Haberler

İstanbul Barosunun Başkanı Yeniden Mehmet Durakoğlu Oldu

Güncelleme:

Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen ve 26 bin 294 avukatın oy kullandığı İstanbul Barosu Genel Kurulu'nda, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubundan Mehmet Durakoğlu yeniden başkan seçildi.

İstanbul Barosu Başkanlığı için saat 09.00'da başlayan oy verme işlemi saat 17.00'de sona erdi. 26 bin 294 avukatın oy kullandığı Genel Kurulda, Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubundan Mehmet Durakoğlu yeniden başkan seçildi.

AÇILAN SANDIK ORANI: %100

AÇILAN SANDIK SAYISI: 105

SAYILAN OY: 26294

ADAYLARIN ALDIKLARI OY SAYISI

Mehmet Durakoğlu: 8077

Hasan Kılıç: 6856

Başar Yaltı: 965

Eren Keskin: 1645

Gökhan Ahi: 2488

Talat Canbolat: 2407

Kaptan Yılmaz: 1203

Cem Kaya Karatün: 399

Fikret İlkiz: 2238

Çiğdem Koç: 16

DURAKOĞLU AÇIKLAMA YAPTI

Yeniden başkan seçilen Durakoğlu açıklamasında, "Son iki gün yapılan genel kurulu bir avukata yaraşır biçimde son derece düzeyli, tartışmalı ama son derece de seviyeli geçti. Geriye dönüp baktığımızda bu genel kuruldan çok genel bir ifadeyle Türkiye'nin hukuk devleti olabilmesi, yargısının bağımsız ve tarafsız olabilmesi için bir ağız birliğini çıkarabilirsiniz. Tartışmasız bütün gruplar bunu talep ettiler. Bu kongrenin en önemli sonucu budur. Bu genel kurulun değinilmesi gereken en önemli sonucu budur. Seçimler yapılır, kazanılır, ama kim kazanırsa kazansın bu ağız birliğinin çıktığının bilinmesi gerekiyor" dedi.

Durakoğlu, avukatlar olarak yargı bağımsızlığının sağlanması için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını belirterek, "Yeri geliyor bıçaklanıyoruz, yeri geliyor zorlanıyoruz, yeri geliyor öldürülüyoruz bile. Katillerimizin bulunamadığı, bulunmadığı dönemler yaşıyoruz. Böylesine büyük sıkıntılar çekildiği bir dönemde de bu genel kuruldan çıkan sonuç bu noktaya tepkinin işaretidir. İstanbul Barosu kendi genlerinde var olan ta Orhan Apaydınlardan gelen bir büyük mücadele geleneğini de devam ettirecektir" diye konuştu.

SEÇİM SONUÇLARININ YANSITILDIĞI DEV EKRAN KAPATILDI

İstanbul Barosu Genel Kurulunda oy sayımı sırasında dev ekranın kapatılması avukatlar tarafından büyük tepkiyle karşılandı. Dev ekrandaki görüntünün birden gitmesini avukatlar alkışlayarak protesto etti.

EKRANLARIN KAPATILMASININ ARDINDAN MEHMET DURAKOĞLU 1700'LÜK OY FARKINI KAPATTI

Haliç Kongre Merkezinde yapılan başkanlık seçiminde Hasan Kılıç en yakın rakibi Mehmet Durakoğlu'na 1700 oyluk fark attığı sırada, dev ekranda yer alan seçim sonuçları kaldırıldı. 5 dakikalık aranın yaşanmasının ardından ekranlar tekrar açıldı ve Mehmet Durakoğlu 1700 oyluk farkı kapatarak öne geçti.

ÇİĞDEM KOÇ ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

İstanbul Barosu Genel Kulunda başkan bugün belli oluyor. Toplamda 10 adayın yarıştığı seçimde, bağımsız aday Çiğdem Koç adaylıktan çekildi.

MEHMET DURAKOĞLU KİMDİR?

Mehmet Durakoğlu, 1956, Sivas doğumlu, Türk avukat ve siyasetçidir. Ankara Atatürk Lisesi'ni bitirmiştir. 1982 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1986'da serbest avukatlığa başlamıştır. Dış Ticaret alanında sertifika programları dersleri vermiş ve aynı konuda yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır.

2002-2004 yıllarında İstanbul Barosu İnsan Hakları Yürütme Kurulu Uyeliğinde bulunmuş, 2004-2006 yıllarında İstanbul Barosu Yönetim Kurulu Üyeliği yapmış, 2006-2008 ve 2010-2016 yıllarında Baro Başkan Yardımcısı olmuştur. 23 Ekim 2016 tarihinde 'Önce İlke Çağdaş Avukatlar Grubu' adayı olarak İstanbul Barosu'nun başkanı seçilmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi Beşiktaş İlçe Başkanı olarak görev yapmış, 1995, 1999 ve 2002 seçimlerinde İstanbul 2. seçim çevresi milletvekili aday listesinde yer almıştır.

ÇYDD Üyeliği ile SODEV ve TÜSES yönetimlerinde bulunmuştur. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

Kaynak: Haberler.com / Güncel

İstanbul Barosu Haliç Güncel Haberler

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Haremlik selamlık uygulama! Adıyaman Menzil'de otobüs durakları kadın-erkek diye ayrıldı

Özel masasındaki son seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı

Özel masasındaki son seçim anketlerinin sonuçlarını paylaştı

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Emeklilik sistemi değişiyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni yasama dönemini işaret etti

Batman Havalimanı'nda polis memuru yanlışlıkla komiser yardımcısını vurdu

Batman Havalimanı'nda polis memuru yanlışlıkla komiser yardımcısını vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title