Haber : Talas Belediyesi Cemil Baba'yı Unutmadı - Haberler

Haberi Paylaş

Talas Belediyesi Cemil Baba'yı Unutmadı

 - Güncelleme:
Talas Belediyesi Cemil Baba'yı Unutmadı

Talas Belediyesi, 6 Kasım 1982 tarihinde vefat eden Talaslı Allah dostlarından Cemil Baba'nın 37. ölüm yıldönümünde anma programı düzenledi.

Talas Belediyesi, 6 Kasım 1982 tarihinde vefat eden Talaslı Allah dostlarından Cemil Baba'nın 37. ölüm yıldönümünde anma programı düzenledi.

Belediye Meclis Salonu'nda düzenlenen anma gecesine Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı ve 'Mavi Boncuklu Cemil Baba' kitabının yazarı Veli Altınkaya ile Cemil Baba'nın ömrünün son 4,5 yılına yakından şahitlik eden Mehmet Beğendik konuşmacı olarak katıldı. Mehmet Beğendik anılarını paylaşırken Gazeteci Yazar Veli Altınkaya da tasavvuf ve Allah dostlarının vasıfları üzerinden Cemil Baba'yı anlattı. Tasavvuf Musikisi sanatçısı Mustafa Demirci de hem programın moderatörlüğünü yaptı hem de seslendirdiği ilahilerle geceye renk kattı.

"ALEM İYİ OLSAYDI BAĞ DUVAR İSTEMEZDİ, KAPI ANAHTAR"

Kur'an-ı Kerim tilaveti ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Talas Belediye Başkanı Mustafa Yalçın, Cemil Baba'nın 'Alem iyi olsaydı bağ duvar istemez, kapı anahtar' sözüne dikkat çekerek, "Talas, Cemil Baba'dan Ahmet Tayrani'ye, Esma Hatun'dan Somuncu Baba'ya kadar birçok gönül ehline beşiklik etmiş bir diyar. Bu yönüyle hayli zengin bir yapısı var. Cemil Baba da bunların en sonuncu halkasını oluşturuyor. Şimdi insanlara sorsanız 'mutluluğun, huzurun sırrı nedir?' diye, birçok şey söylerler. Oysa Cemil Baba, 'Alem iyi olsaydı bağ duvar istemez, kapı duvar' diyerek toplumsal huzur ve mutluluğun düsturunu ortaya koymuş. Kimisi miskin dedi, kimisi meczup dedi, kimisi veli dedi ama o her şeyiyle bizim Cemil Babamız. Kendisini bir kez daha rahmetle anıyoruz" diye konuştu.

Cemil Baba'nın Talas'ın manevi dinamiklerinden olduğuna da vurgu yapan Başkan Yalçın, hem programa konuşmacı olarak katılanlara hem de salonu dolduran Cemil Baba sevenlerine teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Tamamen dolu salonda gerçekleşen programda moderatör Mustafa Demirci de Kayseri Neveser Musiki Topluluğu eşliğinde sevilen ilahileri seslendirdi. Gecede ayrıca Cemil Baba'yı tanıyanlar da sahneye gelerek anılarını paylaştı.

Programa katılanlara Gazeteci Yazar Veli Altınkaya'nın kaleme aldığı 'Mavi boncuklu Cemil Baba' kitabı da hediye edildi. - KAYSERİ

İhlas Haber Ajansı / Güncel

Talas Belediyesi DOST Partisi Talas Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title