Haberler

Son dakika haberi... "Yavuz Sultan Selim ve Dönemi Sempozyumu" İstanbul'da başladı

Abone Ol

Son dakika haber... Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile İstanbul Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen "Yavuz Sultan Selim ve Dönemi Sempozyumu" başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ile İstanbul Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen "Yavuz Sultan Selim ve Dönemi Sempozyumu" başladı.

İstanbul Üniversitesi Doktora Salonu'ndaki sempozyumun açılışında konuşan Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Yavuz Sultan Selim'in 8 yıllık bir padişahlık sürecinde 80 yıllık işler yaptığını, onun padişahlık döneminin detaylarının çok çalışılması gerektiğini söyledi.

Çetin, kurum olarak Türk tarihini bilimsel yöntemlerle bütün dünyaya anlatmak gibi bir misyonları olduğunu belirterek, "Bu çerçevede sizin de bildiğiniz üzere hem süreli yayınlarımız olsun hem eser baskıları anlamında olsun, aslında Cumhuriyet döneminin en eski yayıncılarından birisiyiz. Son yıllarda özellikle eserlerimizin miktar olarak, sayı olarak da arttığını söyleyebilirim. Yavuz Sultan Selim dönemi, iktisat tarihi, siyasi tarih, askeri tarih gibi çok stratejik konularda önem arz ediyor." dedi.

Tarihi şahsiyetler üzerinden bir karalama kampanyası yürütüldüğüne, onların küçük gösterilmeye çalışıldığına dikkati çeken Çetin, tarihi şahsiyetlere sahip çıkmanın vatana sahip çıkmakla aynı önemde olduğunu dile getirdi.

İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Ak ise Yavuz Sultan Selim'in Osmanlı Devleti'nin dini, siyasi ve mali yapılarını şekillendiren bir padişah olduğunu kaydederek, "Özellikle doğuda girdiği mücadelelerden sonra İslam dünyasının liderliğini Osmanlı Devleti'ne getirmiştir. Hint Okyanusu ve Kızıldeniz'de faaliyet gösteren Portekizlilerle mücadelede aciz kalan Memluk Devleti'ne karşı da sefer düzenlemiştir. Bu seferlerin neticesinde İslam dünyasının birleştirme yönünde oldukça önemli bir adım atmıştır." diye konuştu.

Prof. Dr. Ak, Osmanlı'nın Yavuz döneminde askeri, siyasi ve ticari kazanımlarının zirve noktalara ulaştığına değinerek, sempozyumdaki 13 oturumda 54 konuşmacının Yavuz Sultan Selim ile dönemini tüm detaylarıyla aktaracaklarını kaydetti.

Açılış konuşmalarının ardından Prof. Dr. Ak moderatörlüğünde, Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. İlhan Şahin, Prof. Dr. Feridun Emecen ile Prof. Dr. Üçler Bulduk'un katılımlarıyla açılış oturumu yapıldı.

Etkinliğine, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ak, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Çetin ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ve araştırmacı katıldı.

Yavuz Sultan Selim'e taht yolunu açan gelişmeler, liderlik ve karakteristik özellikleri gibi konuların ele alınacağı sempozyumda, 6 Kasım'a kadar 13 oturum düzenlenecek.

Kaynak: AA / Güncel

İstanbul Üniversitesi Yavuz Sultan Selim İstanbul Turizm Güncel Haberler Son Dakika

Bakmadan Geçme

11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? KANDİLLİ RASATHANESİ SON DEPREMLER || Son Dakika DEPREMLER listesi 10 Aralık!
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title