Haberler

Türkiye'nin 'En Etkin 50 CHRO'su açıklandı

Abone Ol

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından yürütülen 'En Etkin 50 CHRO' araştırmasının sonuçları açıklandı.

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından yürütülen 'En Etkin 50 CHRO' araştırmasının sonuçları açıklandı. 1.000'in üzerinde şirketin insan kaynakları alanındaki etkinlikleri değerlendirilerek hazırlanan listede, İK yöneticilerinin yüzde 58'ini kadınların oluşturması dikkat çekti.

Listede yer alan isimlerin sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1.000 ile 70.000+ arasında değişiklik gösteriyor. Adayların performanslarının danışma kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO'ya ödülleri, 24 Mayıs'ta gerçekleşecek CHRO Summit 2022'de verilecek.

DataExpert katkıları ve Milliyet Executive iş birliğiyle, BMI Business School tarafından hazırlanan 'En Etkin 50 CHRO' araştırmasının sonuçları açıklandı. Adayların CHRO başarı kriterlerindeki performanslarının danışma kurulu tarafından incelenmesiyle belirlenen En Etkin 50 CHRO listesinde Koç Holding, Türk Hava Yolları, Anadolu Efes, Garanti BBVA, Eczacıbaşı Topluluğu, Sabancı Holding, Coca-Cola İçecek, OYAK, Eti Şirketler Grubu, Axa Sigorta, GittiGidiyor, Türkiye İş Bankası, Yıldız Holding, L'Oréal Türkiye, TAB Gıda gibi ulusal ve global şirketlerin başarılı aktörleri yer aldı.

"EN ETKİN 50 CHRO, İNSAN KAYNAKLARI FONKSİYONUNUN FARK YARATAN ROLÜNE DİKKAT ÇEKİYOR"

En Etkin 50 CHRO araştırmasının İK alanında önemli bir çalışma olduğuna değinen DataExpert Yönetici Ortağı Yasin Altunkaya, şunları söyledi:

"Bu yıl beşincisi hazırlanan 'En Etkin 50 CHRO' listesi, tüm iş dünyasını etkisi altına alan yeniden şekillenme dönemine en hızlı ve verimli adaptasyonu hedefleyen insan kaynakları fonksiyonunun fark yaratan rolüne dikkat çekmek amacıyla hazırlandı. C-Summit Series kapsamındaki araştırma serisinin insan kaynakları ayağı olan ve hazırlık aşamasından itibaren titizlikle sürdürülen En Etkin 50 CHRO araştırmasındaki İK liderleriyle ilgili genel değerlendirmelere göre, liderlerin yüzde 23'ü terfi etti. Terfi edenlerin yüzde 40'ı çalıştıkları markalarda global sorumluluklar üstlendi. Yüzde 65'i ise sorumluluk alanlarını genişletti. Bu değerler hem açıklanan listelerin tutarlılığının hem de İK fonksiyonunun destekleyici rolünün ötesinde artık lider pozisyonuna geldiğinin önemli bir göstergesi."

En Etkin 50 CHRO listesinde yer bulan İK yöneticilerinin ağırlıklı olarak Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), İstanbul Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden (ODTÜ) mezun oldukları görülüyor. Mezun olunan bölümler arasında ise endüstri mühendisliği, ekonomi/iktisat, işletme, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri dikkat çekiyor. Listede yüksek lisans yapanların oranı ise yüzde 50'yi aşıyor.

Araştırmada dikkat çeken bir başka veri ise listedeki kadın oranı. Bu kapsamda İK yöneticilerinin yüzde 58'ini kadınlar oluşturuyor. Listede yer alan isimlerin ekiplerindeki çalışan sayısı 10 ile 800+ arasında değişiklik gösterirken, sorumlu oldukları çalışan sayısı ise 1.000 ile 70.000+ arasında değişiyor. Listedeki firmaların sektörel çeşitliliği sebebiyle kadın/erkek ve mavi yaka/beyaz yaka oranı da farklılık gösteriyor. Üst düzey İK yöneticisi pozisyonundaki görev süreleri ise ortalama 10+ yıl olarak ön plana çıkıyor.

