Haberi Paylaş

'Ters laleler' kartpostallık görüntü oluşturdu

Güncel Haberler

Şırnak'ın Beytüşşebap ve Uludere ilçelerinde baharın gelişiyle beraber 20 gün ömrü olan ters laleler çiçek açtı. 12 ayda 20 gün canlı kalabilen çiçekler kartpostallık görüntüler oluşturdu. Ters laleleri koparmak, biyolojik çeşitliliği tahrip etmekten 109 bin 593 TL idari para cezası uygulanacağı biliniyor.

Şırnak'ın Beytüşşebap ve Uludere ilçelerindeki dağlarda yetişen endemik bitki türü ters lale çiçeği yılın 20 günü hayatta kalabiliyor. 12 ay bekleyen çiçek türü, havaların ısınmasıyla beraber çiçek açıyor. 20 gün hayatta kalan ters laleler, Hakkari ve Van bölgesinde yetişiyor.

20 GÜNLÜK ÖMÜRLERİ VAR

Çiçeklerin Şırnak simgesi haline geldiğini söyleyen Yılmaz Gükçe, koparanlara ceza kesildiği için kimse koparmadığını söyledi. Gükçe, "Yılın 20 günü yaşayan ters lale çiçekleri Hakkari ve Şırnak bölgesinde yetişiyor. Baharın gelişiyle beraber çiçek açtılar. 20 gün sonra solacaklar" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Beytüşşebap Uludere Şırnak Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title