Uluslararası Hacı Bektaş Törenleri Yarın Başlıyor - Haberler
Haberi Paylaş

Uluslararası Hacı Bektaş Törenleri Yarın Başlıyor

Demirören Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:
Uluslararası Hacı Bektaş Törenleri Yarın Başlıyor

Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde yarın, 24. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri başlayacak.

Nevşehir'in Hacıbektaş İlçesi'nde yarın, 50'nci ulusal; 24'üncü uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinlikleri başlayacak. 18 Ağustos'a kadar sürecek bir çok etkinliklerin yapılacağı törenlere hükümet adına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, ana muhalefet adına CHP Genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu katılacak.

Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, 50'nci yıla özel olarak birçok etkinlik düzenleyeceklerini aylar öncesinden resmi internet sitesi ve basın kuruluşları aracılığı ile ilan etmeleri ardından geçen yıllara göre iki katından fazla ziyaretçi beklediklerini söyledi. Selmanpakoğlu, şenliklere ilginin göstergesi olarak, bir haftada sadece Çilehane'ye gelen ziyaretçi sayısının 15 bini, Hacıbektaş Veli Müzesi'ni ziyaret edenlerin sayısının ise, 30 bini geçmesini gösterdi. 16-18 Ağustos tarihleri arasındaki 50'nci Ulusal, 24'üncü Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat etkinliklerinin resmi açılış programınınyarın saat 10.00'da gerçekleşeceğini kaydeden Selmanpakoğlu, etkinliklerin açılışına Kültür ve Turizm Bakan Ömer Çelik'in katılacağını, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve çok sayıda milletvekilinin yanı sıra, çeşitli ülkelerin büyükelçileri ve temsilcilerinden de önemli bir katılımın olacağını kaydetti.

Resim, panel, tiyatro, müzik, ozanlar geçişi gibi birçok yeniliği içeren program hazırladıklarını kaydeden Belediye Başkanı Selmanpakoğlu, böylelikle izleyenlere alternatifler oluşturduklarını kaydetti. Halkın barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına özel önem verdiklerini ifade eden Selmanpakoğlu, şöyle konuştu:

"Geçtiğimiz yıllarda kurduğumuz çadırlarla ilgili sabah sıcak, gece saatlerinde ise soğuk olduğu şikayetlerini göz önüne alarak çadırlar yerine, pansiyon, okul, dershanelerin vatandaşlara uygun fiyatlarla kiralanmasını sağladık. İlçe halkı da evlerini konuklara açtı."

Törenler yarın saat 10.00'da Cumhuriyet meydanında Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah ekibi gösterisi ile başlayacak. Konuşmalar, şiir ve öykü Yarışmaları ödül töreni, 20'nci Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış ödül töreni, Hacı Bektaş Veli Külliyesi'nin gezilmesi ve ziyaret edilmesiyle sürecek. Bakan Ömer Çelik, CHP Genel başkanı Kılıçdaroğlu, Hacıbektaş Belediye başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu konuşma yapacak. Anma töreninde, DSP Genel başkanı Masum Türker, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül"ün de katılması bekleniyor.

Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salon'da Avukat Şakir Keçeli'nin yöneteceği, eski bakanlardan Alev Coşkun ile Türkiye Barolar Birliği Başkanı Avukat, Prof.Dr. Metin Feyzioğlu'nun katılımı ile 'Kurtuluş Savaşında Alevi ve Bektaşiler' ve 'Günümüzde Hukuka Bakış' konulu panel düzenlenecek. Şah Vakfı tarafından Birlik Cemi yapılacak. Kültür merkezinde Pir Sultan Abdal oyunu sergilenecek.Gece de Cumhariyet meydanında semah gösterileri yapılacak. Sabahat Akkiraz ile ünlü ozanlar konserler verecek - Nevşehir

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Nevşehir Politika Güncel Haberler

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title