Süper Lig AŞ İçin Islak İmzalar Atıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Süper Lig AŞ İçin Islak İmzalar Atıldı

Demirören Haber Ajansı - Güncel
Süper Lig AŞ İçin Islak İmzalar Atıldı

Kulüpler Birliği Vakfı, teröre karşı birlik mesajı verdiKulüpler Birliği Vakfı, teröre karşı birlik çağrısı yapmak ve Süper Lig A.Ş.'nin işleyiş esasları üzerine istişarede bulunmak üzere bugün bir toplantı düzenledi.

Kulüpler Birliği Vakfı, teröre karşı birlik mesajı verdi

Kulüpler Birliği Vakfı, teröre karşı birlik çağrısı yapmak ve Süper Lig A.Ş.'nin işleyiş esasları üzerine istişarede bulunmak üzere bugün bir toplantı düzenledi.

İstanbul'da, Çırağan Sarayı'ndaki toplantıya Spor Toto Süper Lig'deki 18 takımın temsilcileri katıldı.

Toplantının ardından yine Çırağan Sarayı'nda 'Süper Lig A.Ş.' isimli bir panel düzenlendi. Panelin açılışında Vakıf Başkanı Göksel Gümüşdağ, "18 Kulüp teröre karşı omuz omuza birliktedir" dedi ve teröre karşı birlik çağrısı yapan kulüp başkanları, kol kola girerek basın mensuplarına poz verdi.

Panelin açılışında açıklamalar yapan Göksel Gümüşdağ, "Kulüplerin çoğu zor durumda ve bu bir sır değil. Daha fazla paraya ihtiyaçları var. Bunu düzenleyecek yeni bir şeffaf düzene ihtiyaç var. Bunu sağlayacak olan Süper Lig A.Ş.'dir. 18 Süper Lig Kulübü, Süper Lig A.Ş.'nin kurulması konusunda hemfikirdir ve ıslak imzalar alınmıştır. İmzaları yakın zamanda cumhurbaşkanımıza ileteceğiz. Biz yayın ihalesini yönetmek istiyoruz. Fikstürü de yayıncı kuruluş ve TFF ile beraber belirmek istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Gümüşdağ: "(Süper Lig AŞ) 18 Süper Lig kulübünün bu düşüncesini, başkanlar düzeyinde ıslak imza altına almış durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz"

Çırağan Palace Kempinski Otel'de gerçekleştirilen toplantının ardından düzenlenen "Kulüpler Birliği Vakfı Süper Lig AŞ" paneli öncesi kulüp başkanlarını

sahneye davet eden Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, teröre karşı kol kola hatıra fotoğrafı çektirerek, birlik çağrısında bulundu.

Göksel Gümüşdağ, panel öncesi yaptığı açıklamada ise Süper Lig AŞ için 18 kulüp başkanının ıslak imza attığını söyledi. Kulüplerin, Süper Lig AŞ'nin zaman kaybetmeden hayata geçirilmesi konusunda hemfikir olduğunu vurgulayan Gümüşdağ, "18 Süper Lig kulübünün bu düşüncesini, başkanlar düzeyinde ıslak imza altına almış durumdayız. Sayın Cumhurbaşkanımıza da arz edeceğiz." dedi.

"Bu misyonu yönetecek sistemin adı, Süper Lig AŞ'dir"

Gümüşdağ, geride kalan yıl mayıs ayında Türkiye Futbol Federasyonunu ziyaret ettiklerini ve bir mutabakat zaptı imzaladıklarını anımsatarak, şunları

kaydetti: "Yaklaşık 1,5 senedir geliştirmekte olduğumuz Süper Lig AŞ modeli, doğal olarak öncelikle yayın haklarıyla ilişkilendirildi ve kamuoyunda kulüpler

sanki sadece daha fazla gelir elde etmek için böyle bir işin içindeymiş gibi bir hava oluşturuldu. Bu kesinlikle doğru değil. Tabii ki yayın ihalesi modelin bir

parçası ama bizim amacımız kesinlikle bundan ibaret değil."

Kulüplerin birçoğunun zor durumda olduğunu belirten Gümüşdağ, "Türk futbolunun profesyonelce yönetilmesinin yanı sıra mali disiplin ve kaynakların

efektif yönetimi konusunu, en az yayın ihalesi kadar önemsiyoruz. Kulüplerin daha fazla gelire ihtiyaçları var ama aynı zamanda parayı nasıl harcadıklarının da denetlenmesi gerekiyor. Yanlış stratejiler sonucu para harcama yöntemleri, kulüpler ve futbol ekonomisi için büyük krizlere sebep olabiliyor. İşte bunu

engelleyecek dürüst, adil, şeffaf bir sisteme ihtiyaç var ve bunu tüm kulüpler kabul ediyor. Gerekli kanun çıktıktan sonra bu misyonu yönetecek sistemin adı,

Süper Lig AŞ'dir" ifadelerini kullandı.

