Telefonum Ortadaydı, Başkası Konuşmuş Olabilir" - Haberler
Haberi Paylaş

Telefonum Ortadaydı, Başkası Konuşmuş Olabilir"

AA - Güncel
Telefonum Ortadaydı, Başkası Konuşmuş Olabilir'

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın sanıklarından eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın çapraz sorgusu sürüyor.

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında komuta merkezi olarak kullandığı Akıncı Hava Üssü'ndeki eylemlere ilişkin davanın sanıklarından eski Kuzey Deniz Saha Komutanlığı Kurmay Başkanı tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın çapraz sorgusu sürüyor.

HTS kayıtlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi davası sanığı eski SAT yüzbaşı Özay Cödel ile 7 görüşme yaptığının belirlendiğine dikkat çekilen Harmancık, "Bildiğim biri değil. Beni arayanlarla ben konuştum. Beni Özay diye birisi aramadı. Telefonum ortadaydı. Kalabalıktakilerden bir başkası da konuşmuş olabilir." iddiasında bulundu.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesince, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsündeki duruşma salonunda görülen davada, olay tarihinde Akıncı Üssü'nde yakalanan, "Yurtta Sulh Konseyi" üyeleri arasında bulunan ve darbecilerin sözde atama listesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı olacağı belirtilen Harmancık'ın çapraz sorgusuna devam edildi.

Mahkeme Başkanı Selfet Giray, Harmancık'a, soruşturma aşamasında yürüyerek, dünkü ifadesinde ise arkadaşının otomobiliyle üsse girdiğini söylediğini hatırlattı.

Harmancık, soruşturma sırasında verdiği ifadede "öyle bir şey dediğini hatırlamadığını" belirterek, mahkeme huzurundaki ifadesinin doğru olduğunu kaydetti.

Kızının Anafartalar Kolejine gitmesi

Giray, Harmancık'a, darbe girişiminin başarısız olmasının ardından Akıncı Üssü civarında yakalanan sivil sanık Hakan Çiçek'e ait Anafartalar Kolejine kızını gönderdiğini anımsattı, Çiçek'i tanıyıp tanımadığını sordu.

Harmancık, oturduğu apartmandaki bütün amiral, general ve albayların çocuklarının bu okula gittiğini bildirerek, "Bana orayı tavsiye edenleri söyleyebilirim." dedi, Çiçek'i ise tanımadığını savundu.

Soru üzerine Harmancık, darbe mesajlarını almasının ardından amiral arkadaşlarını, "Böyle bir mesaj var, size de geldi mi? Uçaklar uçuyor, darbe konuşuluyor. Bilginiz var mı?" diye sormak üzere aradığını savunarak, "Zinhar 'Ordu yönetime el koydu' demedim. Telefon görüşmelerini yaparken kendi telefonum vardı. Bir de sonradan patates hat varmış. İlk gittiğimde şarjım bittiği için 'Çocuklar, telefon var' dedim. Bulduğum bütün telefonlarla... Eğer ben patates hat gibi bir hatla konuşacaksam, kendi cep telefonumdan aynı insanlarla niye konuşayım? Ahmet'i, Mehmet'i patates hattan arıyorum, sonra kendi telefonumdan arıyorum." diye konuştu.

Cumhurbaşkanına suikast ekibinden Cödel ile 7 görüşme

Başkan Giray, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a suikast girişimi davasında da sanık olan eski SAT yüzbaşı Cödel ile görüşmediğini beyan etmesine karşın, HTS kayıtlarında 7 konuşmanın belirlendiğine dikkati çekti.

Harmancık, "Cödel bildiğim biri değil. Beni arayanlarla ben konuştum. Beni Özay diye birisi aramadı. Telefonum ortadaydı. Kalabalıktakilerden bir başkası da konuşmuş olabilir." dedi.

Kendi telefonundan Cödel ile başkasının görüşmesinin normal olup olmadığını soran Giray'a Harmancık, "O gün hiçbir şey normal değildi." yanıtını verdi.

"Aradığınız birliklerdeki kişilere, 'Bu darbeye karşı durun, önlem alın' dediniz mi?" sorusu üzerine Harmancık, "Ben darbe taraftarı değilim. Söylenen haber üzerine, yani 'Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanları Akıncı Üssü'ne geliyor. TSK darbe yaptı' haberinden sonra kendime çıkarttığım vazife, onları beklemek ve 'Efendim ne oluyor, ne yapıyoruz, ne yapacağız?' diye sormak. Onun dışında Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki birliklerin hiçbirine 'darbeyi yapın, destek verin.' diye talimatım olmadı." diye konuştu.

