Su seviyesi yükselmedi, kuraklık kapıda - Haberler
Haberi Paylaş

Su seviyesi yükselmedi, kuraklık kapıda

İhlas Haber Ajansı - Nurhan İçmez - Güncel
 - Güncelleme:

Su seviyesi yükselmedi, kuraklık kapıda Tokat'ın Almus ilçesinde bulunan baraj gölünde kıyı şeridinden çekilen suların ilkbaharda beklenen orada yükselmemesi kuraklık endişeni artırdı.

Su seviyesi yükselmedi, kuraklık kapıda

TOKAT - Tokat'ın Almus ilçesinde bulunan baraj gölünde kıyı şeridinden çekilen suların ilkbaharda beklenen orada yükselmemesi kuraklık endişeni artırdı.

Almus Baraj gölünde tarımsal sulama ihtiyacına cevap verebilmek ve elektrik üretimi için geçtiğimiz yıl su bırakılması sonucu su seviyesinde ciddi düşüş yaşandı. Su kıyı şeridinden yaklaşık 150 metre çekilirken, Malkayası olarak bilenen kayalık ortaya çıktı. Kış mevsiminin ardından dağlardaki karın erimesi ve yağışlarla birlikte su seviyesi tekrar yükselmeye başladı. Fakat suyu seviyesindeki yükselme bu yıl beklenen oranda olmadı. Önceki yıllarda sular altında kalan kayalık alanın açıkta kalması su seviyesindeki düşüşü gözler önüne serdi. Barajın beklenen oranda dolmaması ise yaz aylarında yaşanacak kuraklık endişesini artırdı.

Geçen yıllara göre su seviyesi düşük kaldı

Emekli Mühendis Rami Kepenek, baraj gölünde geçen seneye göre su seviyesinin düşük kaldığını söyledi. Mayıs aylarında su ile kaplanan kaya parçasının açıkta kaldığına dikkat çeken Kepenek, "Bu kaya parçası tamamen suyun içerisinde kalıyordu. Ama bu sene su seviyesi düşmeye başladı" dedi.

Yöre halkından Yusuf Karaca ise Mayıs aylarında tamamen suyla kaplanan kayanın açıkta kaldığına dikkat çekerek, "Su seviyesi bu aylarda yükseliyordu, kayalık tamamen su içinde kalıyordu. Su yükselince savaktan taşıyordu. Ama uzun yıllardır su çok fazla yükselmiyor. Elektrik ürerimi özele geçtikten sonra baraj hiç dolmadı. Onunda nedenini bilmiyoruz, enerji üretimimi için kullanılıyor? Orasını da bilemiyoruz" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Nurhan İçmez - Güncel

Mayıs, Almus, Tokat, Baraj, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title