Haberler

Xi: Çin, Suudi Arabistan'ı Grup Seyahatleri İçin Destinasyon Olarak Listeleyecek

Abone Ol

RİYAD, 8 Aralık (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Perşembe günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Veliaht Prens ve Başbakan Muhammed bin Selman el-Suud ile görüştü.

RİYAD, 8 Aralık (Xinhua) -- Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Perşembe günü Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Veliaht Prens ve Başbakan Muhammed bin Selman el-Suud ile görüştü. Xi, görüşmede, Çin'in Suudi Arabistan'ı grup seyahatları için destinasyon olarak gösterme ve iki taraf arasında personelin yanı sıra kültürel anlamda ve halklar arasında etkileşimi artırma konusunda görüş birliğine varıldığını belirtti.

Suudi Veliaht Prensi ise Kral Selman bin Abdülaziz el-Suud adına Xi'nin resmi ziyaretinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi'nin başarılı geçmesi ve Xi'nin ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri olarak yeniden seçilmesi nedeniyle tebriklerini iletti.

Mevcut uluslararası ve bölgesel meselelerin köklü ve karmaşık değişimlerden geçtiğini vurgulayan Xi, Çin- Suudi Arabistan ilişkilerinin stratejik ve genel öneminin daha belirgin hale geldiğini belirtti. Xi, Çin'in Suudi Arabistan ile ilişkilerini geliştirmesine, genel dış politikası ve özellikle Ortadoğu ülkeleriyle olan diplomasisinde öncelik verdiğini ifade etti.

Çin'in Suudi Arabistan'ın Vizyonu 2030 ve Ortadoğu Yeşil İnisiyatifi de dahil olmak üzere önemli kalkınma inisiyatiflerini desteklediğini söyleyen Xi, iki tarafı daha fazla sonuç elde etmek için iki ülke arasındaki çeşitli alanlardaki işbirliğini desteklemek amacıyla Kuşak ve Yol İnisiyatifi ile 2030 Vizyonu'na ilişkin sinerji oluşturulması çağrısında bulundu.

Xi, ülkesinin Çin-Arap Devletleri Zirvesi ve Çin-Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) Zirvesi'ni, Çin-Arap devletleri ve Çin-KİK ülkeleri arasındaki ilişkilerinin gelişimi sürecinde kilometre taşı etkinlikler olarak gerçekleştirmek ve ilişkileri yeni bir seviyeye çıkarmak için Suudi Arabistan ile birlikte çalışmayı umduğunu da sözlerine ekledi.

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çin Halk Cumhuriyeti Suudi Arabistan Aralık Riyad Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Tesla Cybertruck Türkiye fiyatı ne kadar, belli oldu mu? Cybertruck özellikleri neler, içi nasıl? Yalı Çapkını YENİ BÖLÜM (48. BÖLÜM) İZLE! Yalı Çapkını yeni bölüm ne zaman başlıyor, bu akşam var mı? Ümit Özdağ hakkında neden soruşturma başlatıldı? Porshce CEO'su Nazif Mehmet Yazıcı kimdir? 2 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Amardeep Anand kimdir? MasterChef Şef Amardeep Anand kaç yaşında, nereli, mesleği ne? 2 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Ağustos 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 2 Ağustos Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 2 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 2 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 4 Aralık 2023 Günlük Burç Yorumları: 4 Aralık Pazartesi burç yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! Yarın burçları neler bekliyor? 2 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? 2 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 2 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title