Harmancık, "Bir ifadenizde Genelkurmay Başkanının zorla getirildiğini, bir başka ifadenizde 'İstediği zaman gidebilirdi, herhangi bir şekilde zorlama yoktu' demişsiniz" hatırlatması üzerine, "Zorla tutulur vaziyette kendisine silah dayanmış, sağında solunda silahlı kişiler görmedim." iddiasında bulundu.

Sanık Özel önceki ifadesini reddetti

Mahkeme Başkanı Giray'ın talimatı ile sanıklardan, beraberindeki iki kişiyle Edirne'de sınırı geçmeye çalışırken Mayıs ayında yakalanan tutuklu sanık eski SAT komandosu Mustafa Özel ayağa kalktı.

Giray, Özel'e, "17 Mayıs'ta aldığımız ifadede Çengelköy'de bir evde toplantı olduğunu, katılanları ve konuşulanları anlattınız. Ömer Faruk Harmancık kabul etmedi. Böyle bir eve gitmediğini, toplantı yapmadığını belirtti." dedi.

"Maskeli insanlar kaçırdı" iddiası

Özel, "Ben 15 Mayıs'ta Edirne'de tutuklandım. Ancak bunun öncesinde 3 aylık sistematik işkenceye maruz kaldım. Bu sebeple 16 Mayıs'ta verdiğim ifadeyi kabul etmiyorum. Aslında 14 Şubat'ta maskeli insanlar tarafından, kafama çuval geçirilerek, 3 ay boyunca gözlerim kapalı, ellerim kelepçeli şekilde sistematik işkenceye maruz bırakıldım. Bu işkence dolayısıyla bahsettiğiniz ifadeyi vermek zorunda kaldım." iddiasında bulunarak şu anda bu ifadelerini kabul etmediğini söyledi.

Başkan Giray, bunun üzerine, "16 Mayıs'ta Edirne'den yurt dışına kaçarken sanıklar Ahmet Çamoğlu ve Yücel Özcan ile yakalandınız. Mahkememiz SEGBİS'le savunmalarınızı aldı. Üçünüz de FETÖ/PDY yapılanması hakkında beyanlarda bulundunuz. Siz, duruşma salonunda diğerlerinin olması nedeniyle rahat ifade veremeyeceğinizi söyleyerek tek başına ifade vermek istediniz. 17 Mayıs'ta tekrar bağlantı kurduk. Yalnızdınız, avukatınız hazırdı." diye konuştu.

Başkan Giray, bunun üzerine, "16 Mayıs'ta Edirne'den yurt dışına kaçarken sanıklar Ahmet Çamoğlu ve Yücel Özcan ile yakalandınız. Mahkememiz SEGBİS'le savunmalarınızı aldı. Üçünüz de FETÖ/PDY yapılanması hakkında beyanlarda bulundunuz. Siz, duruşma salonunda diğerlerinin olması nedeniyle rahat ifade veremeyeceğinizi söyleyerek tek başına ifade vermek istediniz. 17 Mayıs'ta tekrar bağlantı kurduk. Yalnızdınız, avukatınız hazırdı." ifadesini kullandı.

Çengelköy'de, Harmancık'ın da katıldığı toplantı

Özel'e, o gün ifade verirken anlatmaktan çekindiği konuları sorduklarını hatırlatan Giray, Özel'in ifadesinden bazı bölümleri okudu.

Mahkeme Başkanı tarafından okunan bu bölümlere göre Özel, 17 Mayıs'ta mahkemeye verdiği ifadede, sanıklardan Özay Cödel ile darbe girişiminden önceki pazartesi Ümraniye civarında, FETÖ/PDY içinde "abilik" yapan Bilal adlı kişinin evinde buluşarak, Çengelköy'de bir eve geçtiklerini, burada toplantı yapıldığını, evde Harmancık ile birlikte Mithat, Hakan, Egemen, denizci yarbay ve Özel Kuvvetlerden gerçek ismini bilmediği "Barbaros" denilen binbaşının olduğunu aktardı.

"Barbaros" denilen kişinin İstanbul'daki Harp Akademisinde kurmaylık eğitimi aldığını anlatan Özel, Harmancık'ın da hazır bulunduğu yerde konuşulduğunu, ardından Harmancık'ın "Kafanıza takılan bir şey olursa iletebilirsiniz." dediğini bildirdi.

