Haberi Paylaş

Tohumluk buğday taneleri, yeni rekor için hazırlanıyor

Güncel Haberler

Tohumluk buğday taneleri, yeni rekor için hazırlanıyor Buğday üretiminde rekor kırılan Sivas'ta yeni sezon ekimi için tohumluk tanelerin hazırlanmasına başlanıldı Buğday üretiminde rekor kırılan Sivas'ta yeni sezon ekimi için tohumluk tanelerin hazırlanmasına başlanıldı.

Tohumluk buğday taneleri, yeni rekor için hazırlanıyor

Buğday üretiminde rekor kırılan Sivas'ta yeni sezon ekimi için tohumluk tanelerin hazırlanmasına başlanıldı

SİVAS - Buğday üretiminde rekor kırılan Sivas'ta yeni sezon ekimi için tohumluk tanelerin hazırlanmasına başlanıldı.

Sivas'ta bu yıl buğday çiftçilerin yüzünü güldürdü. Bu sezon Sivas genelinde hasat edilen 800 bin ton buğdayla rekor kırıldı. Ambarlara sığmayan mahsuller saklanmak üzere toprakların altına gümüldü. Bereketli sezonun geçmesinin ardından yeni sezon hazırlıklara başlayan çiftçiler önümüzdeki yılda verimli bir hasat sezonu geçirmek istiyor. Bu çerçevede hasat edilen buğdaylar, değirmenlerde tohumluk olarak elenerek ardından ekime hazır hale getiriliyor.

Karamehmetoğlu köyünde çiftçilik yapan Mustafa Korkmaz, güzel bir sezon geçirdikleri için mutlu olduklarını söyleyerek, elde ettiği buğdayın bir kısmını tohumluk olarak elettiğini söyledi.

"Üretelim ki devletimiz destek olsun"

Korkmaz, Sivas'ta bu sene buğday rekoltesinde rekor kırdıklarını ve üretmeye devam edeceklerini söyleyerek, "Yeni rekorların başlangıcı için buğdaylarımızı tohumluk olarak eletmeye geldik. Tohumlar elendikten sonra Ekim ayının 1'inde ekime başlayacağız. Aşamaları ise ilk başta burada tohumu eletip ilaçlatıyoruz. Daha sonradan tarlaları sürerek tohum yatağı hazırlıyoruz. Mibzerler ile tohumu ekip gübreliyoruz. 180 dekar bir alan ekiyorum geçen sene kullandığım gübreden daha kaliteli bir gübre aldım. Mazot, gübre pahalı fakat biz toprağa hile yapmayalım ki toprakta bize hile yapmasın. Biz üretmeye devam edelim ki devletimizde bize destek olmaya devam etsin. Biz tarlamıza, ekinimize, gübremize hile yapmazsak Allah'ta bizim nasıl çalıştığımızı emek verdiğimizi görür ve onun karşılığında da mahsul olarak verir" şeklinde konuştu.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Volkan Kaplan - Güncel

Sivas Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title