Haberler

Vücut sıcaklığı artık kapıdan içeri girmeden ölçülecek

İnsan sağlığını tehdit eden pandemi salgınlarının önüne geçmek adına vücut sıcaklığını ölçen kapı geliştirildi.

İnsan sağlığını tehdit eden pandemi salgınlarının önüne geçmek adına vücut sıcaklığını ölçen kapı geliştirildi.

Sağlık konusunda yatırımlar koronavirüs salgınıyla beraber artış gösteriyor. Bu kapsamda insan sağlığını tehdit eden pandemi salgınlarının önüne geçmek adına Adres Patent Yönetim Kurulu Başkanı Av. Ali Yüksel tarafından, vücut sıcaklığını ölçen kapı geliştirildi.

Geliştirdiği buluşun; havaalanları, otogarlar, tren istasyonları, apartmanlar, evler, işyerleri, kamu kurumları, bankalar, postaneler, her türden ve dereceden okullar, yaşlı evleri, sağlık açısından riskli grupların yaşadığı yerler ve benzeri alanların girişlerine gelen kişileri otomatik olarak algılayarak vücut sıcaklıklarını ölçtüğüne işaret eden Yüksel, "Kapı, belirlenen limitin üstünde bir vücut sıcaklığını tespit etmesi durumdan otomatik olarak hem görsel hem de işitsel ikazda bulunuyorç." dedi.

Yüksel, geliştirdiği buluşun patent başvurusunu yaptığını da söyledi.

Son yıllarda insan ve toplum sağlığını ciddi şekilde tehdit eden ve geniş coğrafyalarda görülen kuş gribi, domuz gribi, SARS, MERS ve koronavisürs gibi bulaşıcı hastalıkların sayısının giderek arttığına dikkat çeken Yüksel, "Bahsi geçen bu bulaşıcı hastalıların giderek yaygınlaşması ve salgın haline dönüşmesi durumunda toplum bireylerinin hasta olup olmadığını anlama konusunda çok çeşitli tedbirler ve önlemler alınması da zaruri bir hale gelmiştir" şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilen ateş ölçüm uygulamalarının sadece toplu olarak bulunulan kilit noktalarda yapılması ve ölçüm değerlendirmesinin görevli insanların inisiyatifine kalması nedeniyle bu uygulamaların yeterli olamadığını ifade eden Yüksel, buluşun içeriğine ve çalışma mekanizmasına ilişkin bilgi vererek şunları kaydetti: "Buluşa konu kapı genel olarak; yaklaşan kişinin mesafesini ölçmek üzere en az bir adet mesafe ölçer, kişinin vücut sıcaklığının ölçülmesinin sağlamak üzere en az bir adet ateş ölçer, belirlenen limitin üzerinde vücut sıcaklığı tespit edilmesi durumunda görsel ikaz vermek üzere en az bir adet ikaz lambası, belirlenen limitin üzerinde bir vücut sıcaklığı tespit edilmesi durumunda işitsel ikaz vermek üzere en az bir adet hoparlör, mesafe ölçerden ve ateş ölçerden gelen verilerin değerlendirilmesi için ayrıca ikaz lambasının ve hoparlörün devreye girerek ikaz vermesini sağlamak üzere bünyesinde yazılım barındıran en az bir adet mikro denetleyici kart, elde edilen vücut sıcaklığı ölçüm verilerinin yetkili merci ve kurumlara kablolu ya da kablosuz olarak iletilmesini sağlamak üzere en az bir adet iletişim modülünü içeriyor."

Salgınların yayılma hızının aşağıya çekilmesi hedefleniyor

Yüksel, buluşun ateş ölçümünü kişi ile kapı arasında bir adımlık mesafe kalmasıyla gerçekleştirdiğini belirtti. Buluşun diğer bir amacının kişinin girmek istediği alan için risk teşkil edip etmediğinin ve hastalık taşıyıp taşımadığının otomatik olarak belirlenmesi sayesinde kişi tarafından girilmek istenen alanda yer alan insanların salgından etkilenmesinin en aza indirilmesi ve genel olarak salgının toplumda yayılma hızının aşağılara çekilmesinin sağlanması olduğuna değinen Yüksel, "Böylece kişi de herhangi bir salgın hastalık varsa buna yönelik ilk tespitler ateş ölçümüyle belirleniyor." dedi.

Buluş konusu ürünün sahip olduğu iletişim modülü sayesinde, elde edilen vücut sıcaklığı ölçüm verileri gerektiğinde kablolu ya da kablosuz bağlantı üzerinden, salgın durumlarında tip hastalıkları izlemekle görevli merci ve kurumlara iletebildiğine işaret eden Yüksel, buluşun, toplumun geneli için tehlike oluşturan salgın riskinin ilgililerce izlenmesine katkı sağladığını da ifade etti. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Ali Yüksel Güncel Haberler

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Özel'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilginç borç teklifi: Camileri, elektrik trafolarını ve ortak alanları al, düş yakamızdan

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

Bakan Yerlikaya'dan Emniyet Müdürü'nün sakız çiğnediği görüntülere tepki: Gereğini yaparım

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

4 kişiyi bıçaklayarak öldüren madde bağımlısı şahıs cezaevinden 5 gün önce çıkmış

Bakmadan Geçme

26 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 26 Temmuz burç yorumları nedir? RUZOMBEROK- TRABZONSPOR MAÇI CANLI İZLE #128308 Ruzomberok- Trabzonspor maçı şifresiz mi, hangi kanalda, saat kaçta? Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri için imza töreni düzenledi! Fenerbahçe, Youssef En-Nesyri ile kaç yıl anlaştı? Mevlid Kandili ne zaman? Mevlid Kandili hangi gece? Mevlid Kandili ne oluyor, neler yapılmalı? Karısını, kayınvalidesini ve kayınpederini öldürdü! Olay ne, nerede oldu? 2024 okul servisi aylık ücreti ne kadar oldu? Servis ücretlerine zam mı geldi? İstanbul zamlı okul servis ücretleri ne kadar? TFF, 2024- 2025 sezonu hakemlerini açıkladı! 2024- 2025 sezonu hakemleri kimler? TAKSİ İNDİ- BİNDİ NE KADAR? İstanbul taksimetre açılış ücreti ne kadar oldu? Taksi kısa mesafe kaç TL oldu? Üniversite tercihleri nasıl yapılmalı? YKS üniversite tercihlerini yaparken nelere dikkat edilmeli? Tercih Uzmanı açıkladı! YKS tercihleri ne zaman bitiyor? ÖSYM Üniversite tercihleri nasıl yapılır? Optik Başkan kimdir? Mehmet Işıklar (Optik Başkan) kaç yaşında ve neden öldü? ÖSYM TERCİH EKRANI AÇILDI MI? ''YKS tercih yapamıyorum'' neden? YKS tercih kılavuzu yayınlandı mı? 2024 YKS ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | YÖK ATLAS 2-4 Yıllık Üniversite taban puanları İstanbul'da toplu taşıma ücretlerine zam geldi mi? Otobüs, metro, tramvay, vapur, metrobüs ücreti ne kadar oldu, yeni ücretler ne zaman uygulanacak? İETT öğrenci abonmanı ne kadar oldu? 2024 İstanbul'da metro, metrobüs, marmaray ücretleri ne kadar?
Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

Erdoğan'ın talimatıyla gündeme geldi! Bakan Işıkhan en borçlu 5 belediyeyi açıkladı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title