Haber : Tekneyle 7 yılda dünyayı dolaştılar... Okyanuslarda korsan saldırılarından kıl payı kurtuldular - Haberler

Haberi Paylaş

Tekneyle 7 yılda dünyayı dolaştılar... Okyanuslarda korsan saldırılarından kıl payı kurtuldular

Tekneyle 7 yılda dünyayı dolaştılar.

Tekneyle 7 yılda dünyayı dolaştılar... Okyanuslarda korsan saldırılarından kıl payı kurtuldular

7 yıl önce Antalya'dan tekneyle dünya turuna çıkan çift, aynı noktaya tekrar geldi

Hasan Şirin: "Dünya küçüktür diyoruz ama dünyanın çok küçük olmadığını, kocaman bir dünya olduğunu gördük

Zehra Şirin: "Fırtına bizi hiç yalnız bırakmadı"

ANTALYA - Antalya'dan 7 yıl önce tekne ile dünya turuna çıkan Hasan-Zehra Şiin çifti, okyanusları aşıp onlarca ülkeyi gördükten sonra tekrar Antalya'ya geldi. Dünya turunda korsanlara yakalanma tehlikesi de geçiren çift, karaya ilk adım attığında ilk sözü, "Çok şey gördük ama en güzeli Türkiye" oldu.

2015 yılında Antalya Limanı'ndan 'Kandiba' isimli tekneleriyle dünya turuna çıkan Hasan - Zhera çifti, okyanusları aşıp onlarca ülkeyi gördü ve farklı kültürden binlerce insanla tanıştı. Şirin çiftine yolculukları boyunca köpekleri de eşlik etti. 7 yıl aranın ardından Türkiye sularına giren çifti, Antalya Körfezi'nde Sahil Güvenlik botu ve tekneler karşıladı. Konvoy eşliğinde limana giren çifti, diğer tekne ve yatlar kornalarla karşıladı. Limana yanaştıktan sonra ise Şirin çiftini karşılamaya ailesi, yakınları ve sevenleri geldi. Sevgi gösterilerinin bulunduğu Şirin çifti, yolculuklarına başlamadan önce çıkardıkları ayakkabılarını, tekrar giydi. Çiftin mutluluğu yüzlerinden okunurken, oldukça yorgun oldukları da gözlendi.

"Fırtına bizi hiç yalnız bırakmadı"

İlk heyecanını gazetecilerle paylaşan çiften Zehra Şirin, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı: "Fırtına bizi hiç yalnız bırakmadı. Hep beraberdik. Hint Okyanusu bizim için çok zor oldu. Ama her şeyin bir bedeli var. İyi ki yaşadık, iyi ki gördük o insanları. Çok mutluyum. En unutamadığımız an Pasifik'te çok yoksul bir adamla ekmeğimizi paylaşmak oldu. O bizim paramız olmadığını, ekmek alamadığımızı sandı ve o ekmek alıp verdi. Çok ağladım.

"Dünyanın kocaman olduğunu gördük"

Yola çıkmadan önce zor bir karar verdiklerini belirten Hasan Şirin ise, "Biz yola çıkarken denizci değildik halen de değiliz. Pek çok şeyi hayatımızda değiştirdi. Azla yetinmeyi, insanların ihtiyaçlarının o kadar çok olmadığını, bize dayatılan, varsayılan dünyanın biraz yapmacık bir dünya olduğunu gösterdi. Dünya küçüktür diyoruz ama dünyanın çok küçük olmadığını, kocaman bir dünya olduğunu gördük" dedi.

Korsan saldırısından manevrayla kurtuldular

Yolculuklarında korsan saldırısı tehlikesi atlattıklarını da anlatan Şirin, "Maldivlerden 5 tekne çıkmıştık. En önde biz vardık. Gemilerin gece geçmesinin tavsiye edildiği belirli bir koridor var. Ama bizim hızımızla sadece gece oradan geçme şansımız yoktu. Bu saldırılar daha çok akşam üzerleri ve sabaha doğru hava aydınlanırken yapılıyor. Etrafımızda hiç gemi kalmamıştı. Bizim hareket ettiğimiz koridorun dışından içeriye doğru bir tekne geldi. Balıkçı teknesi sandık. Baktık bizim önümüzü kesecek şekilde ilerliyor, yavaşladık. Sonra başka bir tekne daha belirdi. Niyetlerinin iyi olmadığını anladık. Ani bir kararla ışıklarımızı söndürdük. Geri dönüş yaptık. Eğer koalisyon güçlerine haber verdiğiniz takdirde, size 20 dakika ya da yarım saat içerisinde ulaşabiliyorlar. Biz o mesafeyi, terse giderek yarım saatin üzerine çıkardık. Böyle olunca dağılmak zorunda kaldılar. Bunlar eski klasik gemileri korsanlar değil. Yemen ile Somali arasında ciddi bir silah kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı var. Buna aynı zamanda ek iş olarak korsancılık yapanlar var" ifadelerini kullandı.

"En güzel yer Türkiye"

Şirin, bundan sonraki planlarının Türkiye'yi doya doya yaşamak olduklarını ifade ederek, "Çok şey gördük, yanımıza kar kaldı, çok da güzel. Ama en güzel yer neresi derseniz; her şeyiyle en güzel yer insanlarıyla birlikte Türkiye" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Suat Metin - Güncel

Yerel Güncel Haberler

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title