Haberler

Sporda Doping Sorununu Araştırma Komisyonu, Raporunu Tamamladı

Doping konusunun araştırılması ve alınacak önlemlerin için 28 Kasım 2013 tarihinde kurulan TBMM Sporda Doping Sorununu Araştırma Komisyonu, raporunu tamamladı.

Doping konusunun araştırılması ve alınacak önlemlerin için 28 Kasım 2013 tarihinde kurulan TBMM Sporda Doping Sorununu Araştırma Komisyonu, raporunu tamamladı. Komisyon Başkanı Osman Aşkın Bak ve komisyon üyesi milletvekilleri bugün sabah TBMM Tören Salonu'nda gazetecilerle sabah kahvaltısında bir araya geldi ve hazırlanan rapor hakkında bilgi verdi.

Son yıllarda sporda dünya çapında doping kullanımının artığı ve buna karşın alınan tedbirlerin her geçen gün daha da geliştirildiğinin görüldüğünü belirten TBMM Sporda Doping Sorununu Araştırma Komisyonu Başkanı Osman Aşkın Bak, Özellikle sporcuların günümüzde eski dönemlere oranla çok daha fazla performans sergilemek zorunda kalması ve spor endüstrisinin özgün koşulları sporda doping kullanımını tetiklemekte ve buna sporcunun, yöneticinin ve çalıştırıcıların bilinç eksikliği de eklendiğinde endişe verici bir tabloyla karşılaşılmaktadır. Ülkemizde 2003 ile 2013 yılları arasında doping kontrol istatistikleri kapsamında 2003 yılında 678 sporcudan alınan numuneden 10'unda, 2013 yılına gelindiğinde 3 bin 219 numuneden 144 tanesinde pozitif çıktığını görüyoruz. Bu bizi ve hepimizi endişeye sevk etti. 2013 yılında alınan örneklerin yüzde 8.8'inde, bu branşlara baktığımızda ise, haltercilerden alınan örneklerin yüzde 15.8'inde, atletlerden alınan örneklerin yüzde 12'sinde, yağlı güreşlerden alınan örneklerin yüzde 24'ünde ve vücut geliştirme sporcularından alınan örneklerin yüzde 26'sında yasaklı madde saptanmıştır dedi.

Bak, şunları söyledi Çok sayıda sporcunun yasaklı madde kullandığının saptanmış olması, spor kamuoyu ile birlikte uluslar arası spor kuruluşlarının ilgisinin Türkiye'ye yoğunlaşmasına neden olmuştur. Bizde milletvekilleri olarak tüm partilerimizle verdiği önergelerle 28 Kasım'da bir dopingle mücadele komisyonu kurulması için meclisimizin iradesi ortaya çıktı. Bizde o tarihten itibaren çalışmalara başladık. Şunu gördük biz, sporcuların çalıştırıcıların, yöneticilerin doping konusunda yeterince bilinçli olmadıklarını gördük. Dolayısıyla çok kapsamlı bir eğitime ihtiyacımız var doping konusunda. Sporcu, antrenör ve yöneticilerin ciddi şekilde eğitime ve kontrole ihtiyacı var. Biz yöneticiler olarak, siyasetçiler olarak bunun önlenmesi için her türlü çalışmaları yapmaya hazırız. Biliyorsunuz bizim doping kontrol merkezimizin tekrar akredite edilmesi durumu var. Askıya alınmıştı. Bu süreç hızla ilerliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl sonunda tamamlanmış olacak. Türkiye akreditesini almış laboratuvarı ile 2014 yılı sonunda hazır olmuş olacak. Artık analizlerimizi burada yaptıracağız

Söz alan komisyon üyesi MHP Kahramanmaraş Milletvekili Mesut Dedeoğlu ise, konuyla ilgili kanun teklifi gerektiğini belirterek, Bu çıkan sonuç bildirgesinde mutlaka bir kanun teklifi verelim hep beraber. Türk sporu için bu dopingden kurtulmanın yaptırım gücü olarak cezalar olması lazım. Eğer bir yanlışlık varsa bununda cezasının ödenmesi lazım. Birlik beraberlik içeresinde kanun telfini mutlaka hazırlayıp verelim önerisinde bulundu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Türkiye Politika Güncel Haberler

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

Bakan Şimşek: Vergi paketinde dar gelirliye yönelik hüküm yok

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

CHP lideri Özel: Bunun adı zam değil, emekliye ihanettir

İş ve spor dünyasını dolandıran banka müdürü parayı obezite ve estetik ameliyatlarına harcamış

İş ve spor dünyasını dolandıran banka müdürü parayı obezite ve estetik ameliyatlarına harcamış

Bakmadan Geçme

Masterchef Onur kimdir, kaç yaşında? Onur Üresin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şeyhmus kimdir, kaç yaşında? Şeyhmus Uluğ kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Bera kimdir, kaç yaşında? Bera Altaş kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şenay kimdir, kaç yaşında? Şenay Salam kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Deniz kimdir, kaç yaşında? Deniz Yılmaz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Hakan kimdir, kaç yaşında? Hakan Dündar kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Rüyada yurt dışına çıkmak, yurt dışına gideceğini görmek ne anlama gelir? Rüyada yurt dışına tatile gitmek, taşınmak anlamı GASTRONOMİ BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll ÖSYM ve YÖK ATLAS ile Gastronomi bölümü taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanları… Allan Saint-Maximin KOC03 uçak takip! (CANLI) Allan Saint-Maximin saat kaçta İstanbul'da olacak? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 16 Temmuz bugünkü günün maçları Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Şehitkamil, Nizip 16-17 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! VETERİNERLİK BÖLÜMÜ 2024 TABAN PUANLARI ll Veterinerlik taban puanları, kontenjanları ve başarı sıralamaları! 16-17 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? Diyarbakırlı Ramazan Hoca olayı nedir? Ramazan Hoca'nın katili kaç yıl ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim, ne kadar ceza aldı? Diyarbakırlı Ramazan Hoca'nın katili kim çıktı?
Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

Zamlı maaşları açıklayan AK Partili Güler'e muhabirden zor soru: Adaletsizlik yok mu?

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title