Uçak Kazası Davası - Haberler
Haberi Paylaş

Uçak Kazası Davası

İhlas Haber Ajansı - Güncel
 - Güncelleme:
Uçak Kazası Davası

Isparta'da, 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın 17'nci duruşmasında 5 kişilik bilirkişi heyetine dava dosyası teslim edildi.

Isparta'da, 30 Kasım 2007'de meydana gelen 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazasıyla ilgili davanın 17'nci duruşmasında 3'ü Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nde, 1'i Türk Hava Yolları'nda, 1'i de Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim görevlisi 5 kişilik bilirkişi heyetine dava dosyası teslim edildi. Bilirkişilere beş aylık süre tanındı

Isparta Ağır Ceza Mahkemesi'nde süren duruşmaya tutuksuz yargılanan sanıklardan hiçbiri katılmadı. Mahkeme heyeti, daha önce Eskişehir Anadolu Üniversitesi'nde görevli öğretim üyeleri tarafından hazırlanmış olup pilotların asli kusurlu olduğunun belirtildiği bilirkişi raporuna yapılan itirazlar sonrası tayin ettiği yeni bilirkişileri mahkemeye çağırdı.

Bilirkişiler mahkeme salonuna gelmeden önce müşteki avukatlarından Şehnaz Doğan Yüzer, Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden seçilen bilirkişileri kabul etmediğini, bu isimlerin objektif ve tarafsız bir rapor hazırlayacağına inanmadıklarını söyledi. Türk Hava Kurumu'nun bürokratların elinde olduğunu belirten Yüzer, "Dolayısıyla bilirkişiler baskı altında kalacak. Buradan tarafsız bir rapor çıkacağına inanmıyoruz" dedi.

Mahkeme heyeti, 5 dakikalık bir aranın ardından bilirkişilerin dava dosyasında görevlendirilmesine karar verdi.

YEMİN ETTİLER

Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nin pilotaj bölümünde görev yapan Ayhan Akbıyık ve Mustafa Kaya, aynı üniversitede öğretim görevlisi olan Hasan İnce, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi Prof.Dr.Hasan İşgüzar ve Türk Hava Yolları Uçuş İşletme Başkanlığı'nda görev yapan kaptan pilot Kutsal Önder yemin ederek dava dosyasını teslim aldılar.

Mahkeme, bilirkişi heyetine 5 aylık süre tanıyıp 18'nci duruşma tarihini 21 Mart 2013 olarak kararlaştırdı. Mahkeme heyeti, avukatlar tarafından hazırlanan soruların cevaplandırılmasını da istedi.

KAZAZEDE YAKINLARINI GÖRMEMEK BENİ ÜZÜYOR

Avukat Şehnaz Yüzer duruşma çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada şunları söyledi: "17'nci duruşmaya girdik. Kazanın üzerinden 5 yıl geçti. Dava üç yıldır sürüyor. Geldiğimiz aşamada ümitli olmak istiyoruz. Ama biraz zorlanıyoruz. Çünkü daha önce Anadolu Üniversitesi'nden bilirkişi seçildi. Şimdi de Türk Hava Kurumu Üniversitesi'nden bilirkişi seçiliyor. Adını ilk kez duydum. Bir buçuk yıl önce açılmış bir üniversite. Umarız tarafsız davranırlar. Anadolu Üniversitesi öğretim üyeleri gibi kendilerini hakim yerine koymazlar ve objektif bir rapor gelir."

Duruşmada mahkeme heyetinin elinden geleni yaptığını anlatan Yüzer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Duruşma 21 Mart'a kaldı. İnşallah sonuç alacağız ve sonuç alıncaya kadar takip edeceğiz. Kazada 57 can gitti. Isparta 30 kişi kaybetti. 30 kişinin yakınlarından burada 15 kişiyi görmek beni üzüyor ve düşündürüyor. İnsanlar kayıplarını bu kadar çabuk mu unuttular diye şaşırıyorum. Bu dava burada sonuçlanmazsa AİHM'de sonuçlanacak. Bu davanın takipçisi olacağız ki, bundan böyle bu kadar ihmal, hata ve kusura yer verilmesin. Bizim canımız yandı başkalarının canı yanmasın." - ISPARTA

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Anadolu Üniversitesi Türk Hava Yolları Isparta Politika Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title