İK DÜNYASININ BAŞARILI YÖNETİCİLERİ CHRO SUMMİT'TE YER ALACAK

En Etkin 50 CHRO'ya ödülleri, 24 Mayıs Salı günü İstanbul'da bir otelde CHRO Summit 2022'de takdim edilecek. İnsan kaynakları ve yönetim alanından önemli düşünce önderleri ve karar alıcılara ev sahipliği yapacak CHRO Summit 2022'de 20'nin üzerinde üst düzey konuşmacı yer alacak. Zirvede yer alacak isimlerden bazıları şöyle: Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Abdulkerim Çay, LinkedIn Güney ve Doğu Avrupa Satış Yöneticisi Burak Kuralkan, Sabancı Holding İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Grup Başkanı Hakan Timur, Kibar Holding CEO'su Haluk Kayabaşı, Alarko Holding CEO'su Ümit Yıldız, LC Waikiki İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Neslihan Yalçın, Akkök Holding & Akenerji CHRO'su Duygu Erzurumlu Cengiz, Kale Grubu İnsan Kaynakları Başkan Yardımcısı Selda Seçkinler.

ALFABETİK SIRAYA GÖRE EN ETKİN 50 CHRO

Abdulkerim Çay - Türk Hava Yolları

Ahmet Aksoy - Tüpraş

Alper Tokalp - Hayat Kimya

Arzu Öneyman - Coşkunöz Holding

Atilla Yelboğa - Erdemir

Ayça Kaşıkcı - BSH

Bahattin Aydın - Yıldız Holding

Banu Artüz - Anadolu Efes

Berna Yener Aksu - Procter & Gamble

Bülent Bayram - Vodafone Türkiye

Cenk Akıncılar - QNB Finansbank

Demet Akman - L'Oréal Türkiye

Didem Dinçer Başer - Garanti BBVA

Duygu Erzurumlu Cengiz - Akkök Holding & Akenerji

Ebru Özgen - Coca-Cola İçecek

Eray Karaduman - Kordsa

Dr. Eylem Özgür - Eczacıbaşı Topluluğu

Fatih İslamoğlu - Aydem Holding

Gökhan Asok - TAB Gıda

Güntulu Peker - sahibinden.com

Hakan Öker - TAV Havalimanları Holding

Hakan Timur - Sabancı Holding

Haluk Gümüşderelioğlu - OYAK

Iryna Vladimirova - Philip Morris Türkiye

Meltem Kalender Öztürk - ING Türkiye

Murat Yüksel - GittiGidiyor

Nazire Ulusoy - IC Yatırım Holding

Nihat Çukurkaya - İstanbul Havalimanı İşletmesi

Nilgün Kitapcı - Kalyon Holding

Nursel Ölmez Ateş - Borusan Holding

Osman Özdemir - Türk Traktör

Osman Ünal - Yıldırım Holding

Ozan Gürsoy - Türkiye İş Bankası

Pınar Yamaner - Alarko Holding

Seçil Namruk - MediaMarkt Türkiye

Selda Seçkinler - Kale Grubu

Dr. Senay Kızılkaya - Novartis Grup Türkiye

Sibel Akgün - Eti Şirketler Grubu

Sibel Uğur - SOCAR Türkiye

Şebnem Bezmen - Doğan Holding

Şengül Arslan - Şişecam

Şennur Kuru- Kibar Holding

Tansel Varan - Sanko Holding

Toygan Pulat - Arçelik

Tuğba Paşalı Karacan - Borusan Otomotiv

Umut Günal - Koç Holding

Yeliz Çetinkaya - TEI TUSAŞ

Yeşim Çokeker - DeFacto

Zafer Çavdar - Turkcell Global Bilgi

Zeynep Ergenç - AXA Sigorta

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türk Hava Yolları Sabancı Holding Türkiye Güncel Haberler

1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title