Haberler

TÜİK'in Enflasyon Verileri Tartışma Yaratıyor

Güncelleme:

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, TÜİK'in Ocak 2024 enflasyon verilerini eleştirerek, halkın enflasyonunu ölçen ENAG'ın açıklamasına dikkat çekti. TÜİK'in yargı kararına uymadığını belirten Karaca, Merkez Bankası'nın enflasyon beklentisini de eleştirdi.

TBMM Başkanvekili Gülizar Biçer Karaca, "Halkın enflasyonunu ölçen ENAG, Ocak 2024 enflasyonunu aylık 9,38 olarak açıkladı. Yargı kararına rağmen 20 aydır enflasyon sepetini açıklamayan TÜİK ise Ocak 2024 için aylık yüzde 6,70. Yılda bir başkanı 'görevden affını' isteyen Merkez Bankası ise 2024 yıl sonu için enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak öngörüyor. Türkiye, 'Ben ekonomistim' diyenin kendi iktidarını devam ettirmek için aldığı hatalı kararlarla savruluyor" dedi.

TÜİK, bugün ocak ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre ocak ayı enflasyonu aylık yüzde 6,70; yıllık bazda ise yüzde 64,86 oldu. TBMM Başkanvekili ve CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, konuya ilişkin X hesabından paylaşım yaptı. Biçer Karaca'nın açıklaması şöyle:

"TÜİK yargı kararına uymuyor. Halkın enflasyonunu ölçen ENAG, Ocak 2024 enflasyonunu aylık 9,38 olarak açıkladı. Yargı kararına rağmen 20 aydır enflasyon sepetini açıklamayan TÜİK ise Ocak 2024 için aylık yüzde 6,70. Yılda bir başkanı 'görevden affını' isteyen Merkez Bankası ise 2024 yıl sonu için enflasyon beklentisini yüzde 36 olarak öngörüyor. Sarayın sefası sürüyor, halkın sefaleti derinleşiyor. Maaşlar zamlı haliyle cebe girmeden eriyor. Türkiye, 'Ben ekonomistim' diyenin kendi iktidarını devam ettirmek için aldığı hatalı kararlarla savruluyor."

Kaynak: ANKA / Güncel

Gülizar Biçer Karaca Merkez Bankası Yargı Politika Ekonomi Güncel Haberler

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

En düşük emekli maaşı 12 bin 500 TL 'ye yükseltildi

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Maaşını isteyen 22 yaşındaki işçiye işkence! Dişlerini kerpetenle çekip böcek yedirdiler

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

Yurt dışı çıkış harcına büyük zam! 150 liradan 500 liraya çıkartıldı

Bakmadan Geçme

OBP puanı nedir, ne işe yarar? OBP puanı nasıl hesaplanır? Yurt dışı çıkış harcı ne kadar oldu? Yurt dışı çıkış harcı nereden alınır? Emekli maaşı 12 bin TL mi oldu? Emekli maaşı kaç TL, ne kadar? En düşük emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaşı açıklandı mı? İŞLETME BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS İşletme taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! CANLI ALTIN KURU | Bugün çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 16 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? HUKUK BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Hukuk taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! YKS yerleştirme puanı nedir? Ek yerleştirme puanı nedir, nasıl kullanılır? Evde bakım yardımı hesaplara yattı mı? Evde bakım yardımı ne kadar? Antalya'da aylarca işkence gören genç kimdir? Olay ne, nerede oldu? 3. DÖNEM AÖL SINAVA GİRİŞ BELGESİ 2024 l AÖL 3. Dönem sınav yerleri açıklandı mı ? YAZILIM MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS Yazılım Mühendisliği taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları PSİKOLOJİ BÖLÜMÜ ÜNİVERSİTE TABAN PUANLARI | 2024 ÖSYM ve YÖK ATLAS psikoloji taban puanları, başarı sıralaması ve kontenjanları listesi! ÖN LİSANS NEDİR? Ön Lisans 2 yıllık mı oluyor? 2 yıllık bölümler hangileri? Çocuk Gelişimi Tavan/Taban Puanları 2024 | Devlet ve özel üniversite çocuk gelişimi başarı sıralaması ve kontenjanları arttı mı?
Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

Özel Harekatçıların Bahçeli'nin elini öptüğü ziyaretten yeni görüntüler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title