Haberler

Türkiye ve Slovakya arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümü resepsiyonu düzenlendi

Güncelleme:

Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde, Türkiye ve Slovakya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30. yıl dönümü ile 'Slovak Cumhuriyeti Anayasası'nın Kabul Edilişi ve Silahlı Kuvvetler Günü' kutlaması münasebetiyle resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona, Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Jan Psenica, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Slovakya'nın İstanbul Konsolosu Sona Budayova, bazı ülkelerin büyükelçileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Slovakya'nın Ankara Büyükelçiliği ev sahipliğinde, Türkiye ve Slovakya arasındaki diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 30. yıl dönümü ile "Slovak Cumhuriyeti Anayasası'nın Kabul Edilişi ve Silahlı Kuvvetler Günü" kutlaması münasebetiyle resepsiyon verildi.

Ankara'da bir otelde düzenlenen resepsiyona, Slovakya'nın Ankara Büyükelçisi Jan Psenica, Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Slovakya'nın İstanbul Konsolosu Sona Budayova, bazı ülkelerin büyükelçileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyon, iki ülkenin milli marşlarının okunmasıyla başladı.

Burada konuşan Psenica, eski Çekoslovakya'nın barışçıl bir şekilde bölünmesiyle Türkiye ve Slovakya arasındaki diplomatik ilişkilerin 30 yıl önce resmileştiğine işaret ederek, "O günden beri, ilişkilerimiz parlamentolar ve hükümetler arasında, ticaret, ekonomi ve bilim dahil birçok alanda gelişti. Geçen yıl düzenlediğimiz 'Türkiye'de Slovak Kültür ve Sanat Günleri', modern sanat alanında yeni işbirlikleri doğurdu." dedi.

Türkiye'nin Slovak turistler için en popüler yerlerden biri olduğunu söyleyen Psenica, "Türkiye'yi ziyaret eden Slovak turistler geleneksel misafirperverliğinizi deneyimlerken eşsiz, özel ve güzel kültür ve tarihinizi daha yakından tanıma şansını buluyor. Bu, aynı zamanda iki millet arasında insani ilişkileri de pekiştiriyor." şeklinde konuştu.

Psenica, 6 Şubat'taki Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen tüm Türk halkına başsağlığı ve sabır diledi.

Bu yılın, Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. yılı olduğuna dikkati çeken Psenica, "Yeni mücadeleler arttıkça artıyor. Bunlarla mücadele edebilmek için yetkin ve güvenilir ortaklara ihtiyacınız var. Türkiye ve Slovakya'nın birbirleri için NATO, Avrupa Birliği (AB) ve daha geniş uluslararası topluluk için böyle ortaklar olduğuna güvenim tam." ifadelerini kullandı.

Bozay da bu ay sonunda Slovakya'da yapılacak seçimlerin ardından iki ülke arasındaki üst düzey ziyaret ve temasların artmasının beklendiğini ifade etti.

İki ülkenin ortak ticaret hacminin geçen yıl 1,9 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Bozay, "5 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşmak ve karşılıklı yatırımları arttırmak için birlikte çalışmaya hazırız." dedi.

Bozay, Kovid-19 salgını ve Ukrayna'daki savaşın etkisiyle küresel tedarik zincirlerinde yaşanan aksaklıklar konusunda iki ülkenin daha yakın işbirliği ve koordinasyon içinde çalışması gerektiğinin altını çizerek, "Bu konuda önemli fırsatlar sunan alternatif tedarik zincirlerinin hem bekçisi hem de merkezi olarak, yeşil dönüşüm, dijitalleşme ve yapay zeka konularında daha yakın çalışmaya hazırız." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kemal Bozay Slovakya İstanbul Türkiye Ankara Turizm Ekonomi Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Süper Lig'de yabancı futbolcu kuralında değişiklik yapıldı mı? TFF yabancı futbolcu kuralını değiştirdi mi? 23-24 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 23-24 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 23-24 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Büyükçekmece, Eyüp, Üsküdar elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 23-24 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? Ankara Mamak, Altındağ, Sincan elektrik kesintisi! İztutu Plajı nerede, hangi ilde ve ilçede, nereye bağlı? İztutu Plajı giriş ücreti 2024 ne kadar? İşte İztutu Plajı yol tarifi Blum ne zaman listelenecek? Blum coin listelendi mi, ne zaman çıkacak? Blum coin listelenme tarihi Kıyamet alametleri nelerdir, kaç tanesi gerçekleşti? 54 kıyamet alametleri nelerdir? Gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kıyamet alametleri Oğuz Aydın aslen nereli, kaç yaşında? Oğuz Aydın hangi takımda, hangi mevkide oynuyor? Türksat 42.0e otomatik arama frekansı! Türksat tüm kanallar otomatik arama frekans bilgileri, polarizasyon, sembol oranı, FEC nedir? 19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 19 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title