Haberler

Tarihi Muiz Caddesi, Mısırlıların ramazan ayında da vazgeçilmez mekanları arasında

Abone Ol

Mısır'ın başkenti Kahire'de yer alan asırlık Muiz Caddesi, tarihsel yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin, ramazan ayında vakit geçirdikleri öne çıkan mekanlar arasında yer alıyor.

Mısır'ın başkenti Kahire'de yer alan asırlık Muiz Caddesi, tarihsel yapısıyla yerli ve yabancı turistlerin, ramazan ayında vakit geçirdikleri öne çıkan mekanlar arasında yer alıyor.

Mısır Turizm Bakanlığı resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, 953-975 yılları arasında Fatimiler döneminde inşa edilen tarihi cadde, içinde barındırdığı tarihi yapılar sebebiyle açık hava müzesi olarak kabul ediliyor.

1979 yılında UNESCO tarafından "Dünya Mirası Listesi"ne alınan tarihi cadde, 10 ile 19. yüzyıl arası Fatimilerden bu yana Osmanlı ve Memlük döneminde inşa edilmiş birçok tarihi yapıya da ev sahipliği yapıyor.

Muiz Caddesi'nde ramazan ayına özel etkinlikler düzenleniyor

Başkent Kahire'nin önemli sembolleri arasında yer alan El-Ezher Üniversitesi, Hüseyin Camii ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un da Mısır'da kaldığı dönem vakit geçirdiği Fişavi Kahvehanesi'nin bulunduğu tarihi Han el-Halili Çarşısı'nın bitiminde yer alan Muiz Caddesi'nde ramazan ayına özel etkinlikler yapılıyor.

AA muhabirine konuşan Mısırlı Ahmed Arafa, her yıl ramazan ayında Muiz Caddesi'nde tennure dansı, Kur'an'ı Kerim dinletisi, ilahiler ve kasidelerin okunması gibi çeşitli etkinlikler düzenlendiğini belirtti.

Ülkesinde genel olarak ramazan ayının çok güzel geçtiğini aktaran Arafa, "Ben her sene en az bir kez arkadaşlarımla beraber sahur yapmak için Muiz Caddesi'ne geliyorum. Burada düzenlenen etkinlikleri özellikle tennure programını çok seviyorum." dedi.

Tarihi caddede bulunan bir başka ziyaretçi Randa eş-Şeyh de Muiz'de sahur yapmak için arkadaşlarıyla Menufiyye kentinden geldiğini söyledi.

Sosyal medyada gördüğü Han el-Halili Çarşısı ve Muiz Caddesi'ne ait fotoğrafların kendisini Kahire'ye getirdiğini aktaran Şeyh, şu ifadeleri kullandı:

"Bu tarihi cadde ve içinde barındırdığı tarihi mekanların fotoğraflarını sosyal medyada gördükten sonra arkadaşlarımla beraber buraya gelmeye karar verdik. Ramazan ayında Muiz Caddesi'nde sahur yapmak çok güzel hissettiriyor. Burada çok güzel hatıra fotoğrafları çektirdik. Herkese buraya gelmesini tavsiye ederim."

Muiz Caddesi'nde Osmanlı kültürüne ait kıyafetler de ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor

Yaklaşık 10 asırlık tarihi Muiz Caddesi'ndeki bazı dükkanlarda, Osmanlı dönemine ait giysiler, Osmanlı fesi, eski Mısır ve Hindistan kültürüne ait giysiler de yer alıyor.

Muiz Caddesi'nde dükkan sahibi Muhammed Kemal, tarihi mekana gelen turistlere Osmanlı, eski Mısır ve Hindistan kültürüne ait giysileri hatıra fotoğrafları çektirmeleri için kiraladığını söyledi.

Özellikle ramazan ayında müşteri sayısının arttığını dile getiren Kemal, "Diriliş Ertuğrul gibi Türk tarihi dizilerini izleyen ve Osmanlı tarihine hayranlık duyan çok sayıda kişi, Osmanlı giysileriyle hatıra fotoğrafı çektirmek için bana geliyor. Ramazan ayında bu talep daha da artıyor." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

El Ezher Üniversitesi Osmanlı Kahire Mısır Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Cannibal Holocaust (Yamyam) filmi neden yasaklandı, gerçek mi? Cannibal Holocaust Türkiye'de yasak mı, kaç ülkede yasaklandı? Malatya'da deprem mi oldu? Az önce Malatya'da ne kadar, kaç büyüklüğünde deprem oldu? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 1 Aralık Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? İSTANBUL BUGÜN (1 ARALIK) OKULLAR TATİL Mİ? İstanbul'da bugün ilkokul, ortaokul, lise okullar var mı, yok mu? 2023 1 Aralık okullar tatil mi? BUGÜN (1 ARALIK CUMA) HANGİ DİZİLER VAR? Bu akşam TV'de hangi programlar, diziler oynuyor? 1 ARALIK ATV, KANAL D, FOX, STAR, SHOW, TRT 1, TV8 Dün gece deprem oldu mu? 1 Aralık İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? Okulların kapanmasına kaç gün var SAYAÇ (1 Aralık) Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Rektör Güliz Moğan kimdir? İstanbul Okan Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Selman Öğüt kimdir? İstanbul Esenyurt Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör Mehmet Yazıcı kimdir? Antalya Belek Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? Rektör İsmail Boz kimdir? Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi'nin yeni rektörü kim oldu? UEFA Konferans Ligi ikili averaj mı, genel averaj mı? 30 Kasım 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 30 Kasım Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 30 Kasım AFAD ve Kandilli deprem listesi! 30 Kasım Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 1 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title