Tehlikeye aldırmadan ekipmansız cam silen işçiler dikkat çekti - Haberler
Haberi Paylaş

Tehlikeye aldırmadan ekipmansız cam silen işçiler dikkat çekti

Demirören Haber Ajansı - Gülşah Özgen - Güncel
 - Güncelleme:
Tehlikeye aldırmadan ekipmansız cam silen işçiler dikkat çekti

Adana'da özel bir bankanın dış cephe camlarını silmek için iş makinesine çıkan işçilerin, güvenlik önlemi ve pandemi kurallarına uymadan çalıştığı anlar dikkat çekti. Durumu değerlendiren bir iş güvenliği uzmanı, gerekli önlemlerin alınmasının hayati önem taşıdığını ve pandemi döneminde kişisel ekipmanların kimseye verilmemesi gerektiğini belirtti.

Merkez Seyhan ilçesi Çınarlı Mahallesi'nde özel bir bankanın camlarının dış cephe temizliğini yapan işçilerin yüksekte hiçbir önlem almadan çalıştığı anlar, dikkat çekti. Baret ve vücut tipi kemer takmadan iş makinesinin üzerine çıkıp cam silen işçiler ölüme davetiye çıkarırken, maske ve sosyal mesafeye uymayıp koronavirüs tehlikesini de hiçe saydılar.

İş Güvenliği Uzmanı Bengü Saygılı, görüntülerle ilgili dış cephede yüksekte çalışan işçiler için alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

"Dış cephede yüksekte çalışırken, iskelede çalışıyorlarsa iskele ile ilgili tüm önlemlerin alınması gerekiyor. İskelenin doğru bir şekilde kurulup kurulmadığı kontrol edilmeli, periyodik kontrolleri yapılmalıdır. Ayrıca çalışanlara iskeleye nasıl çıkacağına dair eğitimler verilmeli. İskeleyi doğru kurduktan sonra kişisel koruyucu donanımlarını doğru bir şekilde kullanmak çok önemli. Mesela en çok önem verdiğimiz olay vücut tipi emniyet kemerlerini, baretlerini kullanmak.

Pandemi döneminde ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar olduğuna dikkat çeken Bengü Saygılı, "Şimdi bir de pandemi dönemi çalışanların çok dikkat ederek sosyal mesafeyi korumaları, maskelerini takmaları gerekiyor. Ayrıca bu kişisel koruyucu donanımlar kişilerin kendilerine ait olan ekipmanlar. O nedenle bunları başkası kullanamaz. Özellikle şu pandemi döneminde asla kullanmamalıdır. Biz bazı yerlerde dikkat ediyoruz maskelerini genelde kollarına takıyorlar, bareti Adana ortamında çok sıcak diye kullanmıyorlar" dedi.

Önlem alınmadığı takdirde karşılaşılacak tehlikelerle ilgili bilgi veren Saygılı, "Aksi halde birçok tehlike var. Kemerlerini takmadıklarında birinci tehlike yüksekten düşmek. Baretlerini takmadıklarında yukarıdan başlarına bir şey düşebilir. Gündemimizde pandemi olduğundan dolayı da maske ve sosyal mesafeye uymaları gerekiyor. Aksi halde koronavirüse davetiye çıkarırlar" diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Gülşah Özgen - Güncel

İş Güvenliği Bengü Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title