Haberler

Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali Ödülleri Sahiplerine Verildi

Güncelleme:

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle düzenlenen Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali'nde ödüller sahiplerine sunuldu. Festivalde havacılık ve uzay alanında çalışmaları bulunan önemli isimleri anlatan senaryolar film haline getirildi.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün destekleriyle Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneğince bu yıl 11'incisi düzenlenen "Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali"nde ödüller sahiplerine sunuldu.

"Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji" temasıyla organize edilen festivalde, havacılık ve uzay alanında çalışmaları bulunan Abbas İbn Firnas, Uluğ Bey, Meryem El Usturlabi, Ali Kuşçu, El Cezeri, Fergani ve Hezarfen Ahmed Çelebi gibi önemli isimleri anlatan senaryolar film haline getirildi.

Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezindeki (GUHEM) ödül töreninde konuşan Ehli Sanat Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Eda Sürmeli, kendileri için çok değerli bir yer olan GUHEM'in Maziden Atiye açılan bir kapı olduğunu anlattı.

1300 yıl önce Batı medeniyetinin büyük problemlerle karşı karşıya olduğunu, Batı Roma İmparatorluğu'nun yıkılışından sonra Avrupa'nın kaotik bir düzene girdiğini anlatan Sürmeli, şöyle devam etti:

"Bin yıl sürecek bu sürecin ismi Orta Çağdı. Batı kelimenin tam anlamıyla tarihinin en karanlık dönemini yaşıyordu. Dünyanın doğusunda ise durum batıdan çok farklıydı. Doğu çoktan telef edici medeniyetler sürecine girmişti. İnsan, kainat ve zaman aynalarını birbirn çevirmiş varlığı ilham, gayret, merakla okuyor, şuurla keşfediyordu. Madde ve mana alemine bir bütün olarak bakmayı başarmıştı. Bu süreçte insanlık tarihi açısından uzun sürmeyecek bir süreçte meyvelerini verecektir. Kalp ve akıl isimli iki kanada ilimle rüzgar taşıma ideali, Doğu'daki insan potansiyelini zirveleştiriyor, ilimde birer yüce kamet ve öncü haline getiriyordu. Bilginin, ilimin, bilimin, altın çağı yaşanıyordu burada. Bu süreçte ortaya çıkan ilkler ve onların keşifleri yüzyıllara göz kırpıyordu. İşte biz bu yıl, bu az bilinen gerçekleri bilinir kılmak için yola çıktık. Bilim dünyasının ilk kaşiflerinin izini günümüze taşımak için, 'Maziden Atiye Uzay Havacılık ve Teknoloji' alt başlığını seçtik."

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Alparslan Şenocak da programda emeği geçenlere teşekkür ederek, GUHEM'in Avrupa'nın en büyük dünyanın ise ilk 5 merkezi arasında yer aldığını dile getirdi.

"İleri teknoloji üretim hedeflerinde en önemli aktörler, öz güveni yüksek gençlerimizdir." diyen Şenocak, şunları kaydetti:

Azim, inanç ve kararlılıkla çalışan gençlerimiz kazandıkları yeni ufuklarla ülkemizin hedeflerinde de yol gösterici olacaklardır. Bugün de Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali ödül törenine ev sahipliği yapan GUHEM işte böyle bir hayat sürecin somut bir çıkısıdır. Avrupa'nın en büyük dünyada ise ilk 5 merkezi arasında yer alan GUHEM, ülkemizin ilk milli uzay programında da yer almaktadır. Bu benzersiz merkez aynı zamanda ismini sadece ülkemizin değil, dünyanın uzay havacılık tarihinde de altın harflerle işleyen öncü şahsiyetlerin çalışmalarını da sergilemektedir."

Programda onur ödülü verilen Mohammad Reza Aslani, festivalin çok değerli olduğunu ve gençleri yetiştiren bir festival olduğunu söyleyerek, onur ödülü aldığı için gurur duyduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından Abbas İbn Firnas, Uluğ Bey, Meryem El Usturlabi, Ali Kuşçu, El Cezeri, Fergani ve Hezarfen Ahmed Çelebi'nin hayatları anlatıldı.

Festival kapsamında seçilen en iyi senaryolar beyaz perdeye aktarılarak, eser sahiplerine ödülleri takdim edildi.

Kaynak: AA / Güncel

Bursa Ticaret Ve Sanayi Odası Kültür Ve Turizm Bakanlığı Ticaret Ve Sanayi Odası Film Festivali Bursa Kültür Sanat Güncel Haberler

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Bakmadan Geçme

Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları 19-20 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 19-20 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Kağıthane, Avcılar, Esenler 19-20 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bergama, Çiğli 19-20 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nizip, Nurdağı 19-20 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? İmamoğlu, Karataş, Karaisalı 19-20 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi!
Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title