Haberler

Son dakika politika: UAEA Başkanı Grossi: "Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri hareketlilik endişe verici"

Güncelleme:

Son dakika politika haberi: Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, "Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri hareketlilik endişe verici" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, "Zaporijya Nükleer Santrali çevresindeki askeri hareketlilik endişe verici" dedi.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle endişe verici çatışmaların yaşandığı Zaporijya Nükleer Santrali'ne yaptığı ziyaretinin ardından Ukrayna'dan ayrıldı. Avusturya'daki Viyana Uluslararası Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Grossi, bölgedeki askeri faaliyetlerin ve fiziki kesintilerin endişe verdiğini ifade ederken, tesisin yeniden açılmaya başladığını söyledi. Grossi konuşmasında, UAEA ekibinin Zaporijya'da bulunmasının önemli olduğunu vurguladı.

"Başladığımız çalışmaya devam edecekler"

UAEA'den toplamda 14 kişilik bir ekibin Ukrayna'daki Zaporijya Nükleer Santrali'ni ziyaret ettiğini ve ekibin bir kısmının orada kalarak görevlere devam edeceğini söyleyen Grossi, "Bildiğiniz üzere oraya teşkilattan 14 kişilik ekibimizle gittik. Buna ben ve Güvenlik ve Nükleer Departmanı'ndan uzmanlar da dahildir. Bugün bir kısmımız geri döndü, ekipten 6 kişi ise orada kaldı. Dün başladığımız çalışmaya devam edecekler. Daha sonra kalıcı varlığımızı 2 uzmanımız ile birlikte devam ettireceğiz. Dünyadaki herhangi bir nükleer tesiste dikkat edilmesi gereken şeyleri ele almaya çalışıyoruz. Savaşın bitmesini hepimiz diliyoruz. Ajansın kalıcı olarak orada olmasının önemli olduğuna inanıyoruz" şeklinde konuştu.

"Kendim gitmediğim bir yere asla kimseyi göndermem"

Santralde kalan ekibe değinen Grossi, "Çok tecrübeli bir ekip seçtik. Sizi temin ederim ki her zaman gerekli bilgiye ve emniyete sahip olacağız. UAEA'nın orada olması çok önemli ancak varlığımızı abartmak, bu korkunç savaşı bitirecek ya da tesisi Ukrayna'ya geri verecekmiş gibi davranmak istemiyorum. Bu bizim kapasitemizi aşıyor. Orada yaptığımız şey, nükleer güvenliği istikrara kavuşturmaktır" dedi.

Ekibin geri kalanının Zaporijya'da kalmasının güvenlik açısından sorun olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Grossi, "Kendim gitmediğim bir yere asla kimseyi göndermem" şeklinde cevap verdi ve "Umarım sürekli orada olmayacağız. Umarım normale geri döneceğiz" diye ekledi.

Zaporijya'da fiziken bulunmanın farklı olduğunu söyleyen Grossi, "Daha önce de çok şey biliyorduk ama tabii ki şimdi teftiş ediliyor. Şu an işlerin nasıl olduğuna dair derinlemesine bir değerlendirme yapmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki hafta başında durumun tam resmini görür görmez bir rapor hazırlamayı umuyorum" ifadelerini kullandı.

"Tesis çevresindeki askeri hareketlilik endişe verici"

Grossi, UAEA ekibinin tesis çevresinde askeri hareketlilik gördüklerini söyleyerek, "Tesisin fiziksel bütünlüğü bir kez değil, birkaç kez ihlal edilmiştir. ve bu hiçbir şekilde kabul edilemez" dedi. Bölgede genel olarak çok fazla çatışmanın olduğunu da belirten Grossi, "Bölgede askeri hareketlilik ve operasyonlar artıyor ve bu beni çok endişelendiriyor. Saldırı ve karşı saldırılara ilişkin referanslar var. Buna değinmek istemiyorum ancak daha fazla fiziksel hasarın istatistiksel ihtimalinin mevcut olduğu açıktır. Askeri faaliyetlerin artışında gördüğümüz şey, fiziksel bütünlüğün daha fazla tehlikeye girdiğidir" açıklamasında bulundu. Grossi öte yandan bölgedeki askeri varlığın UAEA ile temasa geçmediğini de belirtti.

"Fiziksel kesintiler gözlendi"

Tesisteki bazı bağlantılarda ve hala tam olarak yerine oturmayan bazı sistemlerde fiziksel kesintilerin gözlemlediğini ifade eden Grossi, "Personel için operasyonel çalışma koşulları söz konusu olduğunda, bu ana noktalardan biri olmuştur. Halen temel endişe noktalarından biri olmaya devam etmektedir" dedi.

Tesisteki reaktörlerin soğutma sistemlerinin önemini de vurgulayan Grossi, bu sistemlerin çalışmamaları durumunda büyük bir kazaya neden olabileceğine dikkat çekti. Grossi ayrıca tesisin açılmaya devam ettiğini belirterek, tekrar faaliyete geçtiğini aktardı.

"Zaporijya'daki varlığımız önemli"

Grossi yaptığı açıklamada bir kez daha UAEA'nın Zaporijya'da bulunmasının önemli olduğunun altını çizerken, "Santraldeki nükleer uzmanlar ne yaptıklarını biliyorlar. Ama elbette savaşın bariz sebeplerinden dolayı orada da gizli bir gerilim var. ve yine oradaki varlığımızın çok büyük bir katma değeri olduğuna inanıyorum, çünkü insanlarla sık sık etkileşime girebiliyoruz. İnsanlar, UAEA çalışanlarının orada olduğunu biliyorlar. Bu yüzden sahip olduğumuz bu değerin çok önemli olduğunu düşünüyorum" açıklamasında bulundu. - VİYANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Zaporijya Ukrayna Viyana Haberler Son Dakika

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

Erdoğan CHP'li belediyelere resti çekti: Bakanlığımız borçların tahsiline başlayacak

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

TBMM'de ortalık savaş alanına döndü! AK Partili Karaismailoğlu, DEM Parti'li Bozan'a yumruk attı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis'teki protestolara sert çıktı: Biz bu şımarıklığa boyun eğmeyiz

Bakmadan Geçme

25-26 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 25-26 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25-26 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Beylikdüzü, Şişli, Sarıyer elektrik kesintisi! 25-26 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Yenimahalle, Altındağ, Pursaklar elektrik kesintisi! Şişe çevirmece doğruluk soruları! Şişe çevirmecede sevgiliye sorulabilecek zor doğruluk soruları örnekleri e-Nabız randevu onaylama! e-Nabız'dan randevu nasıl onaylanır? En-Nesyri müslüman mı? Youssef En-Nesyri nereli, dini ne, ailesi müslüman mı? Testo Taylan kaç yaşında, nereli? Testo Taylan'ın boyu, kilosu kaç, ne mezunu? Ruzomberok nerenin takımı? Ruzomberok hangi ülkenin takımı, hangi ligde oynuyor? TBMM'de hangi milletvekilleri kavga etti? TBMM'de ne oldu, kavga neden çıktı? Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Galatasaray Lecce maçı kaç kaç, canlı maç skoru!
Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

Bingöl'de madde bağımlısı şahıs sokaktakilere bıçakla saldırdı! 2 kişi öldü, 7 kişi yaralandı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title