TÜ'de "Mekanın ve Zamanın İki Yakasında Hacı Bektaş Veli" konferansı düzenlendi - Haberler
Haberi Paylaş

TÜ'de "Mekanın ve Zamanın İki Yakasında Hacı Bektaş Veli" konferansı düzenlendi

AA - Gökhan Zobar - Güncel
 - Güncelleme:
TÜ'de 'Mekanın ve Zamanın İki Yakasında Hacı Bektaş Veli' konferansı düzenlendi

Trakya Üniversitesinde (TÜ) "Mekanın ve Zamanın İki Yakasında Hacı Bektaş Veli" konferansı düzenlendi.

Trakya Üniversitesinde (TÜ) "Mekanın ve Zamanın İki Yakasında Hacı Bektaş Veli" konferansı düzenlendi.

Edebiyat Fakültesi tarafından çevrim içi düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Taşğın katıldı.

Prof. Dr. Taşğın, Hacı Bektaş Veli'nin Horasan'da doğduktan bir süre sonra Türkistan'a, Azerbaycan'a ardından ise Rumeli dahil Anadolu'ya geldiğini belirtti.

Hacı Bektaş Veli'nin Anadolu sahasındaki yerleşim ve faaliyetlerini belli bir aşamaya ulaştırdıktan sonra yetiştirdiği öğrencilerini Türk hakimiyetinde bulunan yerlere gönderdiği ve irşat faaliyetlerini sürdürdüğü anlatan Taşğın, şunları kaydetti:

"Hacı Bektaş Veli'nin faaliyet gösterdiği dört mekan, bilindiği gibi siyasal, sosyal, kültürel ve benzeri yönleriyle birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Ancak o, tüm farklılıklarına rağmen bu mekanların tamamında büyük saygı ile karşılanmış ve kabul görmüş, her gittiği yerde insanların gönüllerinde taht kurmuş, kısaca geniş kitlelere ulaşmıştır. Bu genişlik ve hüsnükabul kuşkusuz sebepsiz değildir."

Konferans katılımcıların katkı ve soruları ile sona erdi.

AA / Gökhan Zobar - Güncel

Hacı Bektaş Veli Trakya Bölgesi Türkistan Edebiyat Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title