Haberi Paylaş

Uluslararası Dulkadir Beyliği Sempozyumu Başladı

Uluslararası Dulkadir Beyliği Sempozyumu Başladı

Güncel Haberler

Kahramanmaraş Belediyesi Tarafından Düzenlenen "Uluslararası Dulkadir Beyliği Sempozyumu" Başladı.

Kahramanmaraş belediyesi tarafından düzenlenen "uluslararası dulkadir beyliği sempozyumu" başladı.

Kahramanmaraş'ta 1337 ve 1522 yılları arasında hüküm süren Dulkadir Beyliği Kahramanmaraş Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Sempozyumla tüm özellikleri ile gün yüzüne çıkıyor. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi'nde mehteran gösterisi ile başlayan sempozyumda beyliğin, tarih, dil, edebiyat, sanat tarihi, kültür, sosyal hayatı ele alınırken, Türkiye ve yurt dışından gelen 90 akademisyen ellerindeki bilgi ve belgeleri katılımcılar ile paylaşacak.

Sempozyumun açılışına, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Vali vekili Ahmet Turgay İmamgiller, Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Vali yardımcısı Servet Güngör, Ak Parti milletvekili adayları, siyasiler, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İkinci Abdulhamid'in torunu Abdulhamid Kayıhan Osmanoğlu ve Dulkadir Beyliği Şehzadelerinden Hakan Türker Dulkadiroğlu'nun da onur konuğu olarak katıldığı sempozyumda konuşan Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, dününü bilmeyen milletlerin yarına bakmaya hakkı olmadığını söyledi.

Başkan Poyraz konuşmasında; "İstanbul, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mekke ve Medine gibi kentlerin ruhları vardır işte bu şehirlerden biride Maraş'tır. Canlılık taşıyan bu kentlere girildiğinde oraların havası insanı sarmalar. Geçmişte devlet ve yerel yönetimler tarihi eserlere yeterince sahip çıkmamış. İşte Kahramanmaraş Belediyesi olarak biz bu canlılığı sürdürmek için tarihi mirasa sahip çıkmaya çalışıyoruz.

Dün hayal olan şeyler bu gün gerçekleşiyor. Maraş merkeze baktığımız zaman, Elbistan'a baktığımız zaman, işte Afşin Eshab-ı Kehf'e baktığımız zaman yahut ülkemizin dört bir tarafındaki tarihi eserlerimize baktığımız zaman medreselerimize, camilerimize, hanlarımıza, hamamlarımıza baktığımız zaman son dönem içerisinde hemen hemen restorasyonu yapılmamış hiçbir eser olmadığını görüyoruz.

Bunlar bizim değerlerimiz, bizim medeniyetimiz. Dününü bilmeyen milletlerin yarına bakmaya hakkı yoktur, bakamazlarda. Biz de belediye olarak bir yandan tarihi eserlerimizi ortaya çıkarırken, bir yandan da geçte kalınmış olsa bu bölgede 200 yıla yakın bir hâkimiyet sürmüş Dulkadiroğlu Beyliği'ni bu gün anıyoruz.

Hakikaten kültür ve medeniyet alanlarında çok güzel hizmetleri olmuş, işte nereye baksak Maraş Ulu Cami, Taş Medrese, Elbistan Ulu Cami işte buralara girdiğiniz zaman sizi sımsıcak bir hava karşılar. Biz bunu yaşıyoruz, eminim siz de yaşıyorsunuz. Onun için diyoruz ki Maraş gibi şehirlerin ruhları vardır. Bizler yerel yöneticiler olarak, sivil toplum örgütleri, siyasileri üniversitesi olarak hepimiz bu tip şehirlerde yaşadığımız için ne kadar Allah'a hamd etsek azdır" dedi.

18 oturumda gerçekleşecek sempozyumun ilk oturumuna Prof. Dr. Abdulkadir Yuvalı başkanlık etti. Prof. Dr. Mehmet Özkarcı, Prof. Dr. Refet Yinanç, Prof. Dr. Ahmet Kanlıdere, Prof. Dr. Mesut Elibüyük'ün konuşmaları ile katkı sunduğu oturumda, beyliğin sınırları ve mimari yapısı hakkında bilgiler verildi. Prof. Dr. Özkarcı, Anadolu Selçuklu Devleti'nin yıkılmasının ardından bölgesinde irili ufaklı 20 beyliğin kurulduğunu hatırlatarak, bunların içerisinde en önemlilerinden birinin Dulkadiroğulları olduğunu belirtti.

Özkarcı, şunları söyledi: "Tabi Dulkadir beyliği Kahramanmaraş'ı başkent seçtikten sonra ilk etapta hemen sıralayacak olursak Antep, Kayseri, Kırşehir, Sivas, Yozgat, Elazığ Harput, Hatay ve şu anki durumu ile Osmaniye ile geniş bir alanda hâkimiyet sürmüştür.

Tabi bu bölgeleri de bir nakış gibi dokumuştur. Neyle dokumuştur kültürün, medeniyetin somutlaşmış şekli olan tarihi eserleri ile sanat eserleri ile bir gergef gibi bu toprakları dokumuşlardır. Dulkadir beyliği, 1337 ile 1522 yılları arasında 185 yıl hâkimiyet süren ve Anadolu beylikleri içerisinde de en uzun ömürlü olan birkaç beylikten bir tanesi olması bakımından da ayrı bir önem taşır."

Uluslararası Dulkadir Beyliği Sempozyumu 1 Mayıs'a kadar devam edecek.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Güncel Haberler

title