Haber : Yemen ordusu, hükümet güçlerinden 10 esirin serbest bırakıldığını açıkladı - Haberler

Haberi Paylaş

Yemen ordusu, hükümet güçlerinden 10 esirin serbest bırakıldığını açıkladı

 - Güncelleme:
Yemen ordusu, hükümet güçlerinden 10 esirin serbest bırakıldığını açıkladı

Yemen ordusu, Husilerle yapılan esir takasında orduya bağlı 6. Askeri Bölge personeli 10 tutsağın serbest bırakıldığını açıkladı.

Yemen ordusu, Husilerle yapılan esir takasında orduya bağlı 6. Askeri Bölge personeli 10 tutsağın serbest bırakıldığını açıkladı.

Yemen ordusu 4. Askeri Bölge Sözcüsü Rabi el-Kırşi AA muhabirine yaptığı açıklamada, Husilerle hükümet güçleri arasında esir takası yapıldığını söyledi.

Yemen ordusuna bağlı 6. Askeri Bölge personeli 10 tutsağın serbest bırakıldığını aktaran Kırşi, Husilerin kaçırdığı ve esir ettiği diğer tutsakların da en kısa sürede serbest bırakılması için çaba sarf ettiklerini belirtti.

Husilere ait El-Mesira televizyonunun haberine göre de Husilerin Esir İşleri Ulusal Komitesi Başkanı Abdulkadir el-Murtaza, hükümet güçleriyle Cevf kentinde yerel ara bulucular vasıtasıyla esir takası yapıldığını söylemişti.

Murtaza, 10 Husi milisin salıverildiğini aktarmış, hükümet güçlerinden bırakılan olup olmadığına ilişkin ise bilgi vermemişti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler ile hükümete bağlı güçler arasında yaklaşık 6 yıldır çatışmalar yaşanıyor.

Taraflar arasında 2018'de esir değişimi, Hudeyde'de ateşkes, limanlar ve Taiz'in durumuyla ilgili Stockholm Anlaşması imzalanmıştı.

Stockholm Anlaşması'ndan sonra birçok kez esir değişimi için masaya oturan taraflar, Ekim 2020'de savaşın başlangıcından beri en büyük esir takasını gerçekleştirmiş, bu kapsamda 15'i Suudi Arabistan, 4'ü Sudan vatandaşı toplam 1056 mahkum ya da tutsak serbest bırakılmıştı.

Hükümet Yemen İran Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title