Haberi Paylaş
Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu 1 5 Ekim'de Yapılacak

Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu 1 5 Ekim'de Yapılacak

Güncel Haberler

Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu, 1 5 Ekim'de yapılacak.

Uluslararası Tarihi Yarımada Sempozyumu, 1-5 Ekim'de yapılacak.

Yıldız Teknik Üniversitesinden (YTÜ) yapılan açıklamaya göre, sempozyum, YTÜ İstanbul Tarihi Yarımada Uygulama ve Araştırma Merkezi (İSTYAM) ve Fatih Belediyesi tarafından düzenlenecek.

Dünyanın önemli kültür miraslarından birisi kabul edilen Tarihi Yarımada'ya yönelik bilinç oluşturmak için düzenlenen uluslararası sempozyuma İtalya, Hollanda, İran ve Azerbaycan gibi çok sayıda ülkeden akademisyen katılacak.

Etkinliğin 1-2 Ekim'de çalıştay aşaması, 3-5 Ekim'de sempozyum aşaması yapılacak. Etkinlik, YTÜ Yedikule Kampüsündeki İSTYAM'ın merkezinde gerçekleşecek.

Sempozyumda, Tarihi Yarımada'nın geleceği, uzmanları tarafından masaya yatırılacak.

Etkinlik kapsamında, 1. Tarihi Yarımada Deneysel Araştırmalar Çalıştayı, İstanbul Tarihi Yarımada Öğrenci Çalışmaları Sergisi, Şehirli Atöylesi, Tezhip ve Minyatür Sanatıyla İstanbul Tarihi Yarımada Sergisi de gerçekleştirilecek.

Sempozyumda Doç. Dr. Ercan Karakoç, "Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde İstanbul'da toplu ulaşım" konusunu irdeleyecek. Sempozyumda, Tarihi Yarımada'da büyüyen Yrd. Doç. Dr. Şule Özkeçeci'nin yapacağı "Tarihi Yarımada'da küçük bir çocuk olmak acaba nasıl bir duygu" başlıklı sunumu ise konuya bambaşka bir açıdan bakılmasını sağlayacak. Ayrıca tarihçi Teyfur Erdoğdu'nun yönetiminde gerçekleştirilecek şehir atölyesi çalışmasında "tarih" ve "şehirli" arasındaki ilişki çeşitli yönleriyle ele alınacak.

Küp şekerlerden Ayasofya Müzesi inşa edilecek

Program çerçevesindeki ilginç atölyelerden biri de "Sugar Sophia Maket Atölyesi" olacak. Tarihi Yarımada'nın dünya mirası listesine girmiş pek çok eserinin maketi küp şekerden hayata geçirilecek.

Yrd. Doç. Dr. Kutluğ Savaşır, araştırma görevlisi Fazilet Tuğrul, mimar Merve Çelik, mimar Reyhan Devran tarafından hazırlanacak sergide, dünyanın 7 harikası arasında gösterilen Ayasofya Müzesi'nin maketi küp şekerlerin üst üste dizilmesiyle inşa edilecek. - İstanbul

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Hollanda İtalya Politika Güncel Haberler

title