuz ayı faiz oranı sabit mi kaldı? MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI AÇIKLANDI! Temmuz ayı faiz oranı sabit mi? MB faizi arttırdı mı? Baraj doluluk oranı 23 Temmuz | Baraj doluluk seviyesi nedir? İSKİ baraj doluluk oranı yüzde kaç? MASTERCHEF AŞURE TARİFİ l Masterchef aşure tarifi nedir? Aşure tarifi nasıl yapılır? Akın Akınözü annesi kim? Akın Akınözü annesi Özlem Akınözü kimdir? Akın Akınözü annesi kaç yaşında, neden vefat etti? Ferhat Gündoğdu kimdir? TFF Hakem Kurulu Başkanı kim oldu? Ferhat Gündoğdu kaç yaşında, nereli?
Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

Rus moto vlogger Tatyana Ozolina, Muğla'da geçirdiği kazada hayatını kaybetti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title