Haberler

Van'da kalp damarı tıkanıklığında ilk kez damar içi ultrason cihazı kullanıldı

Güncelleme:

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde, 72 yaşındaki Mehmet Öner'in tıkanan kalp damarı, kentte ilk kez kullanılan damar içi ultrason görüntüleme cihazı (IVUS) ile açıldı.

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Dursun Odabaş Tıp Merkezi'nde, 72 yaşındaki Mehmet Öner'in tıkanan kalp damarı, kentte ilk kez kullanılan damar içi ultrason görüntüleme cihazı (IVUS) ile açıldı.

İpekyolu ilçesine bağlı Yukarı Gölalan Mahallesi'nde oturan Öner, rahatsızlanınca YYÜ Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kardiyoloji bölümüne kaldırıldı.

Yapılan kontrollerde Öner'in kalp krizi geçirdiği ve daha önce stent takılan bir damarında tıkanma tespit edildi.

YYÜ Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Dr. Emrah Erdoğan ve ekibi, kentte ilk kez damar içi ultrason görüntüleme cihazı kullanarak, damarda oluşan tıkanıklığı açtı ve Öner'in hayata tutunmasını sağladı.

"Hastanın sağlık durumu iyi"

Avrupa Kardiyoloji Derneği (EAPCI) Ulusal Temsilcisi de olan Dr. Emrah Erdoğan, AA muhabirine, 72 yaşındaki Öner'in daha önce geçirdiği krizlerden dolayı ileri derecede kalp yetmezliğinin bulunduğunu söyledi.

Hastaya kalp anjiografisi uyguladıklarını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Hastamıza daha önce takılan stentin içinde yüzde 90 darlık, kalbin yüzde 80'ini besleyen ana damarında da yüzde 70'e yakın darlık olduğunu tespit ettik. Hastamızın durumu kritikti. Bu durum iki tedavi seçeceğini karşımıza çıkardı. Biri açık kalp ameliyatı öbürü ise stent takılarak damarı açmaktı. Hastamızda ileri derecede kalp yetmezliğinin bulunması ve damar yapısının cerrahiye uygun olmaması nedeniyle stent takmaya karar verdik. Bu işlemin en iyi şekilde yapılması için damar içi kamera sistemini kullanmak gerekiyordu. IVUS yöntemiyle hastanın öncelikle damarlarını görüntüledik. Sonrasında buna uygun olarak eski damarın içine balon yaptık ve ana damara uygun şekilde stent taktık. Tedavimizi başarılı bir şekilde tamamladık. Hastanın sağlık durumu iyi."

"Ölümleri azaltıyor"

Damar içi ultrason yönteminin Van'da ilk kez uygulandığını belirten Erdoğan, YYÜ'nün ve Türk Kardiyoloji Derneği'nin burslarıyla 2019 yılında Avrupa'nın en büyük kalp merkezlerinden Barts Heart Center'a giderek 2 yıl boyunca damar içi görüntüleme üzerine araştırma yaptığını aktardı.

IVUS ile damarın içini 360 derece görme imkanının olduğunu anlatan Erdoğan, "Böylece damarın darlık derecesini, takacağınız stentin net uzunluğunu, çapını, damarın içini tıkayan kirecin yumuşak mı, sert mi olduğunu net olarak değerlendirebiliyoruz. Bu sayede hastaya çok daha kaliteli ve daha az riskli bir işlem yapıyoruz. Avrupa'da ve dünyada sıklıkla bu yöntem uygulanıyor. Ana damara IVUS eşliğinde stentin takılması hastanın sonrasında yaşanacak damar tıkanıklığını ve ölümleri sadece anjiyografiye göre yarı yarıya azaltıyor." diye konuştu.

Hastane Başhekimi Dr. Ümit Haluk İliklerden ise hastanelerinde başarılı operasyonlar gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Damar içi ultrason yönteminin Van'da ilk kez uygulandığını vurgulayan İliklerden, "IVUS'la hastanın kalp damarlarını yapısı değerlendiriliyor. Ardından stent işlemi yapılıyor. Bu yöntem çok özel bir teknik. Hocamız bu tekniğin eğitimini iki yıl boyunca Londra'da aldı. Hocamızın Londra'da eğitim almasına vesile olan rektörümüz Prof. Dr. Hamdullah Şevli'ye teşekkür ediyorum." dedi.

Hasta Mehmet Öner de yapılan müdahale sayesinde hayata tutunduğunu belirterek, "Daha öncede kalp krizi geçirdim. Kalp damarlarım tıkanmıştı. Rahatsızlanınca buraya getirildim. Allah doktorlarımızdan razı olsun. Sağlık durumum çok iyi. Kendimi iyi hissediyorum." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Dursun Odabaş Van Güncel Haberler

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

İstanbul'da perdeleri açarak cinsel içerikli film izleyen çift mahalleyi ayağa kaldırdı

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

4 cinayet, onlarca suç! İlk duruşmada örgüt lideri dahil tüm tutuklular tahliye edildi

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu 'B3'ten 'B1'e yükseltti

İlk defa iki kademe birden artış! Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B3"ten "B1"e yükseltti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title