Haberi Paylaş
Tan,'ırak Makamları, Pkk'ya Karşı Alacakları Tedbirleri Bildirdiler'

Tan,"ırak Makamları, Pkk'ya Karşı Alacakları Tedbirleri Bildirdiler"

Güncel Haberler

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Irak Makamlarının, Pkk'nın Faaliyetlerinin Durdurulmasına İlişkin Almayı Öngördüğü Tedbirler Hakkında Bilgi Verdiğini Bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Namık Tan, Irak makamlarının, PKK`nın faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin almayı öngördüğü tedbirler hakkında bilgi verdiğini bildirdi.

Basın toplantısı düzenleyen Tan, gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Bir gazetecinin, ¨Bazı Irak liderleri terör örgütü PKK`ya silahı bırakın dediler. Resmi bilgi veya somut gelişme var mı?¨ sorusuna karşılık Tan,¨PKK terörü ile ilgili yapılan çalışmalar hükümetimizin, güvenlik güçlerimizin en öncelikli görevlerinden bir tanesidir. Terörle Mücadele Kurulu etkili çalışmalar yürütmektedir. Burada alınan kararlar çerçevesinde bu konu Irak ve ABD nezlinde yakından takip edilmektedir. PKK`nın Irak`taki faaliyetlerine ilişkin rahatsızlığımızı her vesile ile Irak`taki yetkililere ilettik. Irak makamları, son dönemde PKK`nın faaliyetlerinin durdurulmasına ilişkin almayı öngördüğü tedbirler hakkında bilgi verdiler. Bu tedbirlerin en kısa zamanda sonuç vermesini bekliyoruz.Bizde bunun etkin takipcisi olacağız. PKK ile ilgili olarak güvenlik güçlerimizin gayet etkin çalışmaları vardır. Bu mücadele sürecektir ve neticede PKK örgütü mutlaka yenilecektir. Biz de bunu somut olarak çok yakında göreceğiz.¨dedi.

Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) lideri Mesut Barzani`nin açıklamaları hakkında bir bilgisi olmadığınız söyleyen Tan,¨ABD ve Irak ile birlikte yürüttüğümüz üçlü mekanizmadan bilgi sahibisiniz. Bu toplantıların ilerde yapılması söz konusu ancak zamanı belirlenemedi.Biz bu toplantılarda somut ilerlemeler kaydedilmesi ve alt yapısının iyi hazırlanması gerektiği düşüncesindeyiz¨diye konuştu.

Tan, PKK ile mücadele için hazırlanan planların basın ile paylaşılamayacağını belirterek,¨Bunlar belli gizlilik içerisinde yürütülen faaliyetlerdir.¨ ifadesini kullandı.

-BERHAM SALİH ZİYARET-

Irak Başbakan Yardımcısı Berham Salih`in Türkiye`ye resmi bir ziyaretinin söz konusu olmadığını söyleyen Namık Tan,¨Buraya Kuzey Irak`taki gruplardan herhangi bir grubun temsilcisi gelmemektedir. Gelmesi de planlanmamaktadır. Ancak bunlar Türkiye ile ilişkili olan insanlardır. Türkiye`ye girip çıkabilirler. Bunların doğal karşılanması gerekir. Ancak hiçbir resmi planlama yoktur. Avrupa`ya giden Berham Salih 2 saatliğine Türkiye`de dün uğramıştır.¨ diye konuştu.

Tan, ¨ABD ve Irak tarafından gelen somut bilgiler var mı?¨ sorusuna ise,¨Tabii ki ilgili taraflarla yakın görüşmelerimiz sürmektedir. Onlarla temas halindeyiz. Elbette ki bilgiye dayanarak konuşuyoruz.¨ dedi.

PKK ile mücadelenin siyah ile beyaz şeklinde görülmemesi gerektiğini söyleyen Tan, zaman içerisinde güçlenen işbirliği çerçevesinde somut sonuçlar çıkabileceğini belirtti.

-ORTADOĞU-

İsrail`in Lübnan`a yönelik operasyonlarının bir an önce durmasını beklediklerini söyleyen Tan,¨Bu sorunun bir an önce ateşkesin sağlanması sureti ile çözüm yolunda ilerlemeye başlanması Türkiye`nin öncelikli konularındandır. Her geçen gün çok büyük acılar çekilmektedir. Herkesin gönlünde derin izler bırakmakta, düşmanlıklar artmaktadır.¨dedi.

Tan, hükümetten herhangi bir kimsenin bölgeye gitmeyi şu aşamada düşünmediğini söyledi.

-KIBRIS-

¨Fransa`nın Güney Kıbrıs`ta askeri üs kurma girişimi var mı?¨ şeklindeki soruya ise, Tan, ¨Bu geçtiğimiz günlerde Kıbrıs Rum basınında yer alan bir iddiaydı. Bunu yakından takip etmekteyiz. Rum yönetimi herhangi bir konuda adanın tümünü kapsayan taahhütlerde bulunamaz. İlgili tüm tarafların konunun hassasiyetini göz önünde bulundurarak hareket edeceğini umuyoruz.¨şeklinde konuştu.

-BAŞBAKAN- GÜL SOĞUKLUĞU-

Tan, bir gazete de yer alan ¨Başbakan ile Gül arasında Zapsu soğukluğu¨ haberinin de gerçeği yansıtmadığını belirterek,¨Bunların hepsi masa başında yazılmış hayal mahsulü haberlerdir.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title