Haberler

Tataristan'da Türk İşçilere Sahte Vize Gözaltısı

Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde yaşayan Ömer Aydın, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da inşaat işlerinde çalışmak için giden aralarında kardeşi Seyit Aydın'ın da bulunduğu 9 işçinin vizelerinin sahte olması nedeniyle 10 Ocak tarihinden itibaren gözaltında tutulduğunu söyledi.

Bursa'nın İnegöl İlçesi'nde yaşayan Ömer Aydın, Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da inşaat işlerinde çalışmak için giden aralarında kardeşi Seyit Aydın'ın da bulunduğu 9 işçinin vizelerinin sahte olması nedeniyle 10 Ocak tarihinden itibaren gözaltında tutulduğunu söyledi. Konsolosluktan yardım isteyen Ömer Aydın, bekletilen işçilerin ailelerinin mağdur olduğunu söyledi.

Kardeşi Seyit Aydın'ın inşaat işlerinde çalıştığını belirten Ömer Aydın, Tataristan'da inşaat işleriyle uğraşan 'CK TeknIK ON' isimli firma, aralarında ağabeyinin de bulunduğu inşaatlarda çalışan 9 Türk işçisini aylık 1800 dolar aylık ücret ile bu ülkeye getirdiğini anlattı. Aydın, şöyle dedi:

"Sadece bu ülkede iş yapan firmada çalışanlar ücretlerini zamanında alırken, firmanın sorumlusu, çalışanlara oturma izni alacaklarını belirterek kendilerinden pasaportlarını aldı. Ülkedeki devalüasyonu gerekçe gösteren şirket, ücretleri 1000 dolara çekti. Ağabeyim ile birlikte inşaat işlerinde çalışan, Şakir Şentürk, Ayhan Aydın, Süleyman Göyçe, Yaşar Aldın, Fettan Günay, Hüseyin Yaşar, Adil Yaşar ve Osman Oğuz Türkiye'ye dönmek istedi. Havaalanına gidince polis, kendilerine verilen vizelerin sahte olduğunu söyledi. Ayrıca pasaportlarına vurulan Rusya'ya giriş yaptıklarını belgeleyen mühürde gerçek değilmiş. 10 Ocak tarihinde yaşanan bu olayın ardından ağabeyim ve 8 arkadaşı yabancılar şubesinde gözlem altında tutuluyor. Konsolosluğa başvuruda bulunduk gerekli ilgiyi göremedik. Ne yapacağımızı şaşırdık."

DHA muhabirinin cep telefonu ile ulaştığı Seyit Aydın ise, arkadaşlarıyla birlikte gözaltında tutuldukları yerde çok zor günler geçirdiklerini anlattı. Bir an önce Türkiye'ye dönmek istediklerini açıklayan Seyit Aydın, "Kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Önümüzü göremiyoruz. Çok korkuyoruz. Bir an önce buradan kurtulmak istiyoruz" diye konuştu.

Bu arada işçilerle ilgilenen Rus Firmanın Türk Yetkilisi, yöneltilen suçlamalarla ilgili olarak DHA Muhabirine telefon ile açıklamalarda bulundu. Tataristan'da büyük sorunlar yaşandığını belirten yetkili, şöyle konuştu;

"Ülke genelinde problemler büyük. Bunların pasaportlarında sorun yok. En azından bizden kaynaklanan problem yok. Çünkü biz onlardan üç gün önce bir grup arkadaşı Türkiye'ye gönderdik. Daha sonra onları yollayacaktık gözaltına alındılar. Haklarında şikayet var. Ben kendilerini günah keçisi olarak görüyorum. Buradaki en büyük sıkıntı, işlerin tahmin edilenden çok daha yavaş yürümesi. Evrak bir odadan yandaki diğer odaya üç günde gidiyor. Düşünebiliyor musunuz. Ben, gözetim altında tutulan işçilerin on gün içersinde Türkiye'ye yollanacağını tahmin ediyorum." - İnegölbursa

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Seyit Aydın Ömer Aydın İnegöl Politika Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 22 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Ötenazi nedir? Ötenazi ne demek? Ötenazi sokak hayvanları yasasından çıkarılıyor mu? Çanakkale'de deprem mi oldu? Çanakkale'de son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Kreatin saç döker mi? Kreatin saça ne yapar? Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Nizip, İslahiye, Nurdağı 22-23 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Kadınlar evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Evli kadın sadece kendi soyadını kullanabilir mi? Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Tufanbeyli, Aladağ, Saimbeyli 22-23 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Akşehir, Beyşehir, Çumra 22-23 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title