Türk Kızılayı'nın Irak'taki Yardım Çalışmaları - Haberler
Haberi Paylaş

Türk Kızılayı'nın Irak'taki Yardım Çalışmaları

AA - Güncel
Türk Kızılayı'nın Irak'taki Yardım Çalışmaları

Kızılay ekibi, terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle Diyala'daki evlerini terk ederek Kifri ilçesine sığınan Türkmen ailelere gıda, temizlik malzemesi ve kışlık giysi dağıttı.

Türk Kızılayı, Irak'ın Süleymaniye vilayetinin Kifri ilçesinde zor şartlarda kalan sığınmacı Türkmen ailelere insani yardım yaptı.

Kızılay ekibi, terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle Diyala'daki evlerini terk ederek Kifri ilçesine gelen Türkmen ailelere gıda kolisi, temizlik malzemesi ve kışlık giysi dağıttı.

Kızılay Irak İnsani Yardım Sorumlusu Şafak Lostar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, içinde temel gıda maddesi ve diğer ihtiyaçların olduğu kolilerin 700 Türkmen ailesine dağıtıldığını söyledi.

Irak'a şimdiye kadar 120 tırlık insani yardımda bulunduklarını belirten Lostar, ayrım yapmaksızın savaş mağduru herkese destek olduklarını kaydetti.

Kifri Kaymakamı Şerko Hüseyin Hamit de Irak'ta başlayan çatışmaların ardından Diyala, Samara ve Tikrit'ten yaklaşık 9 bin kişinin ilçelerine sığındığını belirterek, "Sığınmacılar, kışa hazırlıksız yakalandı. Yeteri kadar battaniye, giysi ve ısıtıcıları yok" dedi.

İlçe merkezinde terk edilmiş bir hastanede ailesiyle barınan Abdülcebbar Ümran (70) ise terör örgütü IŞİD'in saldırıları nedeniyle Diyala'nın Celavle kasabasındaki evlerini terk ettiklerini söyledi. Kaldıkları eski hastane binasında ailesinden 15 fertle yaşam mücadelesi verdiklerini dile getiren Ümran, Irak hükümetinden ve uluslararası yardım kuruluşlarından daha fazla yardım beklediklerini ifade etti. - Süleymaniye

AA / Güncel

Türk Kızılayı, Diyala, Kifri, Irak, Politika, Güncel, Haberler

title