Haber : Uğur böceği kolonilerinden görsel şölen - Haberler

Haberi Paylaş

Uğur böceği kolonilerinden görsel şölen

 - Güncelleme:

Uğur böceği kolonilerinden görsel şölen Doğa tutkunları, halk arasında, "gelin böceği", "yedi benekli" veya "uç uç böceği" olarak da anılan uğur böceklerinin görsel şölenini görüntülemek için Uludaz tepesine akın ediyorKAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş'ta milyonlarca uğur böceğinin resitali,...

Uğur böceği kolonilerinden görsel şölen

Doğa tutkunları, halk arasında, "gelin böceği", "yedi benekli" veya "uç uç böceği" olarak da anılan uğur böceklerinin görsel şölenini görüntülemek için Uludaz tepesine akın ediyor

KAHRAMANMARAŞ Kahramanmaraş'ta milyonlarca uğur böceğinin resitali, görenleri hayran bıraktı. Yedi noktalı uğur böceklerini fotoğraflamak için yurdun dört bir yanından gelen doğa tutkunları bölgede kamp kurdular.

Kahramanmaraş Fotoğraf ve Sinema Ametörleri Derneği Başkanı ve Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen "Doğa Turizmi" etkinliğine yaklaşık 10 ilden 80 fotoğrafçı ve onlarca doğa tutkunu katıldı. Uludaz Tepesi'nin zirvesinin altına kamp kuran doğa severler, 2 bin 260 metre yüksekliğindeki Çimen Dağı'nın Uludaz Tepesi'nde koloniler halindeki uğur böceklerini görüntülemek için sabahın ilk ışıklarında zirveye tırmandı.

Zirveyi adeta kırmızıya boyayan uğur böceklerini görmek için ülkenin çeşitli yerlerinden gelen doğa tutkunları, her yıl temmuz ayındaki bu şöleni fotoğraflıyor. Uludaz Tepesi'nin yaklaşık 10 hektarı, uğur böcekleriyle kaplı. Bu alan, doğa turizmi yönünden kente önemli kaynak oluşturuyor. Bölgede ergenleşen uğur böcekleri, haziranda çevreye dağılıyor ve buğday, pamuk, mısır gibi bitkilere zarar veren yaprak biti denilen küçük canlıları yiyerek ekolojik dengeye katkı sunuyor. Biyolojik mücadelede etkin rol oynadığı için zirai ilaç kullanımı azalıyor. Uğur böceğinin günde yaklaşık 100 zararlı böcek yediği tahmin ediliyor.

İl dışından bu etkinliğe katılan fotoğraf sanatçıları, organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ederek memnuniyetlerini ifade etti.

İhlas Haber Ajansı / Halil Ulubey - Güncel

Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title