Haberler

Son dakika: İzmir depreminde yıkılan Doğanlar Apartmanı davasının gerekçeli kararı açıklandı

Abone Ol

Son dakika gündem haberi... İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde yıkılan 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı B Blok'a ilişkin davada, 3 sanığa verdiği 18 yıl ile 4 yıl 5 ay 10 gün arasında değişen hapis cezalarına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

İzmir 3. Ağır Ceza Mahkemesi, 30 Ekim 2020'de meydana gelen depremde yıkılan 15 kişinin hayatını kaybettiği Doğanlar Apartmanı B Blok'a ilişkin davada, 3 sanığa verdiği 18 yıl ile 4 yıl 5 ay 10 gün arasında değişen hapis cezalarına ilişkin gerekçeli kararını açıkladı.

Mahkemenin 34 sayfalık gerekçeli kararında, yargılama sürecinde alınan bilirkişi raporuna yer verildi.

Binanın, "projelendirmedeki eksiklikler, malzeme özelliklerindeki yetersizlikler, uygulama ve işçilik hataları ile yapım denetimindeki yetersizlikler" nedeniyle yıkıldığına işaret edildi.

Binanın 1975 Deprem Yönetmeliği'nin tasarım kriterlerini tam olarak sağlamadığı, binanın yapı tekniğine ve ilgili mesleklerin gerektirdiği kurallara uygun yapılmadığı, plan, proje ve statik hesapların yapılmasında hatalarının olduğu, inşası sırasında uygun, gerekli ve yeterli malzemenin kullanılmadığı ve şüphelilerin kusurlu eylemleri sonucunda ölüm ve yaralanmaların meydana geldiği kaydedildi.

Asli kusurlu bulunan ve 18 yıl hapis cezası alan yapı müteahhidi Çetin Doğan'ın, binanın ruhsata, ruhsat eki etüt ve projelere, standartlara ve teknik şartnamelere uygun olarak inşa edilmesi için gerekenleri yapmadığı kanaatine varıldığı belirtildi.

Tali kusurlu bulunan ve 12 yıl hapis cezasına çarptırılan statik proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı'nın, proje hesaplarını ve binalar arası bırakılacak deprem derzini dönemin yönetmeliğine uygun yapmadığının anlaşıldığı kaydedildi.

Yargılama sonunda 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası verilen sürveyan Gündüz Uysal'ın ise sürveyan görevini gereğince yerine getirmediği ve tali kusurlu olduğu kaydedildi.

Firari sanık fenni mesul Bedriye Işılak'ın ise bugüne kadar yakalanamadığı için dosyasının tefrikine karar verildiği de gerekçeli kararda yer aldı.

Davanın geçmişi

İzmir'de 6,6 büyüklüğündeki 30 Ekim 2020'deki depremde Bayraklı ilçesindeki Doğanlar Apartmanı'nın B Blok'unun tamamen yıkılması sonucu 15 kişi ölmüş, 12 kişi yaralanmıştı.

Doğanlar Apartmanı için 4 sanık hakkında "bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebebiyet vermek" suçundan dava açılmıştı.

Mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan yapı müteahhidi Çetin Doğan'ı 18 yıl, proje müellifi Mehmet Sedat Boyacı'yı 12 yıl hapisle cezalandırmıştı. Kararda iki sanığın da tutukluluk hallerinin devamına hükmetmişti.

Tutuksuz sanık sürveyan Gündüz Uysal ise 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezası almıştı. Yapı fenni mesulü firari Bedriye Işıldak'ın dosyası da ayrılmıştı.

Kaynak: AA / Güncel

Çetin Doğan İzmir Güncel Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

6 Aralık Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Konya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Konya'da elektrik ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 6 Aralık Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 6 Aralık Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık 2023 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Şans Topu sonuçları açıklandı mı? Şans Topu sonuçları ne zaman açıklanır? 6 Aralık 2023 Çarşamba Şans Topu sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 6 Aralık AFAD ve Kandilli deprem listesi! 6 Aralık Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 6 Aralık İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER İstanbul'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Uludağ Gazoz hangi ülkenin markası, kimin malı? 6 Aralık Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? 6 Aralık Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? ZTK kura çekimi ne zaman? Ziraat Türkiye Kupası 5. tur eleme maçları kura çekimi ne zaman yapılacak? Galatasaray Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkarsa ne kadar kazanacak, ne kadar gelir elde edecek? Galatasaray'ın Şampiyonlar Ligi maçı ne zaman? Kopenhag Galatasaray maçı bu hafta mı haftaya mı ne zaman?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title