Gümüşdağ: "Meclis kapanmadan kulüpler yasası kanun taslağının yasalaşmasını istiyoruz"

"Futbolun bileştirici gücünü kullanarak bu ülkenin bölünmez olduğunu konuştuk"

"18 kulüp teröre karşı omuz omuza birliktedir"

"Kulüplerimizin daha fazla gelire ihtiyacı var"

"Kulüpler Yasası bence devrim niteliğinde bir karar"

"Yasanın hazırlanması çok uzuyor, acaba bir torba yasa ile bunu aşabilir miyiz arzusu içindeyiz"

"Futbol dünyasının başrol oyuncuları ile TFF arasında imzalanan mütasakat sonucunda 18 süper lig kulübünün ıslak imza ile almış olduğu kararı Sayın Cumhurbaşkanımız'a sunacağız"

Kulüpler Birliği Süper Lig A.Ş. Paneli, Kulüp başkanları ve yöneticilerinin katılımıyla Çırağan Kempinski Oteli Enderun Salonu'nda yapıldı.

18 Kulüp teröre karşı omuz omuza birlikte olduklarının mesajını verirken, yıllardır sonuçlanamayan kulüpler yasası da gündeme geldi. Bu konudaki çalışmaların ne durumda olduğu sorusu üzerine, Gümüşdağ şöyle konuştu:

"Biz bundan 4-5 ay evvel Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç Beyefendiye Kulüpler Birliği olarak bir ziyarette bulunduk. Bu yasanın hızlı bir şekilde çıkmasını arzu ettiğimizi söyledik. Kendisinin de bir çalışma içerisinde olduğunu ve biz kulüplerle bir an önce paylaşılmasını fikir ayrılıklarımız varsa, farklı görüşlerimiz varsa yenileyerek son taslağı önümüze koymak istiyoruz diye söyledik. İsteğimiz, arzumuz meclis kapanmadan bu kanunun taslağının yasalaşmasını istiyoruz.

"KULÜPLER YASASI SADECE SÜPER LİG AŞ İLE İLGİLİ KULÜPLER BİRLİĞİ VAKFI'NIN YAYIN İHALESİNİ YAPIYOR OLMASINI BELİRLEYEN BİR DURUM DEĞİL"

Burada iki yol var; 1 kulüpler yasası. Biliyorsunuz kulüpler yasası sadece Süper Lig AŞ ile ilgili Kulüpler Birliği Vakfı'nın yayın ihalesini yapıyor olmasını belirleyen bir durum değil. Kanun içerisinde çok geniş bir diğer amatör branşlar da bence devrim niteliğinde bir karar. Spor, statlar onlarla ilgili geniş bir karar var. Eğer bu daha da uzayacaksa zamanla ilgili sıkıntımız var. En azından Kulüpler Birliği Vakfı ile Süper Lig AŞ konusunu bir torba yasa ile aşabilir miyiz diye düşünüyoruz. Arzumuz o yönde ama diğer kanunun da takipçisiyiz. Sayın Cumhurbaşkanımız'dan sonra Başbakanımız ile Gençlik ve Spor Bakanımız'ı da ziyaret edeceğiz ve bu 18 ıslak imzalı ve federasyonun mutabakat zaptını sunacağız. İnanıyorum ki meclis kapanmadan Süper Lig AŞ'nin işini çözeceğiz."

"TFF ASLİ GÖREVLERİNE DEVAM EDECEK, BİZ DE ASLİ GÖREVİMİZİ YAPMIYORDUK, YAPMAYA BAŞLAYACAĞIZ"

TFF ile aralarındaki ilişkiyi de değerlendiren Göksel Gümüşdağ; "4 Haziran'da 18 kulübünün de bulunduğu Sayın Demirören'le bir centilmenlik anlaşması imzaladık. Dolayısıyla bunu bir anlaşmaya döktük. Orada bir sıkıntımız yok. TFF ile Kulüpler Birliği Vakfı aynı yolda yürümüyor. Hepsinin ortak menfaati Türk futboludur. Biz de bu birlik ve beraberliğimizi baştan beri zaman zaman acaba Kulüpler Birliği Vakfı her şeyi yönetecek mi? TFF mi yönetecek? Değerli arkadaşlar TFF asli görevlerine devam edecek. Biz de asli görevimizi yapmıyorduk, yapmaya başlayacağız" şeklinde konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Güncel

Kulüpler Birliği Vakfı, Spor Toto Süper Lig, Göksel Gümüşdağ, Çırağan Sarayı, Politika, Güncel, Haberler

title