Özel, mahkeme ifadesinde, "Bir yerden haber bekliyorlardı. Henüz hangi cuma yapılacağı belli değildi. Daha sonra bulunduğumuz odaya geldiler. 'Tamam. Bu cuma olacak' şekilde haberleşildi." dedi.

"Bu iznin geldiğine yönelik talimat gelmesi üzerine talimat vermeye başladıklarını" ifade eden Özel, "Bu cuma olacak düşüncesiyle bahsettiğim kişilerle haber verdik. Salı günü İzmir'e gittim, İrfan Altuntaş'a haber verdim." şeklinde konuştu.

Bazı kişilerle cuma günü mesai bitiminde birlikten çıkmamaları yönünde konuştuğunu bildiren Özel, çarşamba ve perşembe akşamları Cödel ile tekrar buluştuğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bulunduğu Marmaris'e gidilmesiyle ilgili hazırlık yaptıklarını anlattı.

O dönemde "Yusuf" olarak bahsettiği kişinin "Bilal" adlı kişinin evine gelerek, Çengelköy'de silahların olduğunu, eve giren çıkanların ihbar edildiğini, polisin kontrole geldiğini ancak herhangi bir sıkıntıyla karşılaşmadıklarını, ev sahibinin korkarak evdeki silahları çatı katına çıkardığını söylediğini kaydeden Özel, "Cödel ve Barbaros ile bu silahları almaya gittik, aldık, Bilal'in evine götürdük. Silahlar çantaların içindeydi. SAS ve SAT Komutanlığının silahları olduğu konuşuldu." beyanını verdi.

Özel, cuma günü silahlarla havalimanına hareket ettiklerini anlatarak, uçağın ve iki helikopterin çalışır vaziyette olduğunu, Cödel'in Akıncı Üssü'ne gideceklerini söylediğini bildirdi.

Üste, havacı kurmay albay tarafından karşılanıp yönlendirildiklerini kaydederek havacı bir tuğgenerali, Harmancık ile gördüğünü kaydeden Özel, darbe girişiminin başarısızlığa uğramasının ardından silahların, Gölcük bölgesinde denize atıldığını kaydetti.

"Başarısız oldu. Ayrılabilirsiniz"

Başkan Giray, sanıklardan Özay Cödel'in de ifadesinde darbe girişiminin başarısız olmasından sonra Harmancık'a ne yapacaklarını sorduklarını, onun da "Başarısız oldu. Ayrılabilirsiniz." dediğini belirtti.

Giray, bunları aktardıktan sonra Özel'e, "Sen ısrarla başka anlatacağın olduğunu söyleyerek, tek başına dinlenmeyi talep ettin. Ertesi gün tekrar savunmanı aldık. Yalnız kaldığın bu ifadede kendine yönelik baskı, tehdit olduğunu söylemedin." dedi.

Özel ise "fazla bir şey söyleyemeyeceğini" kaydetti.

"Çekiniyorum" dedi, sorulara yanıt vermedi

Başkan Giray'ın "Cemaat evlerinde kaldığını söyledin" dediği Özel, "Şu anda daha fazla soruya cevap vermek istemiyorum. Şu anda da çekiniyorum, o zaman da çekiniyordum. O gün verdiğim ifadeyi kabul etmememden dolayı da çekiniyorum. Baronun verdiği avukat vardı fakat o ifadeyi sağlıklı şekilde vermedim. Bununla alakalı savunmamı yaparken cevap vermek istiyorum." diye konuştu.

Giray, "Orada baskıya uğradığını söyleme imkanın vardı. Onu tercih etmedin. Şimdi kalabalık içinde baskıya maruz kaldığını iddia ediyorsun. Çelişki değil mi? Sana baskı varsa hiçkimse olmadığı zaman söylemen doğru değil mi?" diye sordu.

Özel ise "O dönemde yaptığım şeyleri sağlıklı bulmuyorum. Sağlıklı düşünemediğimi de düşünüyorum şu anda. Açıklamam bunlar." dedi.

Duruşmayı bazı AK Parti milletvekilleriyle darbeci tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak, darbe girişiminin seyrini değiştiren şehit astsubay Ömer Halisdemir'in kardeşi Soner Halisdemir de takip etti.

AA / Güncel

Recep Tayyip Erdoğan Kuzey Deniz Harmancık Politika Güncel Haberler

title