Haberler

Türkiye'deki Kadın-Erkek Eşitliği Projeleri AB Sürecinde Ülkeyi İleriye Taşıyor

Güncelleme:

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Türkiye'deki kadın erkek eşitliği projelerinin AB sürecinde ülkeyi ileriye götürdüğünü belirtti. Bozay, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecinde reformlarda öncü bir kurum olduğunu vurguladı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı ve Avrupa Birliği (AB) Başkanı Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Türkiye'de kadın erkek eşitliği alanındaki projelerin AB sürecinde ülkeyi bir adım daha ileriye götürdüğünü belirtti.

Bozay, Türkiye'de Kadın-Erkek Eşitliğine Duyarlı Planlama ve Bütçelemenin Uygulanması Projesi Uluslararası Konferansı'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecini koordine eden AB Başkanlığının bu süreçte üstlendiği pek çok görev olduğuna işaret etti. Bozay, AB Başkanlığı kurulduğundan bu yana Türkiye'nin reformlarında öncü bir kurum olarak yer aldığını ifade etti.

Türkiye'deki insan hakları standartlarını daha da yükseltmeye yönelik projenin uygulandığı temel haklar sektöründe de AB Başkanlığının lider kurum görevi üstlenmiş olmasından onur duyduklarını söyleyen Bozay, Türkiye'nin kadın-erkek eşitliğine duyarlı bütçeleri başarılı şekilde hayata geçiren 23 ülke arasında olduğuna dikkati çekti. Bozay, bu alandaki başarılı projelerin Türkiye'nin AB sürecine öncelik verdiğinin göstergesi olduğunu dile getirdi.

Bozay, her bir projenin Türkiye'yi AB sürecinde bir adım daha ileri götürdüğünü vurgulayarak, "Uyguladığımız projelerle toplumumuzun çıkarlarını ileri taşımada sağlam adımlar atmaya devam ediyoruz." dedi.

Temel Haklar Sektörü ile AB Başkanlığı olarak ülkedeki herkesin tüm hak ve özgürlüklerinden faydalandırabilmek için çalıştıklarını aktaran Bozay, bunu yaparken hiç kimseyi geride bırakmama ilkesiyle hareket ettiklerini kaydetti.

Bozay, AB Başkanlığı olarak kadın-erkek eşitliğine yönelik projelerin uygulandığı sektörde lider kurum olmanın yanı sıra projelere katkı sunmak ve diğer kurumlara örnek olabilmek için pilot uygulama yürütülen kurumlardan biri olduklarını dile getirdi.

Bu tür çalışmaların kadınların hizmetlere erişiminde fırsat eşitliği sağlamaya da odaklandığına işaret eden Bozay, AB Başkanlığı olarak odaklanılan alanlardan birinin de fırsat eşitliği olduğunu söyledi.

Kaynak: AA / Güncel

Mehmet Kemal Bozay Türkiye Avrupa Birliği İnsan Hakları Politika Güncel Haberler

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

EURO 2024 finalinin heyecanına dayanamayan Bursalı vatandaş hayatını kaybetti

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

Cezaevine uyuşturucu sokup, ticaret yaptığı iddia edilen avukat için 20 yıla kadar hapis istemi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

21 senede 2 kez baypas 27 kez anjiyo oldu; 74 yaşında kalbinin delik olduğunu öğrendi

Bakmadan Geçme

15 Temmuz'da sela okunacak mı? 15 Temmuz'da sela saat kaçta, nerede okunacak? Kabine Toplantısı ne zaman, saat kaçta? Bu hafta Kabine Toplantısı gündemi nedir? YKS ne zaman açıklanacak 2024? TYT- AYT sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS sonuçları sorgulama ekranı! KPSS ALAN SINAV TARİHLERİ 2024! KPSS Alan Bilgisi 1. 2. ve 3. oturumlar ne zaman, saat kaçta başlıyor? KPSS sonuçları hangi tarihte açıklanıyor? MasterChef'te ana kadroya giren 4. isim kim olacak? MasterChef yeni bölüm fragmanı izle! Bu akşam hangi diziler ve filmler var? 15 Temmuz TV yayın akışı! Bugün TV'de neler var? Sandık Kokusu Gülnaz kim? Gözde Seda Altuner kimdir, kaç yaşında? 15 Temmuz'da borsa açık mı, kapalı mı? Borsa 15 Temmuz'dan sonra ne zaman açılacak? 15 Temmuz'da sağlık ocağı kapalı mı, açık mı? 15 Temmuz hastaneler, poliklinikler ve sağlık ocakları çalışıyor mu? 15 Temmuz'da eczaneler açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz'da eczaneler çalışıyor mu, nöbetçi eczane nerede? 15 Temmuz hangi yıl oldu, önemi nedir? 15 Temmuz darbe girişiminde kaç kişi öldü, ne oldu? 15 Temmuz'da kargo açık mı, kapalı mı? 15 Temmuz Pazartesi günü kargolar çalışıyor mu, saat kaçta açılıyor? 15 TEMMUZ MESAJLARI VE SÖZLERİ: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü mesajı! 15 Temmuz darbe girişimi kısa, yeni, anlamlı ve uzun sözler! 15 Temmuz'da otobüsler bedava mı? İstanbul, Ankara, İzmir 15 Temmuz'da toplu taşıma ücretsiz mi? BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 15 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi?
CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

CHP lideri Özgür Özel, 15 Temmuz gecesini anlattı! Kılıçdaroğlu detayı hayli enteresan

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title